Кина ће 2015. имати већи војни буџет од Британије, Немачке и Француске заједно

А ДО 2024. ВОЈНИ РАСХОДИ ПЕКИНГА ПРЕМАШИЋЕ ЦЕЛОКУПНА

ИЗДВАЈАЊА ЗА ОДБРАНУ ЗЕМАЉА ЗАПАДНЕ ЕВРОПЕ

         КИНА ће ове године потрошити више средстава за војне потребе од било које друге земље у свету, осим САД.

         Сасвим конкретно: Пекинг ће за војне расходе издвојити 148 милијарди долара (у 2013. години је  потрошио 139,2 милијарде).

         Амерички војни буџет за 2014. троструко је већи од кинеског - 574 милијарди долара, иако је значајно смањен у односу на буџет из 2013. године када је износио 664,3 милијарде.

         Међутим, Кина ће - по процени IHS Jane's - у 2015. години  на војне циљеве потрошити више од Велике Британије, Немачке и Француске заједно. До 2024. године војни буџет Кине биће већи од целокупних буџета за одбрану земаља Западне Европе.

         Од 2009. године војни буџет Кине порастао је за трећину, што није повезано само са ескалацијом напетости поводом  спорова Пекинга са суседним земаљама.

         Кина је 2012. године направила носач авиона Лиаонинг који је дограђен на незавршеној кобилици совјетског носача авиона.

         Потом је 2011. године почела тестирање ловца произведених по стелт-технологијама.

         Амерички војни аналитичар Јан Истон (са Института Проект 2049, град Арлингтон, држава Вирџинија) сматра да је војна моћ Кине значајно мања од њених војних расхода.

         Овај експерт је протеклог месеца објавио текст у којем тврди да Народноослободилачка армија Кине није у стању ни да „ефикасно нападне“ Тајван.

         Осим тога, Американци су уверени да кинеска армија нема  реално борбено искуство, а да њен једини носач авиона још има много техничких проблема.

         Током протеклих година сви који су били заинтересовани могли су да посматрају како тече доградња и ремонт  носача авиона Лиаонинг са противпожарних степеница продавнице намештаја IKEA у североисточном лучком граду Дељан.

         Америчка Ратна морнарица има 10 атомских носача авиона од којих је сваки по димензијама и депласману већи до Лиаонинга.

         Запад, иначе, тврди да је корупција озбиљан проблем кинеске армије.

         Кинеско издање Caixin објавило је пре месец дана текст о „екстравагантном начину живота“ заменика начелника Генералног департмана за материјално-техничко снабдевање Народноослободилачке армије Кине генерал-потпуковника Гу Јуншанга. Међу предметима који су конфисковани у његовој вили били су и златни лавабо и златна статуа Мао Це Тунга. Генералу је наводно припадало 10 станова у центру Пекинга (у том делу престонице цена великог стана иду од милион долара па навише).

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари