РОБЕРТС: Дозволити уједињење Косова са Албанијом, али са корекцијом граница

БИВШИ БРИТАНСКИ АМБАСАДОР У БЕОГРАДУ СМАТРА ДА ПРАВО НА САМООПРЕДЕЉЕЊЕ МОРАЈУ ИМАТИ  И СРПСКА И ХРВАТИ И БИХ

  • Бриселски споразум је добра ствар и мислим да премијер Ивица Дачић заслужује честитке. Али, трајно решење је само оно које је болно за обе стране. Оно се, према мом мишљењу, постиже поделом Косова, можда чак и заменом одређених територија„, истакао је Робертс, који је сада председник Тринити колеџа у Оксфорду
  • У позадини Принциповог чина била је решеност Аустрије да једном заувек заврши с питањем Србије, тако што ће је анектирати и прикључити Аустроугарској империји и уништити оно што су називали змијским гнездом, наглашава Робертс
  • Шеф аустријског Генералштаба, гроф Фон Хецендорф, најмање 25 пута је предлагао рат са Србијом у години пре избијања рата, па је Принципов чин њему и Хабсбуршкој монархији дао савршен изговор

         БИВШИ британски амбасадор у Београду Ајвор Робертс изјавио је да би било логично допустити самопроглашеном Косову да се уједини с Албанијом после територијалних корекција са Србијом, али да не изгледа разумно дозволити самоопредељење Косову, а не и српском и хрватском делу БиХ.

         „Оне државе које прихватају и препознају независно Косово, а одбацују право да се становници у саставним деловима БиХ изјасне о томе да ли желе да буду независни или да се споје са Србијом или Хрватском, показују да им недостаје интелектуална кохеренција”, рекао је Робертс.

         Он је за Политику рекао да сматра да би било лицемерно да Србији буде блокиран приступ у чланство ЕУ пре него што призна независност своје покрајине, јер Косово још нису признале ни неке земље ЕУ.

Састанак о Бриселском споразуму

         „Идеја да нерешено питање граница треба да спречи чланство у ЕУ задржала би не само Кипар, него и Британију, Ирску, Шпанију и Данску изван ЕУ”, истакао је Робертс.

         Он је оценио да је бриселски споразум користан корак ка „детоксикацији„ односа између Београда и Приштине.

         „Споразум је добра ствар и мислим да премијер Ивица Дачић заслужује честитке. Али, трајно решење је само оно које је болно за обе стране.

         Оно се, према мом мишљењу, постиже поделом Косова, можда чак и заменом одређених територија”, истакао је Робертс, који је сада председник Тринити колеџа у Оксфорду.

         Британски дипломата сматра да треба одржати међународну конференцију о Балкану на којој би границе биле поново дефинисане да би се створиле дугорочно стабилније државе.

         Он је нагласио да Србија са геополитичког становишта и за Европу има доста смисла.

         „Чланство Србије и других земаља Балкана у ЕУ је неопходно како би цео регион ушао у образац доброг владања и добросуседства, баш као што се то десило на самом почетку овог пројекта с Француском и Немачком које су у претходних 75 година водиле три погубна рата”, рекао је Робертс.

         Говорећи о узроцима Првог свјетског рата, Робертс је истакао да, иако је Србин Гаврило Принцип „притиснуо окидач„ који је запалио сукоб, није био потребан атентат над било којим појединцем да се изазове светски рат.

         „У позадини Принциповог чина била је решеност Аустрије да једном заувек заврши с питањем Србије, тако што ће је анектирати и прикључити Аустроугарској империји и уништити оно што су називали змијским гнездом”, навео је Робертс.

         Он је додао да је шеф аустријског Генералштаба гроф Фон Хецендорф најмање 25 пута предложио рат са Србијом у години пре избијања рата, а Принципов чин је њему и Хабсбуршкој монархији дао савршен изговор.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари