ЂУРИЋ: Примени „бриселског споразума“ се противе они чији интереси су против интереса Србије

ОЦЕНИО ДА ЈЕ ВУЧИЋЕВА ПОСЕТА „ОЗБИЉАН ПОМАК У УБЕЂИВАЊУ СРБА“

ДА ПРИСТАНУ НА ПРИМЕНУ ОНОГ ШТО ЈЕ ДАЧИЋ ПАРАФИРАО

  • Разговори који су вођени били су потпуно отворени, веома тешки. Вучић је показао степен искрености и отворености са којом се народ на Косову до сада није сусретао, улазећи у све детаље преговора и одговарајући на десетину питања о споразуму. Мислим да се успело у томе да се барем на нека од питања одговори на задовољвајући начин - оценио је саветник председника Србије Марко Ђурић

        САВЕТНИК председника Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је посета првог потпредседника владе Александра Вучића Косову и Метохији имала благотворан ефекат и да је постигнут озбиљан помак у правцу убеђивања тамошњих Срба у имплементацију бриселског споразума.

       „Суштина тог помака је у основној намери - ми не можемо да се боримо за Србију и за Србе без оних који чине ту заједницу. Данас смо много ближи томе да људи на Косову разумеју шта су користи и можда мане онога што смо добили у Бриселу, али свакако више разумеју да је то био максимум“, рекао је Ђурић у емисији „Кажипрст“ на Телевизији Б92.

       Он је додао да су ставови обема странама сада много јаснији и приближнији.

       „Разговори који су вођени били су потпуно отворени, веома тешки. Вучић је показао степен искрености и отворености са којом се народ на Косову до сада није сусретао, улазећи у све детаље преговора и одговарајући на десетину питања о споразуму. Мислим да се успело у томе да се барем на нека од питања одговори на задовољвајући начин и зато мислим да је посета имала благотворан ефекат“, навео је Ђурић.

       Ђурић је напоменуо да је прошло време вођења политике из кабинета и „круга двојке“ и да је било неопходно да се људима са Косова „дође на врата“, покаже да је држава уз њих и да неће отићи одатле, као и да остаје уз народ финансијски, институционално и на сваки други начин.

       Он је додао да има оних који се оштро противе имплементацији бриселског споразума, неки и због тога што су њихови интереси супротстављени и интересима Србије.

       „Има зле намере кроз коју један део јавности интерпретира споразум, на начин који застрашује грађане. То је политички неодговорно“, рекао је Ђурић.

       На питање да ли мисли на Марка Јакшића или оне који су држали митинг за „упокојење владе“, Ђурић је одговорио: „Реч је и о једнима и о другима. Појединци су мотивисани личним политичким интересом, то је жалосно. Али, не треба то да нас превише брине, јер је реч о мањини која не може на озбиљнији начин да утиче на јединство које се ствара“.

       Говорећи о бриселским разговорима, Ђурић, који је и члан тима за израду плана имплементације, рекао је да су ти разговори прекинути зато што приштинској делегацији „скаче притисак и губи стрпљење“ када је у питању заједница српских општина и жели да се фокусира само на обавезе српске стране.

       „Ми морамо да добијемо јасне законске гаранције како ће институције заједнице српских општина функционисати, како ће бити структуиране правосудне институције... То је оно што мора да буде правним оквирима обезбеђено и то је оно око чега се води битка у Бриселу“, објаснио је саветник председника Србије.

       Ђурић је казао да је наш тим спреман да та битка буде настављена што пре, јер нема времена за губљење и јер не жели да се отвара простор за недоумице.

       Коментаришући писања појединих медија да је председник Србије Томислав Николић пошту погинулима у Другом светском рату одао на споменику Незнаном јунаку, који је изграђен између два рата, Ђурић је казао да ту нема грешке и да је председник био на правом месту и у право време.

       „Споменик на Авали је споменик незнаном јунаку, тамо су сахрањене мошти незнаног јунака. То је споменик незнаном јунаку у свим ратовима и сви претходни председници су тамо полагали венце и одавали пошту погинулима из Другог светског рата“, казао је Ђурић.

       На питање ко ће следећи добити орден, Ђурић је казао да број додељених ордена није већи него у претходном периоду, већ да је већи публицитет.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари