Иран увелико прави своју унутрашњу верзију интернета

ИЗГЛЕДА ДА ЈЕ ТЕХНИЧКУ ПОДРШКУ ПРОЈЕКТУ
ОБЕЗБЕДИЛА КИНЕСКА КОМПАНИЈА HUAWEI

  • Иранска унутрашња мрежа није прикључена на интернет, а  властима у Техерану је потребна да би електронски заштитила свој нуклеарни програм, који је стално изложен сајбер-нападима Израела и САД
  • Ово последње је главни разлог зашто Техеран убрзава реализацију пројекта, истиче Washington Post

        ИРАНСКЕ власти су „направиле основицу“ за унутрашњу верзију интернета који је неопходан за обједињавање државних сајтова у јединствену мрежу, објавио је Washington Post.

        Амерички лист се позива на извештај истраживачког Центра за изучавање глобалних система комуникације на универзитету Пенсилванија. Компјутерски стручњаци тог универзитета тврде да су већ открили „алтернативне верзије сајтова иранских министарстава, универзитета и бизнис структура које су радно способне“.

        Саопштава се да је основни део техничке подршке пројекту направила кинеска компанија Huawei.

        Техеран је, иначе, још пре неколико година обнародовао план да ће направити (унутрашњу мрежу) сличну интернету, а стручњаци су се према томе односили са скепсом имајући у виду техничке проблеме и високу цену таквог пројекта.

        Иранска унутрашња мрежа није прикључена на интернет, а  властима у Техерану је потребна да би електронски заштитила свој нуклеарни програм, који је стално изложен сајбер-нападима Израела и САД.

        Ово последње је главни разлог зашто Техеран убрзава реализацију пројекта, истиче Washington Post.

        У почетку ирански интернет неће у потпуности заменити Интернет. Међутим, уколико Иран успе да направи мрежу која ће бити у стању да ради, а у којој ће бити обједињени не само државни сајтови, већ и кориснички, власти ће у сваком тренутку моћи да искључе интернет у земљи у случају масовних немира или споља изазване ванредне ситуације.

        Планови Ирана да се направи интернет већ су изазвали узнемиреност западних земаља и разних невладиних организација. Тобоже, само због покушаја Ирана да својим грађанима ограничи доступ информацијама.

        Независно од свега, неки популарни сајтови, као што су Facebook или YouTube, у Исламској Републици су блокирани.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари