ПЕКИНГ: Посета од глобалне важности
НЕМАЧКА КАНЦЕЛАРКА СПАС ЗА ПОСРНУЛУ ЕВРОПСКУ ЕКОНОМИЈУ ТРАЖИ У КИНИ
- Меркел ће покушати да придобије Кину - која има највеће залихе страних валута на свету - да уложи део тог новца у тзв. „bailout“ пакете помоћи посрнулим европским економијама. Међутим, експерти сматрају да су јако мали изгледи да Кина пристане на тако нешто
НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел састала се данас с кинеским премијером Вен Ђијабаом током свог већ другог боравка у Пекингу за само седам месеци.
Кини је јасно да дуготрајна и тешка економска криза у Европи сада већ кочи и њу саму. Зато је Пекинг од најкомпетентнијег саговорника сазна - на који начин Немачка мисли да зауставља актуелне економске проблеме у Европи.
Меркел је у дводневну посету Кини стигла с неколико министара и кључним представницима пословног сектора.
На почетку посете Мерркелова је посетила фабрику европског произвођача Airbus која се налази у близини Пекинга.
Има индиција да би Airbus могао добити изузетно добар уговор за вријеме ове посете.
„Кина и Немачка, као велике економије и производни и извозни дивови, заједно раде на адресирању ове кризе“, истакао је заменик кинеског министра спољних послова Сонг Тао.
„Овај састанак надилази билатералне оквире и од глобалне је важности“, нагласио је Тао.
Меркел ће покушати да придобије Кину - која има највеће залихе страних валута на свету - да уложи део тог новца у тзв. „bailout“ пакете помоћи посрнулим европским економијама. Међутим, експерти сматрају да су јако мали изгледи да Кина пристане на тако нешто.
Ништа нису веће ни шансе да немачка канцеларка убеди Пекинг да престане да у Савету безбедности УН (заједно са Русијом) блокира изгласвање резолуције која би отворила врата страној војној интервенцији у Сирији.
Немачка је највећи економски партнер Кине на простору ЕУ. Готово половина извоза из ЕУ у Кину долази из Немачке.
Четвртина ЕУ увоза из Кине стиже у Немачку.
Билатерална размена између две земље је достигла 169 милијарди долара у 2011, што представља раст од 18,9 одсто у односу на претходну 2010. годину.