Палма је тврдио да се патриотизам не сипа у тракторе, а хоће ли се сипати ДАТУМ?

МОЖЕМО ЛИ СА ОВАКВОМ ВЛАШЋУ И ОВАКВИМ ДРЖАВНИМ КУРСОМ

ЖИВЕТИ БОЉЕ У 2013. ГОДИНИ?

Драган Марковић Палма

        КАД је одлучио да са својом Јединственом Србијом стане под заставу ЕУ, Драган Марковић Палма је свој заокрет речима које су постале нека врста политичке крилатице „друге Србије“: Патриотизам се не сипа у трактор...

       Палма, у свом стилу, није ни покушао да објасни: а зашто би, у нормалној земљи, патриотизам морао да се сипа у тракторе или камионе. А индиректно је тиме „избацио“ другу паролу:  идемо у ЕУ јер ћемо онда сигурно имати шта да сипамо и у своје аутомобиле и деца нам - што би рекао Александар Вучић - неће бити гладна.

       Нова власт је за државним кормилом већ два пута по сто дана. Зато је - поготово на почетку године - потпуно легитимно питање: хоћемо ли са овом и оваквом влашћу и са њеним државним и економским курсом у 2013. живети боље? Бар мало боље?

       Имамо ли чему да се надамо?

Зоран ПОПОВ, економиста

Динкићу треба забранити да води економију Србије, можда и бављење политиком

  • Нас може да спаси само реииндустријализација
  • Динкић је говорио да треба угасити гиганте а оснивати мала и средња предузећа, што је била трагична грешка. Кад угасите једно предузеће од 10 000 људи, треба да оснујете бар хиљаду малих да би надокнадили запосленост и животни стандард грађана

       НЕ очекујем да ће бити ишта боље, јер се ствари не могу брзо мењати. Имамо 800.000 незапослених - а очекује се повећање тог броја - и све и кад би за десет одсто смањили стопу незапослености и даље би била највећа у Европи!

       Приватизација је избрисала индустријску производњу и данас она износи трећи део онога што је Србија производила 1960. године!

       Како ни пољопривреда деценијама не повећава производњу, раст у прошлој декади остварен је на бази раста финансијских услуга. А кад земља нема пољопривреду и индустрију - не може да одржи стандард и живот грађана, јер никакве финансијске услуге то не могу да обезбеде.

       Динкић је говорио да треба угасити гиганте а оснивати мала и средња предузећа, што је била трагична грешка. Кад угасите једно предузеће од 10 000 људи, треба да оснујете бар хиљаду малих да би надокнадили запосленост и животни стандард грађана. Дакле, први корак у 2013. био би да неко забрани Млађану Динкићу да се бави политиком, или бар да му забрани да води економију земље.

       Какав нам курс треба?

       Нас може да спаси само реииндустријализација - а да би крупније предузеће заживело треба бар годину-две дана, док би у пољопривреди ефекти били бржи и видљиви већ после неколико месеци.

       Под условом да неко други води српску економију.

Данијел ЦВЈЕТИЋАНИН, економиста

Најгоре је ово што нам се тренутно догађа

  • Имамо даље задуживање, раст потрошње, даљу распродају ресурса, уништавање онога што су нам оставили родитељи, а задуживање наше деце, унука и праунука

       МОРАМ да вас донекле разочарам: оно што би за економију Србије било боље, за потрошњу свих нас би било горе.

       Најгоре је оно што нам се тренутно догађа: даље задуживање, раст потрошње, даља распродаја ресурса, уништавање онога што су нам оставили родитељи, а задуживање наше деце, унука и праунука.

       Дакле, ако нађемо начин да заједно поделимо на људски и коректан начин то да нам буде горе - то би за будућност било боље.

       Међутим, не очекујем промену курса и штедњу, јер тада бисте викали како нам је горе!

Горан НИКОЛИЋ, економиста

Србија са ЕУ не може имати односе какве има Норвешка

  • Ситуација није сјајна, али ни катастрофална и 2013. нам неће бити лоша како то предвиђају неки катастрофичари који не знају ниједан податак
  • Није питање шта добијамо, него шта бисмо изгубили у трговинским, инвестиционим и кредитним односима са ЕУ која би нас казнила тихом изолацијом ако бисмо престали са интеграцијама. Не говорим о донацијама, јер су оне мале, око 200 милиона евра, већ о томе да би наше компаније теже пословале

       СВИ макроекономски показатељи ће се у 2013. побољшати, али се то неће одразити на стандард, јер мислим да нема простора да маса зарада, укупно, у реалном износу, буде већа.

       Куповна моћ ће бити слична као у овој години.

       Односи са ЕУ су у таквој фази да прекид доноси штете, а наставак одржава ово стање. Дакле, није питање шта добијамо, него шта бисмо изгубили у трговинским, инвестиционим и кредитним односима са ЕУ која би нас казнила тихом изолацијом ако бисмо престали са интеграцијама. Не говорим о донацијама, јер су оне мале, око 200 милиона евра, већ о томе да би наше компаније теже пословале.

       ДСС наивно полази од идеје да можемо да имамо третман као Норвешка. Србија такав статус не може да добије из политичких разлога! Не можете играчу као што је ЕУ да намећете модел односа, јер је он јачи.

       Деведесетих смо били у абнормално лошој ситуацији и није чудо што смо до 2007. имали велики раст, онда је цео свет стагнирао пет година, сада се ипак нешто ради: прехрамбена индустрија нам није лоша, аграр је солидан, енергетика скоро самодовољна. То значи да ипак нешто ради и да ситуација није сјајна, али ни катастрофална и 2013. нам неће бити лоша како то предвиђају неки катастрофичари који не знају ниједан податак!

Вук БОЈОВИЋ, директор београдског Зоолошког врта

Вучић и Тома имају шансу да постану „српски Ататурци“

       ВЕЧИТИ сам оптимиста!

       Изгледа ми да ће језгро хохштаплера бити разбијено и да ће морати да покажу своја права лица сви који су народу обећавали благостање. А народ им веровао...

       Вучић и Тома имају шансу да направе лик из романа и постану „српски Ататурци“ - шансу да казне тајкуне или их уразуме.

       Треба сви да у томе помогну. Али, колико видим, неће остати нико да им помаже јер су сви у уплетени.

       У 2013. нам затвори могу постати тесни.

Миодраг НИКОЛИЋ-ФЕМАН, индустријалац, председник Покрета за привредни препород Србије

Премијеру је једина преокупација како да прода Косово

  • Имамо старе-нове министре који су гробари српске привреде и ништа добро се не може очекивати
  • Предложили смо да држава пољопривредницима, предузетницима и сељацима поклони 50 милиона садница на три до пет година, а да преко локалне самоуправе контролише да ли је све засађено. Јер, док не посејете, немате шта да жањете

       ИМАМО старе-нове министре који су гробари српске привреде и ништа добро се не може очекивати. Нова Влада нас је задужила за преко 2 милијарде долара које су отишле у потрошачку корпу уместо у производњу!

       Ми имамо перфектан пројекат према коме је држава пољопривредницима, предузетницима и сељацима требало да поклони 50 милиона садница на три до пет година, а да преко локалне самоуправе контролише да ли је све засађено. Јер, док не посејете, немате шта да жањете, док не засадите, немате шта да уберете.

       Имамо пројекте којима за три до пет година незапосленост може да се спусти испод десет одсто: организована производња и прерада, наступ на руско и централноафричко тржиште хране. Такође треба забранити извоз сировина. А трећа мера треба да буде енергетика.

       Али, докле год у парламенту седе само четири посланика који су из привреде и економије - није могуће донети добру развојну политику за привреду.

       Премијер је добре ствари изнео у експозеу а онда се, ваљда, окружио превеликим бројем тајкуна и једина му је преокупација како да прода Косово и успостави границу где јој није место.

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари