Путин лидерима G-20 предложио да Сирија буде тема – прве радне вечере

АМЕРИЧКИ И РУСКИ ЛИДЕР СЕДЕ ЗА ИСТИМ СТОЛОМ, АЛИ ЊИХОВ ФОРМАЛНИ СУСРЕТ (ЈОШ) НИЈЕ ПРЕДВИЂЕН

  • Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо: „ЕУ је уверена да све напоре треба усмерити на то да се за Сирију нађе политичко решење”
  • Председник Европског савета, Херман ван Ромпеј: „ЕУ ће пружити сву потребну подршку проналажењу политичког решења. Трагање за њим мора бити у оквирима Уједињених нација и у складу са нормама међународног права”
  • Италијански премијер Енрико Лета: Самит у Санкт Петербургу је последња шанса да се за Сирију наше полиричко и преговорно решење

         САМИТ G-20 почео је у Стрељни код Санкт Петербурга – у чувеном Констатиновском дворцу који је Петар Велики назвао „Руски Версај”.

         Самит „велике двадесеторице” почео је тачно на дан када је пре пола века била успостављена „врућа линија” између Беле куће и Кремља. Прва тест-порука која је њоме прошла, гласила је: „Брза мрка лисица скочила је на леђа лењог пса”. До данас није јасно: ко је био у улози „лисице”, а ко „лењог пса”.

         Независно од овога, самит је – као домаћин – отворио руски председник Владимир Путин. Он је – после поздравних речи – предложио да о сиријском конфликту поразговарају за првом радном вечером. По завршетку пленарног заседања на крају првог радног дана.

         „Не желим да као председавајући данашњег сусрета инсистирам на ширењу дневног реда, али желим да вам, уважене колеге, предочим да су ми се неки од учесника обратили са молбом да нађемо времена и могућности да размотримо и неке веома важне и горуће теме међународне политике које се нису нашле у нашем првобитном плану. Имам у виду пре свега ситуацију око Сирије. Предлажем да то урадимо за време радне вечере, како не бисмо, како се у Русији каже, све стављали на исту гомилу”.

         Путин и Обама, иначе, седе за истим столом, али њихов формални сусрет није предвиђен. Тога није било у целој историји америчко-совјетско-руских односа.

         Руски лидер није открио ко су били они који су га „замолили”. Али, чињеница је да је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо у Стрељни изјавио: „ЕУ је уверена да све напоре треба усмерити на то да се за Сирију нађе политичко решење”.

         Барозо је истовремено изразио уверење да иза хемијског напада код Дамаска стоји сиријска влада.

         Председник Европског савета, Херман ван Ромпеј, овоме је додао: „ЕУ је уверена да сиријска криза не може да буде разрешена војним средствима. ЕУ ће пружити сву потребну подршку проналажењу политичког решења. Трагање за њим мора бити у оквирима Уједињених нација и у складу са нормама међународног права”.

         Одмах за њим је италијански премијер Енрико Лета оценио да је самит у Санкт Петербургу „последња шанса да се за Сирију наше полиричко и преговорно решење”.

         „Италија је веома забринута због ситуације у тој земљи. Оно што је написао папа Франциско . свако од нас треба да схвати најозбиљније”, рекао је Лета, нагласивши да последњих дана није дошло до захлађења у односима Рима и Вашингтона поводом сиријске кризе.

         ЕКСПЕРТИ: Рат у Сирији коштаће САД

         стотине милиона долара

         Амерички министар одбране, Чак Хејгел, после почетка самита изјавио је да ће „ограничена војна операција” против Сирије буџет САД наводно коштати само „десетине милиона долара”.

         Независни војни експерти, међутим, упозоравају да се неће радити о десетинама, него о стотинама милиона долара јер само једна крстарећа ракета „томахавк” кошта милион и по долара.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари