ДАЧИЋ: Нисам писао платформу, ушао сам у игру у другом полувремену

ПРЕМИЈЕР СРБИЈЕ НИЈЕ ОДГОВОРИО НА ПИТАЊЕ ДА ЛИ АУТОНОМИЈА ЗА СРБЕ НА КИМ МОЖЕ ДА ПОСТОЈИ САМО У ОКВИРУ НЕЗАВИСНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО

          ПРЕМИЈЕР Србије Ивица Дачић рекао је договор који је постигнут о наплати дажбина на административним прелазима је први важан корак ка успостављању аутономије за Србе на Косову, јер је основа сваке аутономије и финансијска.

         У интервјуу Политици, на питање да аутономија може да постоји само у оквиру независне државе, Дачић је одговорио да није он писао платформу.

         „Ја сам ушао у игру у другом полувремену. Налазимо се у фази реализације споразума па и неких који су раније дефинисали Косово као посебну царинску тероторију. Уосталом, и Цефта споразум је потписан тако да је Косово посебна царинска тероторија. Ја то сигурно нисам урадио. Такође нисам дефинисао да ће на административним прелазима бити цариници“, рекао је Дачић.

         Према његовим речима, донета платформа у којој се каже да нећемо признати независност Косова, не говори се о статусу, али смо сами предложили да се формира заједница српских општина.

         „То није признање него организација власти на тој тероторији која је дифинисана и Резолуцијом 1244. Неке институције Србије које сада постоје морају да се трансформишу у институције заједнице српских општина“, рекао је Дацић.

         Истичући да неће бити демонтаже или укидања српских институција, Дачић је рекао да, „ако уопште будемо постигли договор, то би требало да буде трансформација тих институција и оне би требало да имају систем специјалних веза са Београдом“.

         „Са друге стране, ако не буде договора, ми сигурно нећемо укидате неке институције, јер нема других. Када у Приштини говоре о демонтажи институција они мисле како да решимо питање суда у Митровици и питање полиције, јер сматрају да ми имамо хиљаде људи који у оквиру полиције бораве на Косову. То није тачно. Србија нема свој безбедносни систем на Косову“, рекао је Дачић.

         Разговор о целовитом решењу

         Међутим ми, како је рекао, желимо да разговарамо о целовитом решењу, што значи да када имамо заједницу општина, треба организовати изборе за те легитимне органе власти у четири општине.

         „Можда их буде и више тамо где су Срби већина без обзира на територијалну повезаност, као што су Грачаница или Штрпце“, каже премијер, наводећи да би се „посебно уредило какав би био њихов однос према властима у Приштини, а какав према Београду“.

         На питање да је то онда укључивање Срба у живот Косова, чему су се на северу жестоко противили, Дачић је потврдно одговорио, али и додао да су они подржали платформу председника Томислава Николића у оном смислу у којем је говорила о томе да ће то бити једно свеобухватно решење.

         „Ми сада имамо спојене техничке и политичке преговоре. Дошли смо до једне фазе у којој решавамо појединачна питања и то привремено док не дођемо до једног свеобухватног решења. То свеобухватно решење се не односи на статус. Ми не желимо да мењамо наш став о статусу“, истакао је Дачић.

         Напомињући да сигурно неће ништа урадити што би ишло на штету Срба који живе на КиМ, Дачић је рекао да је прошлост једино што не може да поправи.

         „Нисам ја писао Резолуцију 1244. Како ја могу да причам о институцијама Србије, а председник Србије не може на Божић да оде на Косово. Морамо да схватимо у ком реалном времену живимо. Ми морамо да прилагодимо наше ставове свему ономе што смо прихватили свих ових година. И зато се сада на нас врши притисак да тамо не треба да буду институције Србије, а нико не би вршио притисак да су то институције Срба“, истакао је премијер.

         Приштина не може да добије столицу УН

         Дачић је истакао да када је Косово у питању "ми држимо кочницу УН и то ће тако бити деценијама" и да "статус Косова није решен све док не добију столицу у УН".

         „Међутим, сада се отворио један преседан. Можда ће неки тражити да Косово оде путем Палестине. И многе земље на свету раде на томе. Ми смо гласали у УН за Палестину и то једини из региона, испада да смо гласали против својих интереса. И можда ће сад тај случај да искористе за Косво“, рекао је Дачић.

         „Чланство у УН је једна од ретких ствари које Приштина данас не може да добије. Скоро све друго могу да добију. Зато сам рекао да можемо да разговарамо о столици у УН. Али да видимо шта је предлог за коначно решење. То је једина тема због које би они били спремни да разговарају о статусу“, рекао је премијер.

         Дачић је нагласио да не постоје две политике - једна коју води председник и друга коју заступа влада.

         „Постоје само различите надлежности које свако од нас има. То нас тера да понекад влада буде практичнија, јер мора да обавља оперативније послове него што то намеће функција председника Републике. И у том смислу имали смо изузетно међусобно разумевање суочавајући се са аргументима шта је неопходно преоменити о платформи о КиМ. Тешка срца је председник пристао да се то промени“, казао је Дачић.

         „Ако би било избора, не би било могуће да реализујемо све оно о чему смо причали, а то је и Вучићев и мој циљ. За нас двојицу ово је, пре свега, животни испит. Ми нећемо имати поправни испит. Ми се бавимо веома тешким, озбиљним, опасним и непопуларним стварима. И наш циљ је да ако можемо дођемо до неког решења које је у нашем националном и државном интересу - да добијемо датум, економски оживимо земљу и успоставимо добре односе у регуиону“, казао је Дачић.

         „Свако ко се бави политиком мора да буде спреман да избори могу да се десе сутра, али то није наш циљ. Ако нема шансе да успемо у ономе што хоћемо, ако постоје застоји у реформама, препреке у томе да решавамо ове ствари, сигурно да се онда може разговарати о изборима“, рекао је Дачић.

         Без информација о везама са Шарићем

         Премијер Ивица Дачић рекао је да је добио писмено саопштење од БИА и ВБА да не поседују информацију о томе да је један актуелни члан владе разговарао са одбеглим нарокобосом Дарком Шарићем.

         Коментаришући изјаву Александра Вучића да је од МУП-а тражено да се припреми информација о томе да ли је један члан владе разговарао са Шарићем, Дачић је рекао да је „то смишљена провокација која има за циљ да компромитује целу владу, јер каква је то влада у којој седе они који разговарају са најтраженијим човеком у Србији и шире“.

         „Ја сам тражио да се изјасне наше службе. Добио сам писмено саопштење од БИА и ВБА да не поседују такву информацију“, рекао је Дачић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари