Како је БУС-ПЛУС у Београду препуштен конзорцијуму српских и турских фирми?

УПОЗОРЕЊА И ЗАХТЕВ ОДБОРНИЧКЕ ГРУПЕ ДСС У СКУПШТИНИ ГРАДА БЕОГРАДА

  • Поставља се оправдано питање, коме одлазе и коме ће даље одлазити средства од „БУС ПЛУС“-а у износу од 1,3 милијарде динара предвиђене буџетом за наредну годину?
  • Анализа докумената које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије о власничкој структури фирми које су добиле да врше један важан и одговоран посао за град Београд указује на покушај скривања и нетранспарентности власничке структуре, што доводи у питање квалитет услуга и одрживост оваквог система наплате, а може озбиљно да угрози функционисање система јавног превоза

        СКУПШТИНА Београда и шира јавност нису довољно упознате са детаљима уговора о увођењу „БУС ПЛУС“ система и његовом реализацијом који је склопљен са конзорцијумом српских и турских фирми још  2010. године.

       Увођење „БУС ПЛУС“ система у јавни градски превоз изазвало је многобројне проблеме и оправдано незадовољство код грађана Београда , а главно оправдање градских власти је да је увећана сума од наплата карата и да град има веће приходе.

       Одлуком о буџету за 2013. годину предвиђена је сума од 1,3 милијарди динара за „БУС ПЛУС“.

       Секретаријат за саобраћај – Дирекција за јавни превоз је у јуну месецу 2010. године позвала све заинтересоване за учешће на конкурсу “Систем за наплату карата и управљање возилима у јавном превозу путника” у Службеном гласнику републике Србије бр. 40/2010.

       На основу овог конкурса је већ у септембру 2010. године изабран конзорцијум који чине предузећа Друштво за маркетинг и услуге „Apex Solution Technology“ d.o.o., фирма „Lanus“ d.o.o. и „KentKart Global Electronic Limited Sikerti“ из Истанбула.

       Предузеће „Apex“ d.o.o. је основано 24.03.2009. године. Седиште предузећа је у ул. Кнегиње Зорке 2 II, Врачар, у Београду. Директор овог предузећа је Вељко Влаховић. На основу података које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије о власничкој структури „Apex“-a d.o.o., стопроцентни власник овог предузећа био је „Lanus“ d.o.o., међутим, касније је „KentKart Global Electronic Limited Sikerti“ из Турске преузео 10% „Apex“-а d.o.o од „Lanus“-а d.o.o. из чега проистиче да су власници „Apex“-а d.o.o.: „Lanus“ d.o.o. са уделом од 90% и „KentKart Global Electronic Limited Sikerti“ из Турске са уделом од 10%. У јавности се помиње да је у тренутку добијања посла, управљањем „БУС ПЛУС“ системом, „Apex“ d.o.o имао свега једног запосленог и 500 евра капитала.

       Предузеће „Lanus“ d.o.o. је основано 12.06.2007. године као друштво са ограниченом одговорношћу. Седиште предузећа је у ул. Кнегиње Зорке 2 II, Врачар, у Београду. Директор овог предузећа је Мирослав Петровић. На основу података које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије о власничкој структури „Lanus“-а d.o.o., ово предузеће је 66% у власништву “самог себе“ и 34% је у власништву „WP TIM SISTEM“-a d.o.o.

       Предузеће „WP TIM SISTEM“ d.o.o. је основано 17.04.2002. године као друштво са ограниченом одговорношћу. Седиште предузећа је у ул. Кнегиње Зорке 2 II, Врачар, у Београду. Директор овог предузећа је Мирослав Петровић. Привредно друштво „WP TIM SISTEM“ d.o.o. је у стопроцентном власништву привредног друштва „PROCESCOM“ d.o.o.

       Предузеће „PROCESCOM“ d.o.o. је основано 30.09.2003. године као друштво са ограниченом одговорношћу. На основу података које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије седиште овог предузећа је било у ул. Кнегиње Зорке 2 II, Врачар, у Београду, након чега је промењено у ул. Булевар Михаила Пупина 115 е, Нови Београд. Директор овог предузећа је Војислав Крстић. Власници „PROCESCOM“-а d.o.o. су: Војислав Крстић са уделом од 44,54%, Мирослав Петровић са уделом од 40% и Александар Ђорђевић са уделом од 15,46%.

       У напоменама уз консолидоване финансијске извештаје за предузеће „Koefik” d.o.o. које су објављене априла 2009. године наводи се да „Koefik” d.o.o. у свом саставу има осам зависних предузећа међу којима су „Roaming Electronics” d.o.o. и „Lanus” d.o.o.

       Предузеће „Koefik” d.o.o. је основано 19.01.2007. године као друштво са ограниченом одговорношћу. На основу података које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије седиште овог предузећа је у ул. Трише Кацлеровића 27л, у Београду. Директор овог предузећа је Ненад Ковач. Власници овог предузећа су: Ненад Ковач са уделом од 95% и Нела Џодан са уделом од 5%.

       У напоменама уз консолидоване финансијске извештаје за предузеће „Roaming Electronics” d.o.o. које су објављене 2007. године наводи се да предузеће „Roaming Electronics” d.o.o. у свом саставу има пет зависних предузећа од којих је једно „Lanus“ d.o.o. Учешће „Roaming Electronics“-a d.o.o. у капиталу „Lanus”-а d.o.o. било је 100%.

       Дана 22.02.2008. године извршено је брисање из Регистра привредних субјеката „PHT International“ d.o.o., односно извршена је статусна промена спајање уз припајање привредног друштва „Lanus“ d.o.o. као друштва стицаоца и његовог потпуно зависног друштва „PHT International“ d.o.o. као друштва које престаје услед припајања. Наиме, на основу Одлуке о спајању уз припајање и престанку друштва Ов.бр. 3432/08 од 01.02.2008. године и Уговора о спајању уз припајање друштва са ограниченом одговорношћу ОВ.бр.3432/2008 од 01.02.2008. године извршена је статусна промена при чему целокупна имовина „PHT International“-а d.o.o. прелази на „Lanus” d.o.o.

       Седиште предузећа „Roaming Electronics” d.o.o. је у ул. Трише Кацлеровића 27л. Директор је Нела Џодан. Предузеће је основано 19. марта 2004. године од стране Марије Симић из Београда као јединог оснивача. Ово привредно друштво је уписано у Регистар привредних субјеката Агенције за привредне субјекте Републике Србије Решењем број БД12263/2005 од 28. априла 2005. године.

       На основу Уговора о промени оснивача од 6. новембра 2006. године из овог привредног друштва иступа оснивач Марија Симић и сва оснивачка права преноси на страно правно лице „Salveston International” LLC, са седиштем у Њујоркu, САД. Ова статусна промена регистрована је у Регистру привредних субјеката Агенције за привредне субјекте Републике Србије Решењем број БД193597/2006 од 20. априла 2007. године.

       У периоду од 2004. године до данас, власничка структура поменутих предузећа је била релативно често мењана. Дакле, „Roaming Electronics” d.o.o. је био у власништву „Salveston International”-а, након чега је био у власништву „Koefik“-а d.o.o. „Lanus“ d.o.o. је био у власништву „Roaming Electronics”-а d.o.o. и „Koefik“-а d.o.o. Сада је „Lanus“ d.o.o., практично, у власништву 66% “самог себе“ и 34% је у власништву „WP TIM SISTEM“-а d.o.o. „WP TIM SISTEM“ d.o.o. је у стопроцентном власништву „PROCESCOM“-а d.o.o. Власници „PROCESCOM“-а d.o.o. су: Војислав Крстић са уделом од 44,54%, Мирослав Петровић са уделом од 40% и Александар Ђорђевић са уделом од 15,46%.

       На основу Уговора о преносу удела са изменама и допунама акта о оснивању Привредног друштва од 13.маја 2008.године, закљученог између „Salveston International LLC“, САД и „Koefik“-a d.o.o., Београд, извршен је пренос 100% удела у привредном друштву „Koefik“ d.o.o., Београд. Ова статусна промена, односно промена оснивача регистрована је у регистру привредних субјеката Агенције за привредне регистре Републике Србије на основу Решења број БД6978/2008 од 15.маја 2008. године.

       Власник „Koefik“-a d.o.o. су: Ненад Ковач са уделом од 95% и Нела Џодан са уделом од 5%. У напоменама уз консолидоване финансијске извештаје за предузеће „Koefik“ d.o.o. које су објављене у априлу 2009. године наводи се да је 23.04.2008. године извршен пренос 100% оснивачког улога предузећа „Lanus“ d.o.o. на следећа физичка лица: Александру Ђорђевићу 27% , Ивану Букелићу 27% , Ненаду Ковачу 17% , Мирославу Петровићу 17% и Војиславу Крстићу 5%.

       Поставља се оправдано питање, коме одлазе средства од „БУС ПЛУС“-а у износу од 1,3 милијарде динара предвиђене буџетом за наредну годину?

       Узимајући у обзир наведене податке до којих смо дошли упоредном анализом докумената које је објавила Агенција за привредне регистре Републике Србије, потпуно је јасно да оваква власничка структура фирми које су добиле да врше један важан и одговоран посао за град Београд, указују на покушај скривања и нетранспарентности власничке структуре, што доводи у питање квалитет услуга и одрживост оваквог система наплате, а може озбиљно да угрози функционисање система јавног превоза.

       У Београду,

       28. децембар 2012. године

ОДБОРНИЧКА ГРУПА
ДЕМОКРАТСКЕ СТРАНКЕ СРБИЈЕ
У СКУПШТИНИ ГРАДА БЕОГРАДА
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари