Јапанска армија у приправности због лансирања севернокорејске балистичке ракете

ПРВО И ДРУГО ЛАНСИРАЊЕ РАКЕТЕ „ТЕПОДОНГ 2“ -

2006. И АПРИЛА ОВЕ ГОДИНЕ - ЗАВРШИЛИ СУ СЕ НЕУСПЕХОМ

  • Антиракетне јединице копнене војске у околини Токија и на јужном острву Окинава стављене су у приправност, а из луке Сасебо у Источно кинеско море запловила су три јапанска разарача класе који су опремљени антибалистичким системима „Иџис“. Придружиће им се и један амерички разарач исте класе, као и брод за праћење пројектила и навођење противракетне одбране из састава америчке морнарице

        ВЛАСТИ у Токију саопштиле су да су одбрамбене снаге Јапана стављене у стање приправности, како би се супротставиле евентуалној претњи севернокорејске далекометне ракете „Теподонг 2“ чије је тест лансирање најављено за овај месец.

       Антиракетне јединице копнене војске у околини Токија и на јужном острву Окинава стављене су у приправност, а из луке Сасебо у Источно кинеско море запловила су три јапанска разарача класе који су опремљени антибалистичким системима „Иџис“.

       Јапанским снагама придружиће се и један амерички разарач исте класе, као и брод за праћење пројектила и навођење противракетне одбране из састава америчке морнарице.

       Ово је трећи покушај лансирања ракете „Теподонг 2“ за коју се, сходно најавама севернокорејских власти, очекује да би могла да прође кроз јапански ваздушни простор у близини Окинаве и падне у Тихи океан између Тајвана и Филипина.

       Јапански савет за националну безбедност издао је наредбу за уништење севернокорејске ракете ако њена путања укаже да би могла да падне на копно или у територијалне воде Јапана.

       Лансирање пројектила „Теподонг 2“, домета око 6.000 километара, најављено је за период од 10. до 22. децембра.

       Прво и друго лансирање „Теподонг 2“ 2006. и априла ове године завршили су се неуспехом након само неколико десетина секунди лета, али је 2009. године ракета типа „Унха“ базирана на истом пројектилу, прелетела 3.000 километара, при том прешавши преко највећег и најмногољуднијег јапанског острва Хоншу.

       Севернокорејске власти предстојећи тест објашњавају као део напора који су усмерени на развој ракете која би се користила у мирнодопске сврхе, за ношење комуникационих и метеоролошких сателита у орбиту.

       Северна Кореја током осамдесетих година имала балистичке пројектиле совјетске производње „Скад“ Б и Ц, домета 300, односно 500 километара. Почетком деведесетих ова азијска држава извршила је прво лансирање домаће ракете средњег домета „Нодонг“ (1.300 км), да би крајем исте деценије развила нову ракету сличног домета „Теподонг 1“ (1.500 км).

       Јапан већ поседује функционалне ракете за лансирање сателита у васиону и технолошки не би имао проблема да их преради у војне сврхе постављањем бојевих глава, али га његов устав, који забрањује развој офанзивних оружја, спречава да се укључи у трку у наоружању са суседима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари