ПУТИН: Стаљин је притиснуо Источну Европу, а да је Хитлер - неки народи би нестали

РУСКИ ЛИДЕР О КОНЦЕПЦИЈИ НОВОГ УЏБЕНИКА НАЦИОНАЛНЕ ИСТОРИЈЕ

  • И најдраматичнији и најкомпликованији догађаји у историји неодвојиви су део наше прошлости и према њима треба да се односимо с поштовањем, јер „то је живот нашег народа, животнаших предака, а домаћа историја је основа нашег националног идентитета, културно-историјског кода” – указао је Владимир Путин
  • Каже се да се после Другог светског рата Источна Европа нашла у окупационом мраку Стаљиновог режима. Да, тамо је делимично била на снази идеологија комунистичких совјета народних депутата која је имала негативан утицај на развој тих држава. Али, да је победио фашизам, какве би биле последице? Неки народи више не би постојали као такви! Једноставно би их истребили, и то је то – нагласио је Путин

         РУСКИ председник  Владимир Путин изјавио је да до почетка нове школске године сви материјали за матуре треба да узму у обзир нову концепцију уџбеника историје Русије. Путин је ово рекао на састанку с ауторима концепције новог јединственог уџбеника историје Русије.

         Председник Русије је нагласио да, паралелно, треба почети с прављењем нових уџбеника за све разреде основне и средње школе. По његовим речима, тај посао треба да се одвија максимално отворено.

         „Ту не треба да буде никаквих монопола – истакао је он. – Треба користити могућности већ постојећих стручних колектива, као и потенцијал других ауторских група, укључујући младе историчаре”.

         Руски председник сматра да сви материјали треба да буду подвргнути „дубокој стручној и јавној контроли”, „тек после тога се могу користити”.

         „Јединствени приступ предавању историје уопште не значи бирократско, службено, идеологизовано једноумље – рекао је Путин. – Реч је о потпуно другој ствари. О једној логици предавања историје, о схватању континуитета и међусобне повезаности свих фаза развоја наше државе и наше државности”.

         Конкретно, по његовим речима, треба да постоји разумевање да су најдраматичнији и најкомпликованији догађаји у историји неодвојиви део прошлости и да „упркос различитостима у оценама и мишљењу, треба према њима да се односимо с поштовањем”, јер „то је живот нашег народа, то је живот наших предака, а домаћа историја је основа нашег националног идентитета, културно-историјског кода”.

         По Путиновом мишљењу, задатак предмета историје у школама је да ученицима да основна знања о кључним чињеницама о историји земље, о раду истакнутих сународника. Он је нагласио да главна линија која треба да се провлачи током предавања историје мора да буде „објективност и непристрасност, поштовање сопствене прошлости, љубав према отаџбини”.

         По речима руског председника, потреба за израдом јединственог уџбеника руске историје настала је због постојања великог броја уџбеника из историје, који су садржали „идеолошко смеће”. 

Јосиф Стаљин

 „Не говорим о свесном умањивању улоге совјетског народа у борби с фашизмом, има ту и дубљих ствари. Једноставно, има неког идеолошког отпада. Од тога морамо да се избавимо” - сматра Путин.

         Шеф руске државе коментарисао је и такозване тешке теме у домаћој историји, на којима су радили аутори нове концепције. Једна од њих је улога Совјетског Савеза у послератној историји Источне Европе.

         „Каже се да се после Другог светског рата Источна Европа нашла у окупационом мраку Стаљиновог режима. Тамо је делимично била на снази идеологија комунистичких совјета народних депутата и вршила негативан утицај на развој тих држава. Али, ми говоримо о последицама. А, да је победио фашизам, какве би биле последице? Неки народи више не би постојали као такви, једноставно би их истребили, и то је то” – рекао је Путин.

         С тим у вези, он је позвао историчаре да сарађују с колегама из иностранства. Генерално, по мишљењу председника Русије, кључни моменат у раду на новој концепцији уџбеника историје је у томе да „људи не само сазнају шта је било и упознају се с различитим мишљењима, већ и да схвате сопствени, лични степен одговорности за земљу у којој живимо”. 

         Треба изнаћи заједничко тумачење догађаја, тамо где је то могуће, нагласио је руски председник.

         „Али, убеђен сам да се наставник не сме ограничити у његовој тежњи да што шире упозна ученике с различитим тачкама гледишта о историјским чињеницама и догађајима, да у току обуке користи додатне материјале, историјска документа и уџбенике” – рекао је Путин.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари