УН позвале земље-чланице да не дозволе величање фашизма и ширење неонацизма

ИНИЦИЈАТИВУ ДАЛА РУСИЈА, А ПРОТИВ ГЛАСАЛЕ СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ, КАНАДА И ПАЛАУ, ЈОШ 54 ДРЖАВЕ БИЛЕ УЗДРЖАНЕ

        ГЕНЕРАЛНА Скупштина ОУН изгласала је резолуцију која је усмерена против величања нацизма.

       Реч је о иницијативи и документу који је поднела Русија, а „за“ је гласало 130 држава. Против су биле само три земље - САД, Канада и Палау, док су 54 биле уздржане.

       Пре три месеца резолуцију под називом „Величање нацизма: недопустивост сваке активности која доприноси ескалацији савремених форми расизма, расне дискриминације, ксенофобије и са њима повезане нетрпељивости“ прихватио је надлежни комитет Генералне Скупштине светске организације. У документу се, између осталог, изражава озбиљна забринутост због повећања броја екстремистичких покрета и политичких партија које пропагирају расизам, еноцентризам и ксенофобију, шире идеологију фашизма и расне супериорности.  

       У резолуцију Генералне скупштине УН унета је и формулација која изражава „забринутост због непрестаних покушаја да се оскрнаве или сруше споменици који чувају сећање на оне који су се борили против нацизма за време Другог светског рата као и незаконите ексхумације или премештања посмртних остатака тих лица“.

       Резолуција такође осуђује величање нацистичког покрета и бивших чланова Waffen-SS. У документу се посебно критикује подизање споменика и меморијала члановима наци-покрета и одржавање јавних демонстрација у којима се славе нацистичка прошлост, нацистички покрет и неонацизам. У документу се истиче да сличне активности „вређају сећање на многобројне жртве фашизма“, негативно утичу на нове генерације и противне су преузетим обавезама држава-чланица ОУН.

       Истовремено Савет Безбедности ОУН донео је резолуцију која регулише слање мировног контингента у Мали ради ослобађања севера ове земље од исламских екстремиста. У документу који је једногласно усвојен, истиче се да ће контингент дејствовати „поштујући суверенитет, територијалну целовитост и јединство Малија“.

       Планира се да мисија са више од три хиљаде чланова траје годину дана. У задатке контингента улази: помоћ армији Малија у „ради повратка северних области које су под контролом терориста“ и „отклањање претње екстремистичких група“.

       У документу се не прецизира почетак мисије, иако су многи дипломати потврдили да се почетак операције може очекивати најкасније у другој половини 2013. године.  

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари