ОБАМА У БЕРЛИНУ: Није било интернет-надгледања грађана Европе

ПОСЕТИО НЕМАЧКУ ПРЕСТОНИЦУ ТАЧНО ПОЛА ВЕКА

ПОСЛЕ СВОГ ПРЕТХОДНИКА ЏОНА КЕНЕДИЈА

  • Ангела Меркел опрезно и дозирано критиковала америчку машинерију за прислушкивање, али истакла да су немачке власти неке веома важне обавештајне информације добиле управо од Амеркианаца, као у случају терористичке Сауерланд-групе
  • Меркелова нагласила да „Немачкој иде добро само онда, кад је Европи добро“ и упозорила да Европа није у свим питањима довољно конкурентна и да су јој зато нужне - разградња бирократије и структурне реформе
  • Обама је данас поподне испред Бранденбуршке капије - пред око 4000 позваних гостију - одржао говор и предложио смањење америчких и руских стратешких арсенала на једну трећину, чиме би број бојевих глава у обе земље био сведен на око 1.000

        АМЕРИЧКИ председник Барак Хусеин Обама изјавио је данас да и-мejл кореспонденција грађана Европе није надгледана, што је била једна од најинтересантнијих тачака заједничке конференције за новинаре са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

       Меркелова је истакла да су данашњи разговори били отворени и пријатељски, а немачко-амерички односи добри, јер, како је рекла, постоје заједничке вредности, док је њен гост захвалио на позиву да немачку престоницу посети тачно пола века после свог претходника Џона Кенедија и додао да је лепо, поново бити у Берлину.

       Меркел је рекла да су њих двоје данас разговарали о ситуацији у Сирији и Авганистану, као и акцији „Призма“, и при том, оцењују немачки аналитичари, обазриво изнела критике на рачун америчког, џиновског система надгледања.

       Она је, такође, истакла да су немачке власти неке веома важне обавештајне информације добиле управо од Амеркианаца, као у случају терористичке Сауерланд-групе.

       Обама је рекао да е-маил кореспонденција грађана Немачке или Европе, без сумње, није надгледана и да постоје јасни стандарди, односно, одлуке суда.

       „Ми смо нашим програмима спасли животе - такође и у Немачкој“, рекао је Обама, који је, према оценама немачких посматрача, дуго и детаљно говорио о тој теми, јер, сматрају аналитичари, изгледа, да му је важно то да објасни немачкој јавности.

       За време конференције за штампу, у центру Берлина су били демонстранти против Обаме, међу њима и они који се залажу за затварање америчког војног затвора Гвантанамо.

       „Обећао сам да ће се дуплирати напори да се Гвантанамо затвори“, одговорио је Обама на једно од новинарских питања и додао да су, међутим, неки људи у том логору, ипак, опасни и да су „починили гадне ствари“.

       Када је реч о испоруци наоружања сиријским побуњеницима, Обама је навео, да он стреми политичком решењу конфликта.

       „Председник Асад је, међутим, донео једну другу одлуку. Он убија свој народ“, рекао је Обама, док је Меркелова истакла да опозиција у Сирији мора да буде ојачана и да терористичке групе не смеју имати власт.

       Меркел, је говорећи о данашњем сусрету са Обамом, указала да су њих двоје разговарали и о стварању трансатланске зоне слободне трговине, коју она подржава.

       Амерички председник је пред новинарима, који су имали право на само по два питања са сваке стране, рекао да се и он залаже за стварање трансатланске зоне слободне трговине и оценио да ће, ако преговори буду успешни, то на обе стране Антлантика, створити хиљаде радних мјеста.

       „Од тога ће сви профитирати“, рекао је Обама и додао да његова земља иза себе има време рецесије и да сада жели да искористи шансу и из кризе изађе јача.

       „Немачка је за Америку најважнији трговински партнер у Европи“, подвукао је Обама и нагласио снагу заједништва и да су односи Америке са Европом носилац америчке безбедности и слободе.

       Он је рекао да се свет променио, али да тај савез и даље постоји и истакао да је данашњи разговор с Меркеловом, заправо, био наставак њихових разговора на управо одржаном самиту Г8.

       Меркелова је, говорећи о Европи, истакла да Европа није у свим питањима довољно конкурентна и да су нужне - разградња њене бирократије и структурне реформе.

       „Немачкој иде добро само онда, кад је Европи добро“, рекла је немачка канцеларка, док је Обама нагласио да и Америка жели то исто.

       „Посао, здравствени систем који се може платити, никаво оптерећење за децу и унуке“, навео је амерички председник и указао на неке кораке напред у Америци, као што је опоравак тржишта некретнина и надзор банака.

       Обама је данас поподне испред Бранденбуршке капије - пред око 4000 позваних гостију - одржао говор.

       Предложио је смањење америчких и руских залиха на једну трећину, чиме би број бојевих глава у обе земље био сведен на око 1.000.

       У време његовог првог мандата, САД и Русија су се договориле да своје залихе нуклеарног оружја смање на око 1.550 бојевих глава.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари