КНЕЖЕВИЋ: ДС преко млека жели да сруши Владу Србије

СУМЊИВИ УЗОРЦИ МЛЕКА ПОСЛАТИ НА СУПЕРАНАЛИЗУ У ХОЛАНДИЈУ,

А ПОЛИТИЧКИ „МЛЕЧНИ РАТ“ И ДАЉЕ ТРАЈЕ

Горан Кнежевић

  • Покрајински секретар за пољопривреду Горан Јешић: Кнежевић није озбиљно поступио у ситуацији кад је откривено присуство афлатоксина у млеку. Наставићу да наручујем анализе млека све док то буде потребно
  • Ја пијем млеко а грађани морају сами да процене да ли ће пити млеко или не. Кумулативни ефекат је много важнији од тога да ли ће неко попити данас часу млека или не, рекла је министарка здравља Славица Ђукић Дејановић
  • „Ради се о произвођачима из Србије, али не и о свим производима сваког произођача. Постоје поједини производи Имлека, Сомболеда…, референта вредност по садашњем правилнику је 0,005 и све што прелази те вредности је повучено или је издат налог за повлачење из продаје”, саопштио в. д. директора Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Иван Сочо
  • Начелница Ветеринарске инспекција Сања Челебичанин рекла је да није проблем у млеку, већ у храни којом се хране животиње и потврдила да је 28 узорака млека било сумњиво
  • Посланици ДС затражили су и оставку министра пољопривреде Горана Кнежевића због лоше реакције на повећање концентрација афлатоксина у млеку у Србији, а посланици СПС оставку покрајинског секретара за пољопривреду Горана Јешића, уколико се испостави да су резултати које је објавио нетачни

        МИНИСТАР пољопривреде Србије Горан Кнежевић изјавио је да Демократска странка (ДС) покушава да тренутно стање на тржишту млека, због сумње на појаву веће концентрације афлатоксина, искористи за рушење Владе Србије.

       Кнежевић у изјави агенцији Бета казао да „није било конфузије у анализама млека на присуство афлатоксина” и истакао да је афера која се ствара „жеља Демократске странке да преко покрајинске администрације покуша да дестабилизује и обори Владу Србије”.

       „При том су ударили на оно што је најосетљивије, а то је здравље становништва. Видите те патетичне реченице (покрајинског секретара за пољопривреду Горана Јешића) - „ја нећу својој деци дати да пију млеко“. И ја имам четворо деци и сада сам ја монструм који даје својој деци да пију млеко, а он их неће дати”, рекао је министар пољопривреде.

       Јешић је оптужио Кнежевића да није озбиљно поступио у ситуацији кад је откривено присуство афлатоксина у млеку веће од дозвољеног.

       Јешић је за телевизију Б92 рекао да ће наставити да наручује анализе млека све док то буде потребно, односно док резултати на присуство токсина не буду негативни.

       „Појачани мониторинг, односно анализе исправности млека, радиће се у три акредитоване лабораторије у Војводини”, рекао је он и додао да ће резултати сваке анализе биће јавни и доступни на његовом сајту.

       Јешић је потврдио да је у понедељак ујутро премијеру Ивици Дачићу и министру пољопривреде послао поверљиво писмо са резултатима истраживања афлатоксина у млеку у којима их упозорава да предузму нешто, али они то нису учинили.

       Додао је да је наручио анализе исправности млека у складу са овлашћењима покрајинског секретаријата.

       Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да не постоји разлог за панику што се тиче присуства афлатоксина у млеку, али да „има места за озбиљност”.

       Она је истакла да су границе присуства афлатоксина у млеку у Србији много ниже него у другим земљама, као и да се чекају резултати суперанализе који треба да стигну из холандске референтне лабораторије.

       „Ја пијем млеко а грађани морају сами да процене да ли ће пити млеко или не. Кумулативни ефекат је много важнији од тога да ли ће неко попити данас часу млека или не”, рекла је Ђукић Дејановцих новинарима у Институту за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”.

       Минстарка је подсетила да утврђивање квалитета млека није у надлежности министарства здравља.

       Повећана концентрација афлатоксина пронађена је код појединих произвођача из Србије и по добијању резултата од референтне лабораторије у Холандији биће уништено све што је шкодљиво, изјвио је данас в.д. директора Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Иван Сочо.

       „Ради се о произвођачима из Србије, али не и о свим производима сваког произођача. Постоје поједини производи Имлека, Сомболеда…, референта вредност по садашњем правилнику је 0,005 и све што прелази те вредности је повучено или је издат налог за повлачење из продаје”, рекао је Сочо Танјугу.

       Он је прецизирао да постоје јасно прописани начини како се узорак узима и које количине се узимају и јасна обавеза је да се уради суперанализа, што је и учињено.

       „Повући ћемо све количине млека у којем је пронађена већа концентрација афла токсина и сачекаћемо резултате суперанализе европски референте лабораторије. Све што је заиста шкодљиво биће уништено”, подвукао је он.

       Сочо, међутим, није могао да прецизира када се могу очекивати резултати те лабораторије, јер, како је објаснио, она месечно обради око 50 узорака, а из Србије јој је послато у једном дану хиљаду узорака.

       Он је подсетио да су одређени произвођачи млека, у систему сопствене самоконтроле, послали на нализу у лабораторију у Немачку узорке пре две седмице и још нису добили резултате.

       Одбор Скупштине Србије за здравље и породицу затражио је од Министарства пољопривреде да саопшти које је млеко повучено са тржишта због повећане концентрације афлатоксина.

       Посланици ДС затражили су и оставку министра пољопривреде Горана Кнежевића због лоше реакције на повећање концентрација афлатоксина у млеку у Србији, а посланици СПС оставку покрајинског секретара за пољопривреду Горана Јешића, уколико се испостави да су резултати које је објавио нетачни.

       Представници готово свих посланичких група сложили су се на седници одбора да је Министарство требало одмах да саопшти јавности тачне податке, како би била избегнута паника грађана, а представници Управе за ветерину и Ветеринарске инспекције саопштили су да нема раазлога за панику и да је Министарство пољопривреде предузело све потребне мере.

       Начелница Ветеринарске инспекција Сања Челебичанин рекла је да није проблем у млеку, већ у храни којом се хране животиње и потврдила да је 28 узорака млека било сумњиво.

       „Не штитимо произвођаче, већ здравље људи. Није потребно да се ствара паника, покренули смо поступак повлачења спорног млека са тржишта, а проверавамо и фарме”, рекла је Челебичанин и истакла да је Министарство за пољопривреду предузело све мере.

       Она је подсетила да је до пре годину дана максимална дозвољена концентрација афлатоксина износила 0,5, а да је новим Правилником смањена на 0,05 микрограма по килограму.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари