БРАМEРЦ: Правда за Србе није задовољена

ПОСТОЈАЛИ ДОКАЗИ ЗА ОСУЂИВАЊЕ ХРВАТСКИХ ГЕНЕРАЛА

         ГЛАВНИ хашки тужилац Серж Брамерц изјавио је да су докази сажети на 1.300 страница били довољни да се једногласно осуде хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач, али да се мора прихватити чињеница да је троје од пет судија то видело другачије.

         „Неће вас изненадити да су, по нашем мишљењу, докази који су изведени током двогодишњег суђења и сажети на 1.300 страница првостепене пресуде, довољни да би се једногласно потврдила првостепена осуђујућа пресуда. Међутим, морамо да прихватимо да је троје од пет судија то видело другачије“, казао је Брамерц у интервјуу „Новостима“.

         “Разумем емотивне реакције у Србији, поготово јер нема сумње да су злочини почињени током догађаја на које се односи пресуда. Током целог жалбеног поступка у „предмету Готовина“ објашњавали смо Жалбеном већу зашто сматрамо да има довољно доказа да би се потврдила једногласна првостепена пресуда Судског већа.

         Чињеница да је жалбену пресуду донео минималан број судија који је потребан за већину, као и да је она била пропраћена јаким издвојеним мишљењима, вероватно је допринела негативној перцепцији код многих у Србији“, казао је Брамерц.

         “Не бих рекао да је међународна правда показала слабости. Већина судија донела је пресуду у којој су покушали да примене правила и поступке који уређују жалбене процесе на Међународном суду. Међутим, реакција јавности је показала да постоји јаз између поступка одлучивања и пресуде с једне стране и начина на који их разумеју заједница и жртве, и спољни фактори, с друге стране“, истакао је он.

         На питање зашто се тада огласио, мада обично не коментаришете пресуде, главни тужилац Трибунала је рекао да је прво хтео да уважи патње жртава.

         „Реалност је таква да су злочини заиста почињени и у очима жртава и њихових породица правда није задовољена. Затим, околности ове пресуде, нарочито оштар тон и садржај двају издвојених мишљења, јесу необични. Коначно, хтео сам да подстакнем домаће правосудне органе да наставе истраге и гоњење злочина почињених пре и после акције „Олуја“, као и да изразим своју спремност да им помогнемо, тако што ћемо им уступити информације из наших база података“, казао је Брамерц.

         Према његовим речима, тужилаштво може да покрене поступак за преиспитивање у року од годину дана од коначне пресуде, али ће захтев бити одобрен само уколико имамо доказе за нове чињенице с којима странке нису биле упознате током поступка, а које смо се потрудили да пронађемо, и које могу значајно да утичу на пресуду.

         Он је напоменуо да Србија није страна у поступку и да нема правних могућности по питању пресуде. На питање шта за њега конкретно значи одлука Београда да односе с Хагом спусти на технички ниво, Брамерц је рекао да су током година успостављени ефикасни канали сарадње с властима у Србији.

         „Како сам навео у нашем извештају Савету безбедности, та сарадња ће остати важна у контексту наших последњих суђења. На основу мојих недавних разговора са српским званичницима, верујем да ће се та сарадња наставити“, рекао је главни тужилац Хашког трибунала.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари