„Зец од жада” са Месеца: „Лаку ноћ Земљо, лаку ноћ људи”

ИЗГЛЕДА ДА ЈЕ КИНЕСКИ ЛУНОХОД ЗБОГ КВАРА ПРЕРАНО ЗАВРШИО МИСИЈУ

         КИНЕСКИ лунарни ровер „Зец од жада” својим фановима послао је поруку за коју се врло лако може испоставити да је емотивни поздрав од Земље услед техничких проблема који су га задесили за викенд, пише британски Гардијан.

         Кинеска државна новинска агенција је у петак објавила вест о „контролној абнормалности” са поруком која је дошла од самог ровера:

         „Лоше вести су да је требало да спавам поподне, али пре него што сам кренуо на починак, моји господари су наишли на неке механичке контролне абнормалности. Поједини делови мог тела више не слушају команде и сада моји господари напорно раде како би ме поправили. Упркос томе, врло је могуће да нећу успети да издржим ову ноћ”.

         „Зец од жада” слетео је на површину Месеца 15. децембра и представљао је велики понос за Кину где је помно праћено путовање овог ровера.

         Ово слетање, део кинеске Цханг’е-3 мисије, било је прво такве врсте од 1976. године.

         „Мислио сам да ћу моћи да скакућем барем три месеца, али ако се овај пут заврши прерано, не плашим се. Без обзира на то да ли успеју да ме поправе или не, знам да ће мој квар госоподарима пружити пуно драгоцених информација и искуства. Рећи ћу вам тајну:

         Заправо нисам уплашен. Ја сам јунак у сопственој авантури и као сваки протагониста, наишао сам на проблем. Лаку ноћ Земљо, лаку ноћ људи”, стоји даље у поруци коју је ровер послао.

         Кинеске друштвене мреже препуне су порука саучешћа за ровер, а његово име је један од најтраженијих појмова на сајтовима у Кини.

         Кинеска државна новинска агенција Синхуа известила је да је током више од 130 мисија на Месецу на скоро половини дошло до одређених проблема. Ово је протумачено као покушај да се јавност у Кини припреми на лоше вести и чињеницу да ровер не може бити спашен.

         „Ово су све спекулације, али мислим да је у питању проблем са електричним моторима који затварају соларне панеле. Уколико они не могу да се затворе, унутрашње електронске компоненте, обично заштићене од смрзавања, ће се смрзнути и биће оштећене толико да ће бити немогуће поправити их”, тврди Луц Рихтер, планетарни специјалиста за ровере из компаније Kayser-Тhrede.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари