ЛАВРОВ: Запад „Источно партнерство“ користи за оно за шта користи и ширење NATO на Исток

ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ УПОЗОРИО ДА „ЗАПАДНИ ПАРТНЕРИ“ РУСИЈЕ

СА ОПСЕДНУТОШЋУ ИЗМИШЉАЈУ ДА ЈЕ ОНА ИЗОЛОВАНА

Руска државна застава изнад Бахчисараја, главног цeнтра кримских Татара

  • САД и ЕУ - чим нешто није онако како њима одговара - одмах се хватају „батине“ санкција, али је то време прошло
  • Много тога сам видео за живота, али не и да озбиљне земље сву своју дипломатску снагу усмеравају да читавом свету „уврћу руке“, чак и својим најближим партнерима, као што се то радило претходних дана поводом резолуције СБ УН о Украјини
  • Тешко је Русији приговорити да не тежи поштеном заједничком и партнерском деловању. Понуда таквог деловања је садржана у нашим предлозима о недељивости безбедности која треба да буде иста за све, а не да чланови NATO имају правно заштићен принцип дељивости безбедности по којем су сви остали људи другог реда, па се алијанса користи као магнет да се линија поделе помера све даље на Исток
  • Обећали су нам да тако неће бити и - преварили нас. Обећали су нам да неће ширити војну инфраструктуру NATO према нашим границама - преварили нас. Обећавали су нам и да неће бити никаквих војних објеката NATO на територији његових нових чланова...

        ЗАПАДНЕ државе покушавају да вештачки створе представу о међународној изолацији Русије иако реалних основа за такве закључке нема, нагласио је министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров за дневник телевизије Русија 1.

        „Изолација је термини који су смислили наши западни партнери држећи се својих неоимпаријалних носталгичних амбиција. Чим нешто није онако како њима одговара, одмах се хватају „батине“ санкција. Али, то време је прошло. Не треба само размишљати о томе како да се партнери изолују, већ како да се сви, без изузетка, ангажују на заједничком послу“ - рекао је руски шеф дипломатије.

        Лавров је изразио чуђење са „каквом опседнутошћу“ ти „партнери“  покушавају да докажу да је Русија у изолацији.

        „Много тога сам видео за живота, али не и да озбиљне земље сву своју дипломатску снагу усмеравају да читавом свету „уврћу руке“, чак и својим најближим партнерима, рачунајући да ће они пасти на аргумент да је територијални интегритет недодирљив и неповредив, док при том игноришу све остале принципе Повеље ОУН. Колико ли само институције озбиљних држава троше енергије на то!“ - истиче Лавров.

        Руски министар је указао да током гласања у Генералној скупштини ОУН око 70 земаља није подржало предлог резолуције о референдуму на Криму. Додао је том броју треба додати и земље које нису гласале и да тако тај број достиже 93.

        „Тако се испоставља да је гласање поводом резолуције дало резултат пола-пола. А западна пропаганда, која ради у обалсти медија, приказиваће то као велику победу. Али, ми знамо како папрено коштају сличне победе“ - истакао је руски министар.

        Лавров је држање земаља које нису подржале западни текст резолуције назвао „храбрим“.

        „То апсолутно није био ни антизападни, ни анатиукрајински поступак. Држање земаља које нису гласали „за“, а посебно оних које су гласале „против“, показало је њихово дубоко разумевање догађаја. Јер, та резолуција нема везе са територијалном целовитошћу и уопште нема везе са Украјином“ - закључује Лавров.

        Запад је морао да „уврне руку“ бар педесетини земаља не би ли у Генералној Скупштини ОУН издејствовао изгласавање резолуције о територијалној целовитости Украјине.

        „То се ради комбинацијом различитих метода. Прво су наше украјинске суседе посаветовали да напишу текст који је максимално неконфронтациони и уздржан и да на „позитиван“ начин искажу то како је потребно поштовати територијалну целовитост Украјине. Ко може негодовати против тога? Али, то није ни пола истине, већ само њен мали део. Након тога су другима - рачунајући на њихову наивност - предложили: Погледајте како је ова резолуција добра, потпишите се и будите њени коаутори“ - објаснио је Лавров.

        „Другима који су више тога прошли и разумеју о чему се ради, говорили су: „Ако не подржите резолуцију, сносићете последице“. И још су им предочавали - које. Ми то знамо. Долазиле су нам колеге и у поверењу објашњавале зашто ова или она мала земља мора да попусти пред таквим притисцима. На пример, говорили су им да неће бити потписани одређени уговори или да ће им бити укинуте политичке дивиденде. Ако се зна да у западну групу, у најширем смислу те речи, улазе и Аустралија, Нови Зеланд, Јапан и друге земље, укупно их је 40-так, онда је јасно да су за осталих 50 земаља применили метод „увртања руку“ или их на неки други начин убедили“ - додао је руски министар.

        Лавров је истакао да руска страна не осећа „било какве негативне емоције према делегацијама тих земаља у УН“ .

        „То се неће одразити на наше односе“ - уверава шеф руске дипломатије.

        Лавров се посебно осврнуо на држање Кине, истакавши да су за  Русију Кинези веома блиски партнери и да контакт са њима показује да они једноставно разумеју законите интересе Москве, али и да Москва и Пекинг имају идентично разумевање правих узрока садашње дубоке кризе у Украјини.

        Русија не одустаје од партнерства са Западом.

        „Кажу нам да Русија као одговор на пружену руку Запада сваки пут бира игру са нултим резултатом (или-или). Ових дана је у британским новинама објављен текст мог колеге министра иностраних послова Велике Британије, Вилијема Хејга, у којем он оцењује да се Русија  поново нашла у изолацији од свих. Наводно зато што се - увек кад јој се пружи рука - окреће од ње и држи се своје логике - „игре са нултим резултатом“ - каже шеф руске дипломатије.

        У индиректној полемици, шеф руске дипломатије се успротивио том закључку Британца: „На руском се то зове сваљивањем са кривог на недужног“.

        „Тешко је нама приговорити да не тежимо поштеном заједничком и партнерском деловању“ - наставио је Лавров.

        „То је садржано у нашим предлозима о недељивости безбедности која треба да буде иста за све, а не да чланови NATO имају правно заштићен принцип дељивости безбедности по којем су сви остали људи другог реда, па се алијанса користи као магнет да се линија поделе помера све даље на Исток“.

        „Обећали су нам да тако неће бити и - преварили нас. Обећали су нам да неће ширити војну инфраструктуру NATO према нашим границама - преварили нас. Обећавали су нам и да неће бити никаквих војних објеката NATO на територији његових нових чланова“ - истиче Сергеј Лавров.

        „Сва та усмена обећања у почетку смо конструктивно прихватали. Онда смо их почели стављати на папир у виду политичких обавеза које су потписивали озбиљни људи - западни лидери. А када је све дошло до тога да морамо да питамо зашто се ове политичке обавезе не испуњавају и зар не би било боље да буду правно обавезујуће? - одговорили су нам: „Не треба, довољне су и политичке, не секирајте се - све што радимо није усмерено против вас“.

        Као очигледан пример „игре са нултим резултатом“ (игре у којој они који добијају - добијају оно што изгубе они који изгубе) шеф руске дипломатије навео је појекат Источног партнерства који упорно „гура“ Европска унија.

        „Пројекат ЕУ Источно партнерство од почетка је био замишљен по логици или-или - или си са нама или си против нас - објаснио је Лавров.

        „Узгред, западни партнери су о томе говорили још од момента избора у Украјини 2004. године, док још није било ни Царинске уније, ни Источног партнерства, већ је - противно Уставу Украјине - био измишљен трећи круг председничких избора. Тада је министар иностраних послова Белгије, а тренутно европски комесар за трговину Карел де Гихт, јавно захтевао од Украјинаца да одрже слободне изборе и кажу да ли су са Европом или са Русијом“ - истиче Лавров.

        „Ето, откуда се појавио тај менталитет. Источно партнерство се - као и ширење NATO - претворило у инструмент грозничавог освајања геополитичког простора. Тај се пројекат гура по сваку цену, уз апсолутно игнорисање законитих економских интереса не само суседа Украјине - Русије и других - него и самих држава које су у то „партнерство“ увучене“ - подвукао је шеф руске дипломатије.

        „Није тек тако чак и Арсениј Јацењук рекао да треба видети економску страну тог споразума“ - рекао је Лавров. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари