ПОГОСЈАН: Русија ће са Кином произвести 600-800 великих путничких авиона

РУСКА КОРПОРАЦИЈА ОАК И КИНЕСКА COMAC

ПЛАНИРАЈУ ДА ЗАУЗМУ 10 ОДСТО СВЕТСКОГ ТРЖИШТА

Михаил Погосјан

        РУСКА Обједињена корпорација за производњу авиона (ОАК) и кинеска авио-компанија COMAC рачунају да ће заузети 10 одсто тржишта широкотрупних авиона до 2032. године, рекао је новинарима председник ОАК Михаил Погосјан након што су две фирме потписале меморандум о производњи путничког авиона за дуге линије.

        „Сматрамо да тај авион има добру перспективу на тржишту. Укупно тржиште широкотрупних авиона у том периоду процењујемо на око осам хиљада и сматрамо да би наше „парче“ могло да буде 600-800 авиона“- казао је Погосјан и додао да је процена урађена на основу предвиђања тржишта до 2020. године.

        Он је истакао да ће руско-кинеска компанија, која ће производити те авионе, имати задатак да обезбеди конкурентне предности новог авиона.

        „Ми не постављамо себи задатак да конкуришемо постојећим авионима Boeing-747 и А-350. Ми, пре свега, желимо да се оријентишемо на тржиште Југоисточне Азије, Русије и земаља Заједнице независних држава“ – истакао је Погосјан.

        Он није навео остале параметре пројекта, позвавши се на одредбе о поверљивости.

        Одговарајући на питање о инвестицијама у пројекат, председник ОАК је рекао да „постоји представа о обиму инвестиција, али је прерано саопштавати га“. Ипак је указао да ће укупна вредност производње авиона бити иста као за програме Boeing и Airbus.

        Погосјан је 20. маја 2014. са председником управног одбора кинеске корпорације COMAC, Јином Жуанглонгом, потписао у Шангају меморандум о производњи широкотрупног путничког авиона за дуге линије.

        Две стране ће ускоро приступити реализацији следеће фазе рада на пројекту: одређивању како ће се конструисати основни системи авиона, правцима његове промоције и међусобним односима руских и кинеских партнера у пројекту.

        На лето 2014. године ОАК и COMAC планирају да представе владама Русије и Кине студију о изводљивости пројекта.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари