За Словенце је добро да купе акције Србије у Комерцијалној банци, а за Србију – да јача Словенце

УГОВОР ПОТПИСАО МИНИСТАР ФИНАНСИЈА СИНИША МАЛИ - УПРАВЉАЊЕ ПРЕУЗИМА НОВА ЉУБЉАНСКА БАНКА

* Акције Србије у Комерцијалној банци су продате за износ од 387,02 милиона евра, а укупна зарада државе биће нешто већа од 450 милиона евра

* МАЛИ: Задовољни смо понуђеном ценом, која је међу најповољнијима у односу на упоредиве, недавне и релевантне трансакције у региону. Укупне остварене приходе по овој трансакцији држава ће уложити на паметан начин, и то пре свега у инвестициони план "Србија 2025", као и у враћање скупих кредита из прошлости

* Председник Извршног одбора НЛБ д.д. Блаж БРОДЊАК: Ова трансакција представља још једну веома важну прекретницу у развоју НЛБ групе након успешног завршетка процеса приватизације наше банке у 2019. години. Јачање присуства у Србији, нашем највећем и веома атрактивном иностраном тржишту, представља наш стратешки приоритет

__________________________________________________________________

          МИНИСТАР финансија Синиша Мали, председник Извршног одбора Нове Љубљанске банке д.д (НЛБ) Блаж Бродњак и члан Извршног одбора те банке Арчибалд Кремсер потписали су данас у Министарству финансија Уговор о купопродаји акција, у вези са 83,23 одсто обичних акција Комерцијалне банке а.д Београд, саопштено је из Министарства финансија.

         Потписивањем овог уговора, "банка ће добити новог стратешког партнера, који ће након завршетка трансакције преузети и управљање банком".

         У саопштењу се наводи да ће Република Србија до датума завршетка трансакције укупно приходовати више од 450 милиона евра.

         Акције Србије у Комерцијалној банци су продате за износ од 387,02 милиона евра, а додатно, држава ће приходовати од камате по стопи од два одсто годишње коју ће НЛБ имати обавезу да исплати Републици Србији, за период од 1. јануара 2020. до датума завршетка трансакције.

          Уговором је предвиђено и да се 50 одсто исказане добити за 2019. годину исплати као дивиденда, на основу чега ће Република Србија приходовати износ од око 31 милион евра.

          Додатно је предвиђена и исплата дивиденди из ранијих година, по ком основу ће Република Србија приходовати износ од око 26 милиона евра.

         Министар финансија Синиша Мали је истакао да је веома задовољан успешним завршетком процеса, као и понуђеном ценом.

         "Задовољни смо понуђеном ценом, која је међу најповољнијима у односу на упоредиве, недавне и релевантне трансакције у региону. Ова финансијска понуда превазилази и наша очекивања заснована на процени вредности банке, а коју је израдио наш финансијски саветник Лазард. Укупне остварене приходе по овој трансакцији држава ће уложити на паметан начин, и то пре свега у инвестициони план "Србија 2025", као и у враћање скупих кредита из прошлости", казао је Мали а наводи се у саопштењу Министарства финансија.

         Мали је рекао и да ће то "даље допринети побољшању квалитета живота наших грађана и већем привредном расту".

          "Дакле, Србија је постала атрактивна дестинација за инвестирање и ми очекујемо још веће стопе раста, као и даља повећања плата и пензија. Са друге стране, Комерцијална банка је одлично радила, али може да ради и много боље, и верујем да ће то бити могуће захваљујући новом стратешком партнеру. Када је реч о финансијским услугама, где имате отворено тржиште, сматрамо да приватник може да буде много бољи власник од државе. Реч је о озбиљној банци, која има јасну стратегију и визију, и која је једина регионална финансијска институција листирана на Лондонској берзи", казао је Мали.

         Он је рекао и да се нада "да ће се трансакција успешно затворити у наредних неколико месеци".

         Председник Извршног одбора НЛБ д.д. Блаж Бродњак је истакао да ће та банка остати посвећена јачању и даљем развоју Комерцијалне банке.

        "Ова трансакција представља још једну веома важну прекретницу у развоју НЛБ групе након успешног завршетка процеса приватизације наше банке у 2019. години. Јачање присуства у Србији, нашем највећем и веома атрактивном иностраном тржишту, представља наш стратешки приоритет. Као резултат трансакције, тржишни удео у укупној активи НЛБ-а у Србији повећаће се на преко 12 одсто, чиме ће НЛБ постати трећа највећа банкарска група у земљи и испунити стратешки циљ да постане једна од водећих банака на свим тржиштима на којима послује", казао је Бродњак.

         Бродњак је рекао да ће "обим пословања НЛБ-а у Србији бити далеко највећи унутар групације изван граница Словеније".

          "Импресионирани смо квалитетом и потенцијалом Комерцијалне банке и њеног бренда, а похваљујемо и посвећеност Србије и захваљујемо на транспарентном и професионалном поступку. НЛБ ће у потпуности бити посвећена даљем развоју банке, користећи искуство стечено дугогодишњим присуством у региону, приступ фокусиран на потребе и корисничко искуство клијената и велики потенцијал који банка има на тржишту у Србији. Из овог, али и многих других разлога, велико нам је задовољство да пожелимо свим акционарима Комерцијалне банке, а поготово клијентима и запосленима, добродошлицу у НЛБ породицу", рекао је Бродњак.

          Како се појашњава у саопштењу Министарства финансија "након потписивања уговора, у наредних пет до девет месеци очекује се одобрење Европске централне банке (ЕЦБ), Народне банке Србије (НБС) и централних банака и органа за заштиту конкуренције у земљама у којима послују НЛБ и Комерцијална банка, те ће након поменутих одобрења бити закључена трансакција".

          Процес проналажења стратешког партнера за Комерцијалну банку започет је јавним позивом 31. маја 2019. године, у току којег је инвестициона банка Лазард, која је саветник Републике Србије у овом процесу, контактирала 28 реномираних финансијских институција широм света, од чега су половина биле банке, а друга половина инвестициони фондови.

         Од тог броја, њих шест је послало Писма о заинтересованости, након чега су најпре стигле четири необавезујуће понуде, а затим и три обавезујуће. Након свеобухватне анализе обавезујућих понуда и препорука саветника, извршено је њихово рангирање.

         Преговори са прворангираним понуђачем, Новом Љубљанском банком, отпочели су 27. децембра 2019. године а по окончању преговора, Влада Републике Србије је на седници 20. фебруара 2020. године, усвојила Нацрт уговора о купопродаји 83,23 одсто акција Комерцијалне банке.

         Из Министарства финансија наводе да је "поступак био двостепени, у потпуности транспарентан, и уз активно учешће реномираног саветника, као и да је овај процес један од реформских циљева у актуелном аранжману "Инструмент за координацију политика" Републике Србије и Међународног монетарног фонда (ММФ)".

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари