Сме ли Србија са „судским” нитковлуком у Хагу имати и „техничку сарадњу”?

СМЕ ЛИ СЕБИ ДОЗВОЛИТИ ИКАКВУ КУРАЖ ПРЕМА ОНИМА КОЈИ ОСЛОБОДИШЕ ГОТОВИНУ И МАРКАЧА ВЛАСТ КОЈА ЈОШ СРЉА У ЕУ?

         САКРИВЕНА иза јаких и наоко куражних речи, Влада Србије је „храбро” саопштила да ће њен одговор на нитковску (израз руског експерта за трибунал Александра Мезјејева) одлуку из Хага бити само – спуштање сарадње на „технички ниво”.

         Упркос томе што цео хор српских гласова вапи и опомиње: прекините сваку сарадњу – потпуно и бесповратно!

         Упркос томе што је Мезјајев већ упозорио: да су сами злочинци они у Хагу који су прогласили да убијање Срба није злочин и да је са њима и „технички ниво” недозвољен.

         Шта кажете? Поготово што је Тадићев Београд – иза фасаде тобоже „техничких преговора” Борка Стефановића и Едите Тахири – прешао безмало пола пута ка признању НАТО државе са седиштем у Приштини...

 

Саво ШТРБАЦ, Веритас

И досад је све било на „техничком нивоу”

  • Имаћемо више користи од тога што је Вук Јеремић за април заказао расправу у Генералној скупштини УН о ефектима ад хок судова. Вероватно би и то дошло у питање ако прекинемо односе са установом УН каква је трибунал

         РАСИМ Љајић је на националном дневнику објаснио шта значи „технички ниво”. Ти односи су и били технички ниво – предаја докумената. Можда би више од тога значили разговори, пријем и чест долазак тужиоца, углавном су они долазили.

         Пресуда може бити камен темељац у односу према ад хок судовима, а код нас Срба је изазвала уједињавање.

         Али, Србија је током последњих 20 година покушавала да на разне начине прекине односе са међународном заједницом, а овај суд јесте међународна заједница, институција УН-а. Ако прекинемо односе са институцијом УН, на неки начин прекидамо односе и са том кућом.

         Очигледно је да су наши политичари направили рационалну – не емотивну – процену. Имаћемо више користи од тога што је за април заказана расправа у Генералној скупштини УН о ефектима ад хок судова. Вероватно би и то дошло у питање ако прекинемо односе са установом УН.

         Наши политичари су оваквом одлуком ставили до знања да су огорчени, али да омогућавамо расправу у УН и врме да се још много шта уради...

 

Тома ФИЛА, адвокат

Власт ће и даље радити оно што Хаг од ње буде тражио!

  • Хоће ли ће неко већ једном скинути забрану да се деца наших људи у Хагу запошљавају, да се прекину отпуштања чланова њихових породица?

         УОПШТЕ не знам шта значи „спуштање на технички ниво“. Само разумем да ћемо ми и даље радити све што траже од нас, а траже документа, која дајемо и шаком и капом.

         Да ли ће и даље да једног чиновника дочекују са почастима, уместо да га прими само тужилац за ратне злочине, који је са њим на истом нивоу?!

         Не треба да се бавимо тиме колико ћемо бити послуга Хашком трибуналу, него колико ћемо чинити за људе који су тамо. Да ли ће неко на нивоу министра посетити наше људе, а не само конзул када треба да се нешто овери (претходни амбасадор, Стефановић, је рекао да нема намеру да посећује ратне злочинце).

         Дакле, ми се гадимо својих људи. А требало би да неко бар одреши кесу да они тамо буду безбедни.

         Хоће ли ће неко већ једном скинути забрану да се деца тих људи запошљавају, да се прекину отпуштања чланова њихових породица?

 

Бранислав ТАПУШКОВИЋ, адвокат

Спуштање на „технички ниво” ништа не значи – Србија је већ дала све

  • Јасно је да одлука трибунала није била независна, да су се у њено доношење умешали разни политички интереси везани, пре свега, за одговорност америчких власти за дејство Олује

         МЕРА спуштања односа на технички ниво је потпуно безначајна јер је у трибуналу остало да се заврши само још пар процеса. Све што је држава могла да уради на плану сарадње са трибуналом већ је одрађено и сви људи који је требало да по њиховим захтевима буду испоручени – изручени су. Ту је тачка.

         Све убудуће ће бити препуштено судовима држава, а прекид дела сарадње је више демонстрација него промена досадашње сарадње. Јер, са стране ове државе је испуњено све!

         Јасно је да одлука суда није била независна, у њу су се мешали разни политички интереси везани, пре свега, за одговорност америчких власти за дејство Олује. То уопште није спорно и произлази из докумената.

         Двојица судија Жалбеног већа су сами рекли да је то била спрдња с правдом.

 

Смиља АВРАМОВ, стручњак за међународно право

Једина права мера је: потпуни прекид сарадње са Хагом

  • Ја бих захтевала и да се сви наши затвореници врате у земљи где би били процесуирани према нашим законима

         ПРЕКИД техничких веза много значи јер је то губитак контакта с нама, али ја лично сматрам да је то била преслаба реакција – требало је прекинути односе са Трибуналом, јер су нас варали од почетка, а поготово сад кад се ово догодило.

         Ја бих захтевала да се сви наши затвореници врате у земљи где би били процесуирани према нашим законима.

         Прекид сарадње са Трибуналом уопште не значи да би то био прекид сарадње са УН. Јер, пре свега, тај Трибунал је супротан елементарним принципима УН – Савет безбедности није имао право да доноси одлуку о формирању суда. То је могла само Генерална скупштина УН. Према томе, направили су тежак прекршај Повеље УН.То је прва грешка.

         Друга је ствар што су према нама поступили са крајњом дискриминацијом: од Другог светског рата до данас било је више од 120 ратова, ужасних злочина (у Шведској је обимна докумантација о злочинима Американаца у Вијетнаму, да не говоримо о Французима у Алжиру). Поставља се питање: како то да се само у једном случају – и, рекли бисмо, минорном сукобу – формира трибунал?

         Преварили су нас и са Карингтоновим папиром, јер је ЕУ, по Брионској декларацији, преузела посредовање под условом да очува територијални интегритет земље. Уместо тога, њихов први акт је био да се растури Југославија по авнојевским принципима.

         Југославија није настала на бази Авноја, него је настала као победник сила Антанте у Првом светском рату. Била је једина победничка земља и великодушно је поступила према осталим народима.

         Према томе, сви правни аргументи су на нашој страни.

 

Бошко ОБРАДОВИЋ, члан Старешинства Двери

Срамна је и одлука владе о „техничком нивоу”

  • Србија мора потпуно прекинути сарадњу са Хагом -  ко то ни сад не уради може се сматрати малтене саучесником у одлукама Трибунала
  • Засад видимо само реакцију оних који су се уплашили за популарност у бирачком телу

         ЈЕДИНИ прави одговор озбиљне државе би био прекид сваке сарадње са Трибуналом. То је требало одавно учинити, а они који то не ураде ни сада могу се сматрати малтене саучесником у таквим одлукама Трибунала.

         Одлука Владе о свођењу односа на „технички ниво” је срамна јер је то само покушај да се јавно мњење замаја на неколико дана док је толико жесток отпор јавности, а после ће се највероватније наставити по старом. Јер, ова Влада као и претходне, већ толико дуго има све врсте сарадње са Трибуналом – изручивање грађана и докуменатције. Једино што ова Влада не ради јесте помагање нашим оптуженим и осуђеним грађанима у Трибуналу.

         Зашто Влада Србије није ни помислила да одреагује на исправан начин – да каже, под један, да прекидамо сваки врсту сарадње, под два - да се особље Хашког трибунала проглашава за персона нон грата и да, под три, тражи све видове помоћи за оптужене, осуђене и њихове породице.

         Дакле, држава ничим није показала да је забринута за даљу судбину Срба који су оптужени и осуђени у Хашком трибуналу.

         Видимо само реакцију оних који су се уплашили за популарност у бирачком телу, оних који се додворавају утиску комплетног јавног мњења да је ово најсрамнија увреда и понижење српског народа у новијој политичкој историји Србије и сада покушавају да на неколико дана забашуре своје понашање по том питању. Хоће да, на неки начин, покажу како су и они део тог јавног мњења које се свему овоме противи.

         А једино што као држава треба да ураде јесте - да траже ослобађање свих Срба који су оптужени и осуђени пред Хашким трибуналом.  

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари