Суд дозволио формирање глобалне дигиталне библиотеке Google Books

АМЕРИЧКИ ИНТЕРНЕТ-ГИГАНТ ВЕЋ ДИГИТАЛИЗОВАО 30 МИЛИОНА КЊИГА

  • Њујоршки суд одбацио тужбу удружења писаца уз образложење да скенирање књига не крши америчке законе, нити ауторска права, а да Гугл ради „у интересу целог друштва”
  • Директор удружења америчких писаца Пол Ајкен најавио жалбу на пресуду

         ЊУЈОРШКИ суд одбацио је тужбу америчког удружења писаца који су захтевали да се интернет-гиганту Гуглу забрани да даље ради на стварању глобалне дигиталне библиотеке.

         Одлуку је донео судија Дени Чин, чиме је широм отворио врата појави глобалне електронске библиотеке Google Books која је делом већ настала дигитализацијом досад на планети издатих књига.

         Судски процес је почео 2005. године, а удружење америчких писаца је у тужби тврдило да намера Гугла да дигитализује милионе књига крши ауторска права. На страну америчких писаца стали су и највећи продавци електронских књига из САД и Европе.

         Сукобљене стране су 2008. године биле направиле вансудску нагодбу према којој је Гугл требало да удружењу писаца исплати 125. милиона долара. Тај новац је требало да буде употребљен за исплату компензација писцима чије књиге су већ биле дигитализоване без њиховог одобрења.

         Међутим, суд није пристао да ту нагодбу одобри, а најновијом пресудом је тужбу и захтеве писаца сасвим одбацио. Уз образложење да скенирање књига не крши америчке законе, а да Гугл ради „у интересу целог друштва”.

         Судија Чин је чак додао да ће постојање Гуглове електронске библиотеке, омогућити студентима, учитељима, истраживачима и свима осталима да лако долазе до књига које су им потребне – не нарушавајући ауторска права писаца.

         Гугл је, наравно, поздравио одлуку суда, саопштивши: „Процес је веома дуго трајао. Радујемо се утолико више што смо од самог почетка тврдили да Google Books не крши ауторска права и да ће играти улогу својеврсног каталога у епохи дигиталних технологија”.

         Писци – у чије име је то саопштио директор њиховог удружења Пол Ајкен – имају намеру да поднесу жалбу на пресуду.

         Априла ове године Гугл је објавио да је дигитализовао већ више од 30 милиона књига.

         Дела која се дигитализују у оквирима пројекта Google Books не преносе се у електронску форму у целини. Зато што – уколико је неко дело заштићено ауторским правом – могуће је у Гугловој библиотеци прочитати само неколико пасуса који садрже кључне речи преко којих је књигу тражио интернет-читалац.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари