Мркоњић се извинио немачком амбасадору, још га и грлио

ПОЧЕТАК ЧЕТВРТЕ ФАЗЕ ОБНОВЕ ДАЉИНСКОГ ГРЕЈАЊА

У СРБИЈИ КАО ПРИЛИКА ЗА НОВО СОЉЕЊЕ ПАМЕТИ

Мркоњић и Мас

  • Немачки амбасадор Волфрам Мас оценио да јавност Србије није свесна обима помоћи коју земљи пружа ЕУ јер више од 78 одсто стране помоћи долази из Уније, а од тога су 19 одсто средства из билатералних уговора са Немачком
  • Немац није крио да је на то указао реагујући на недавну изјаву министра за инфраструктуру у Влади Србије Милутина Мркоњића да није задовољан начином на који се ЕУ односи према Србији
  • На ово се Мркоњић, грлећи Маса, извинио и правдао да је тада изнео лично мишљење и „изразио своја осећања“ што Србија није добила кандидатуру за чланство у ЕУ
  • ФАКТИ: Овако снисходљиви према Немцима нису били ни „министри“ Милана Недића! Јер, Мркоњић - онако мркоњићевски - „одвали да није задовољан ОДНОСОМ ЕУ према Србији, па одмах КЛЕКНЕ чим се „на сто“ извуку паре. При том се и извињава. Ништа што је Масова држава један од главних отимача КиМ! Ништа што је Масова држава убијала српску привреду и државу санкцијама! Ништа што је Масова држава учествовала ‘99 у разарању Србије и њене економске моћи! Ништа што сва помоћ Запада не надоканђује ни десети део штете коју је нанео Србији! Ништа што се и парама за даљинско грејање финансира (и) немачки план одржавања на власти у Београду пропалог режима који треба још да одради велеиздају поводом Косова и Метохије! Важно је бити „добар са Масом“ и - у статусу и пози просјака – правити се да примаш од онога ко ти није стоструко више дужан, ко ти помаже без икакве калкулације!

         БЕОГРАД, (ФоНет) - Амбасадор Немачке у Београду Волфрам Мас изјавио је да од Србије зависи да ли жели да прихвати „јасну и дефинисану“ понуду, коју јој је за чланство дала Европска унија и да ли ће да иде ка том циљу и оценио да, на жалост, јавност Србије није свесна обима помоћи коју земљи пружа ЕУ.

         Подршка ЕУ Србији је веома значајна и надилази подршку другим државама и важно је да ЕУ не остави Србију саму на њеном путу, рекао је Мас на конференцији за новинаре поводом почетка четврте фазе програма обнове даљинског грејања у Србији.

         Он је то рекао, реагујући на недавну изјаву министра за инфраструктуру у Влади Србије Милутина Мркоњића да није задовољан начином на који се ЕУ односи према Србији.

         Мркоњић је, грлећи Маса, упутио извињење и оправдао да је изнео лично мишљење и „изразио своја осећања“ на сазнање да Србија није добила кандидатуру за чланство у ЕУ.

         „Ја сам импулсиван човек, као и већина Срба“, објаснио је Мркоњић и нагласио да је као министар инфраструктуре веома захвалан ЕУ што је у рекордном року од само шест месеци одобрила Србији 1,5 милијарду евра за „Коридор 10“.

         Он је оценио да је то највећи допринос ЕУ развоју Србије и замолио Маса да и осталим амбасадорима земаља ћланица пренесе да је изјава била „његово лично осећање“ због недобијања кандидатуре.

         Мас је, претходно, навео да, нажалост, јавност Србије није свесна обима помоћи коју земљи пружа ЕУ, немачка влада и неке друге државе Уније, јер о томе „постоји потпуно погрешна слика“.

         Према званичним подацима Владе Србије, прецизирао је он, више од 78 одсто стране помоћи долази из ЕУ и њених држава чланица, а од тога су 19 одсто средства из билатералних уговора са Немачком.

         „Ако томе додате помоћ САД, Норвешке, Швајцарске, Јапана, то је више од 97 одсто помоћи коју Србија добија. Када то поредимо са остатком света, да ли треба да се Србија жали на помоћ ЕУ“, запитао је Мас.

         Говорећи о помоћи системима даљинског грејања, он је истакао да је, поред повољних кредита и донација у новом аранжману, Немачка Србији отписала и 9,25 милијарди евра ранијег дуга, под условом да се та средства уложе у жаштиту животне средине и енергетску ефикасност.

         Државни секретар у Министарству инфраструктуре и енергетике Душан Мракић рекао је да четврта фаза обнове система даљинског грејања предвиђа немачки кредит од 45 милиона евра, са фиксном каматом од 2,5 одсто, грејс-периодом од четири године и роком отплате од 12 година.

         Поред тога, Немачка је за тај пројекат дала два милиона евра донације, а исто толико даће и Европски фонд за Западни Балкан. У реализацију пројекта укључени су даљински системи грејања у 18 градова у Србији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари