Тржиште Европе се затвара за америчке фармерке

ЕУ ПОВЕЋАЛА ЦАРИНСКЕ ТАРИФЕ НА ЖЕНСКЕ ФАРМЕРКЕ СА 12 НА 38%

  • Калифорнија има 30 компанија које производе плави џинс - неке ће пребацити производњу у Мексико, неке тврде да ће морати да је угасе због нерентабилности

         ПЛАВЕ фармерке су један од најпознатијих симбола САД и можда једини њихов допринос светској моди. Али сада, како хорски тврди америчка штампа: трговински спор између Вашингтона и Брисела прети да озбиљно подрије позиције Америке као законодавца „фармерске моде“ на планети.

         Можда и генерално, а сигурно на плану такозване „високе моде“, тј. дизајна женских фармерки које коштају око сто и више долара.

         Како је саопштио амерички радио NPR, негде око 75 одсто такве одеће која се продаје широм света, а производи се у Калифорнији. То је изузетно велики индустријски кластер који се формирао у Лос Анђелесу.

         У том граду више од 30 различитих компанија производи џинс.

         Купци посебно цене етикету са натписом „Made in USA“, а подаци локалних произвођача и трговинских аналитичара говоре да је само у прошлој години општи обим испорука најквалитетнијих и најскупљих фармерки у Европу износио око 36 милиона долара. У првом кварталу ове године се раст наставио.

         Популарност америчких фармерких допринела је да се ова марка нападне. У мају ЕУ је повећала царинске тарифе на женске фармерке са 12 на 38 одсто. За многе калифорнијске компаније испоруке су одмах постале нерентабилне.

         Међутим, амерички произвођачи највише треба да буду љути на сопствену власт.

         Још је 2000. године амерички Конгрес је усвојио такозвани „амандман Роберта Берда“ који је стимулисао и подржавао протекционистичка расположења америчког бизниса.

         Светска трговинска организација је ове измене 2002. године прогласила незаконитим и дозволила америчким трговинским партнерима да предузму своје мере. Ово право оне имају и данас, пошто је једна од одредби тог амандмана остала на снази иако су остале биле укинуте.

         Многи калифорнијски произвођачи фармерки су саопштили да ће извозни део производње пребацити у Мексико и друге земље.

         Међутим, немају сви такву могућност, па неки прете да ће престати са производњом.

         У сваком случају, то ће значити да ће Америка губити радна места и да ће плаве фармерке које ових дана обележавају 140 година од добијања патента за радничке панталоне са закрпама - све ређе имати етикету са ознаком „Made in USA“.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари