Дан сећања на жртве холокауста

КЕТРИН ЕШТОН ПОРУЧИЛА ДА ГЕНОЦИД НЕ СМЕ ДА БУДЕ ЗАБОРАВЉЕН

         ПОВОДОМ Међународног дана сећања на жртве холокауста данас ће на Старом сајмишту у Београду бити одржана централна комеморативна церемонија.

         Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић, који предводи централну церемонију, уз пуне војне и државне почасти положиће венац и одати пошту жртвама код споменика, који се налази у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду, најављено је из Владе Србије.

         Међународни дан сећања на жртве холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација, а обележава се на дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц-Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи.

         Централној државној церемонији одавања почасти присуствоваће и представници министарстава Владе Србије, преживели у холокаусту, потомци жртава, некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, представници Савеза јеврејских општина Србије, Националног савета ромске националне мањине, града Београда, представници дипломатског кора...

         После церемоније предвиђен је кратак уметнички програм под називом „Сећајте се народи света“ у реализацији Културно-просветне заједнице Србије.

         Опредељујући се за дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц-Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи, ГС УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње заснованих на предрасудама.

         Други светски рат однео је, поред осталог, више од шест милиона недужних жртава - припадника јеврејског народа.

         Аушвиц, Треблинка, Маутхаузен, Дахау, Мајданек Јасеновац, Старо Сајмиште, Јајинци, логор „Црвени Крст“ у Нишу само су нека од масовних стратишта невиних жртава.

         Потреба да се изнова подсећа на страхоте холокауста, као и да се као неистините одбаце тврдње које негирају његов карактер и обим страдања актуелна је у свим демократским државама, указано је из Владе Србије.

         Антисемитизам је у одређеној мери присутан и у нашем времену о чему сведоче изоловани, али и даље присутни инциденти, додаје се у саопштењу.

         “Нужност сазнавања чињеница и промишљања страховитих последица холокауста допринеће да се у Србији, као и у другим демократским државама, масовно страдање Јевреја у Другом светском рату и у будућности сагледава као оно што по свом карактеру и обиму јесте - један од највећих злочина против човечности у историји“, навела је Влада Србије.

         Ештон: Геноцид се не сме заборавити

         Кетрин Ештон каже поводом Међународног дана сећања на жртве холокауста да се геноцид никада не сме заборавити и да се мора спречити да се не понови.

         „Морамо се подсетити да овај злочин није извршила групица појединаца“, навела је висока представница ЕУ у саопштењу и додала да су „многи учествовали, а још већи број је толерисао“ истребљење више од шест милиона Јевреја у Другом светском рату.

         Ештон је рекла да је данашњи дан истовремено и прилика да се ода почаст онима који су упркос ризицима спасавали комшије и који су се жртвовали да би заштитили суграђане.

         “То је лекција која нас мора водити: не само да се сећамо злочина из прошлости, већ да се посветимо борби против свих злочина из мржње и да бранимо основна права и слободе у нашем времену“, закључила је Ештон у саопштењу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари