Дачића истовремено торпедују ДСС и ДС, преко таблоида и СНС - влада СНС-ДС или избори?

А ГЛАВНИ КОНЦИ СЕ ПОВЛАЧЕ ИЗ ВАШИНГТОНА, БРИСЕЛА И БЕРЛИНА...

       ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић нашао се истовремено под баражном ватром са три стране. Са две потпуно очекиване и једне (не)очекиване.

       ДСС тражи његову оставку и због издаје Косова и Метохије и због еврофанатизма који све одузима Србији, а једино можда јача његове позиције у Вашингтону, Бриселу и Берлину у борби „на живот и смрт“ коју за наклоност заклетих пријатеља вазалне Србије у тим центрима води са лидером напредњака Александром Вучићем.

       Чавка Тадићеве и Ђиласове партије - радећи свој опозициони посао - пере своје своје перје водом слабих и погрешних потеза његове владе. Истовремено намигује Вучићу, нудећи му оно што су заједничке газде преко границе смислиле одавно („велику коалицију“ СНС-ДС) и тражећи да се под рафлекторе борбе против корупције изведу и сам Дачић и његови министри и други „јаки људи“ СПС.

       Да све буде горе по Дачића, не остављају га на миру ни таблодиди који - ако евентуално и нису под Вучићевом политичком контролом - о њему и напредњацима пишу све најбоље. Премијер има лошији третман и у медијима који имају критички однос и према СНС.

       Стварају ли се закулисно претпоставке за избацивање из владе и Дачића и СПС?

       Ако до тога реално дође, хоће ли се страни и домаћи инспиратори и диригенти задовољити избацивањем Дачића и његове партије у коалицију или ће и садашњи премијер доћи у прилику да буде ставка у Вучићевим извештајима о гигантској борби режима за чишћење Србије?

       Шта је, у том случају, реалније: ванредни избори или „велика коалиција“ на основу ђурђевданских изборних резултата, чију проверу је Томислав Николић - пре него што је сам постао власт - обећавао малој политичкој деци по Србији?

Јово БАКИЋ, социолог, професор Београдског универзитета

Дачића може оборити - једино Дачић

  • Пре десетак дана сам рекао да не очекујем изборе пре наредне зиме, мислећи да ниједан политичар није довољно луд да се веже за Шарића, али је могуће да сам се преварио.

       СВЕ зависи од самог премијера.

       Да ли он стоји иза свог некадашњег шафа кабинета Бранка Лазаревића или не стоји?

       Ту неке ствари нису сасвим јасне. Кад сам пре десетак дана одговарао на питања новинара - да ли случај Шарић може да обори Владу - рекао сам да то није могуће, јер ниједан данашњи политичар није луд да се веже за вођу нарко клана. Међутим, ако премијер није спреман да се дистанцира од бившег шефа кабинета који је, по свему судећи, одржавао везе са Шарићем, онда је то већ друго питање и онда морају и друге ствари да се погледају.

       Хоћу да кажем да Дачић сам кроји своју судбину и нико не може да га обори - сем њега самог.

       Тада, кад сам одговарао на та питања, рекао сам и да не очекујем изборе пре наредне зиме, мислећи да ниједан политичар није довољно луд да се веже за Шарића, али је могуће да сам се преварио.

       У српској политици никада не знате каква вас изненађења могу очекивати.

       Да ли је случајност што се о Дачићу говори са три стране и да ли то има заједнички именитељ - то не знам, али је могуће да постоји заједнички именитељ. А то би онда били показатељи да је Лазаревић био човек који је обавештавао о својим активностима премијера Дачића. То би био заједнички именитељ.

       У противном -  да сте ви премијер, да ли бисте бранили некога ко вам је био близак, а да је тај био у вези са шефом нарко-клана? Па нисте блесави...

Андреја САВИЋ, први начелник БИА, професор безбедности

Односи у владајућој коалицију нису добри, држава је у озбиљним проблемима

  • Види се да у свему има неких намера. Али, тешко је рећи којих. Могући су различити исходи, па чак и превремени избори

       У ПИТАЊУ су односи коалиционих партнера - Дачић је премијер и шеф МУП. Министар полиције је био и у претходном мандату). А, све ово што се догађа у борби против корупције, нарочито везано за аферу Шарић и помињање Дачићевог шефа кабинета.

       Види се да у свему има неких намера. Али, тешко је рећи којих.

       Ако то долази из најмоћније партије у коалицији, онда ми то личи на могућност превремених избора.

       Оно што је битно јесте да је борба против корупције започета, да не може стати и да - за разлику од раније праксе, кад је било доста заштићених - овде је то доста озбиљно кренуло.

       Енергија која је уложена у ову борбу против корупције не може да се заустави због неке селективности. Ми смо у прошлости имали много селективности у избору личности које ће бити процесуиране.

       Али, на крају, мој је утисак да односи у коалицији нису добри и да је држава у озбиљним проблемима.

       Могући су различити исходи, па чак и превремени избори.

Дубравка ФИЛИПОВСКИ, потпредседник Нове Србије

Ове године искључујем могућност превремених избора

       РАЗУМЕМ да новинари теже сензационализму као и ДСС и ДС који траже ванредне изборе. Не кажем да су они немогући него да би то било контрапродуктивно и да у овом тешком тренутку за Србију има пречих послова. Зато ове године искључујем могућност превремених избора.

       Влада ради по програму. Многе проблеме смо решили и имамо намеру да се ухватимо у коштац и са другим проблемима, што смо и најавили.

Зоран ДРАГИШИЋ, професор београдског Факултета за безбедност

Дачића нападају јер убире политичке поене и постаје све популарнији

  • У овом моменту је јефтиније нападати Дачића него Вучића и отуда оптужбе да Дачић продаје Србију, да је његов бивши шеф кабинета највећи криминалац у Србији. То је дневнополитичка игра од које не треба очекивати бог зна шта

       НАПАДИ на Дачића долазе отуда што он у последње време бележи значајне политичке поене и постаје популарнији.

       СНС страхује да оно што су добили на популарности непосредно после избора може да сада пређе у руке Дачића.

       С друге стране, изгледа да ДСС постаје резервна странка СНС, као што је ЛДП некада био за ДС. А што се тиче самога ДС и Ђиласа, они просто покушавају да се врате на политичку сцену, а најбољи начин за то је напад на премијера.

       Не мислим да ће то изазвати нове изборе. СНС можда и би на изборе - да би искористила врх популарности - јер ће она само падати. У овом моменту је јефтиније нападати Дачића него Вучића и отуда оптужбе да Дачић продаје Србију, да је његов бивши шеф кабинета највећи криминалац у Србији.

       Све то не делује превише озбиљно. Мислим да је то дневнополитичка игра од које не треба очекивати бог зна шта.

Марко БЛАГОЈЕВИЋ, програмски директор ЦеСид

Дачићева судбина зависи од његовог односа са СНС, а не са ДС или ДСС

  • Ситуација у Србији је таква да и најмања криза може да кулминира и да доведе до расписивања ванредних парламентарних избора

       ДОМЕТ таблоида је пар стотина примерака које чита мање од 10 одсто бирачког тела. Истина, таблоиди могу да створе атмосферу, али је и даље њихов домет ограничен. Телевизија је та која је утицајнија у стварању имиџа политичара, а таблоиди могу само да га крње.

       Судбина Дачића пре свега зависи од његовог односа са СНС, а не са ДС или ДСС. Како ДС и ДСС реагују на Дачића - то није толико важно. Много је важније како на њега реагује СНС, односно Вучић.

       Вучић и Дачић нису заједно зато што се пуно воле него због интереса. Докле год обе странке препознају интерес у томе, биће заједно. А ситуација у Србији је таква да и најмања криза може да кулминира и да доведе до расписивања ванредних парламентарних избора.

       Питање је само да ли је интерес који их држи заједно довољно јак да спречи да криза кулминира.

       А криза - да поновим - може да кулминира сваки дан, тим пре што владајућу коалицију чини 15 партија и политичка стабилност је још недостижна.

       Коалицију може да обори већ двадесетак посланика и ванредни избори нам вазда висе над главом. Питање је само препознавања интереса, јер то ће одлучити колико ће још остати заједно. 

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари