ШЕФ ГУГЛА: Решење против шпијунаже су дугачке шифре које се често мењају

ИЗВРШНИ ДИРЕКТОР АМЕРИЧКЕ КОМПАНИЈЕ

УВЕРЕН ДА ЦЕНЗУРЕ НЕЋЕ БИТИ ЗА ДЕСЕТ ГОДИНА

Ерик Шмит

  • Електронска шпијунажа америчке Агенције за националну безбедност (NSA), ако се докаже, нечувена је и потенцијално илегална - оценио је Ерик Шмит, поводом извештаја да је NSA користила и Гуглове сервере за своје потребе
  • Решење за државну шпијунажу јесте да све заштитимо енкрипцијом. И енкрипција може пробити, али би било довољно користити дугачке шифре које се често мењају јер би то знатно отежале - указао је Шмит

        ИЗВРШНИ председник компаније Гугл Ерик Шмит изјавио је да би цензура широм света могла да нестане за десет година, а да ће боља енкрипција података онемогућити владама да шпијунирају грађане.

        Шмит је на предавању на Универзитету Џон Хопкинс рекао да ће ограничавање слободе говора у Кини и осталим земљама бити превазиђено када се сви повежу на интернет и када се постигне боља заштита комуникација.

        „Прво, покушају да вас блокирају. Друго, покушају да се инфилтрирају. Треће, ви побеђујете. Сматрам да то тако функционише зато што се центар моћи мења. Верујем да постоји стварна шанса да елиминишемо цензуру за једну деценију“, рекао је председник Гугла.

        Шмит одавно критикује ограничавање слободе изражавања и приступа интернету широм света. Он је раније ове године посетио Северну Кореју како би промовисао ове циљеве.

        „Јасно је да нисмо успели. Али покушаћемо поново. Нисмо добили позив да се вратимо“, рекао је Шмит о свом приватном путовању, које је у то време критиковао Стејт департмент јер је уследило непосредно после севернокорејског ракетног теста.

        Он је рекао да циљ Северне Кореје за сада није демократија него повезивање њених грађана са остатком света.

        „Ако можемо да се повежемо до одређене мере, мислим да ће земља почети да се отвара и да схвата друге системе“, додао је Шмит, који је био директор Гугла до 2011. године.

        Он је раније рекао да је електронска шпијунажа коју врши америчка Агенција за националну безбедност (NSA), ако се докаже, нечувена и потенцијално илегална. У извештајима се наводи да је NSA користила и Гуглове сервере за своје потребе.

        „Решење за државну шпијунажу јесте да све заштитимо енкрипцијом“, рекао је Шмит. Он је признао да се енкрипција може пробити, али да би довољно дугачке шифре које се често мењају то знатно отежале.

        Шмитово залагање за отварање Северне Кореје и још потпуније отварање према интернету земаља какава је Кина - ако NSA задржи садашње могућности или их још више прошири и усаврши - реално се своди на апеловање да и те и такве земље олакшају америчку електронску шпијунажу на својој територији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари