Немачка пред златном мини-ером, за Грке је спас да напусте еврозону

ПРОГНОЗЕ И САВЕТИ ХАНСА ВЕРНЕРА ЗИНА, НАЈПОЗНАТИЈЕГ НЕМАЧКОГ ЕКОНОМИСТЕ

Ханс Вернер Зин

  • Млади Немци не би требало никуда да мрдају из своје земље. Светски капитал долази у Немачку и Швајцарску јер ми још имамо паметан правни систем и индустријску базу, изванредан систем професионалног образовања за младе људе, који улични криминал и немире држи на ниском нивоу
  • Да је за Грчку направљен Маршалов план, коштао би четири милијарде евра. Овако, Грчка је већ добила 116 Маршалових планова, а и даље је у проблемима

           ЕВО прогнозе која никог неће изненадити: пред Немачком су златне године.

           Ово тврди Ханс Вернер Зин, најпознатији економиста Немачке, земље којој и сада добро иде.

           Немци ће наредних година, процењује Зин, изгубити део имовине, али ће наредних осам година бити - немачка златна мини-ера.

           Као прво: имаће довољно посла пошто су из кризе извукли и корист - кретање капитала је променило смер.

           „Сад се зна колико је ризично улагати у иностранство и траже се сигурнија мада ниже окамаћена улагања у Немачкој. Зато је профит у грађевинарству данас најнижи у немачкој историји, а имамо грађевински бум“, каже Зин.

           Млади Немци не би требало никуда да мрдају из своје земље - „Светски капитал долази у Немачку и Швајцарску јер ми још имамо паметан правни систем и индустријску базу, изванредан систем професионалног образовања за младе људе, који улични криминал и немире држи на ниском нивоу“.

           А сад ево нечега што би требало да имају на уму они у Србији који се „туку“ да формирају владу: и Грци, уверен је Зин, имају шансу ако изађу из еврозоне и девалвирају драхму.

           „После рата смо имали десетине државних банкрота са девалвацијама, и готово увек је девалвација била рецепт за успех“ - подсећа и наглашава немачки економски маг

           Према његовим речима, било би, наравно, пролазних тешкоћа, било би навале на банке јер људи празне рачине чим девалвацију нањуше. Али, чак и ако сав свој новац изнесу из земље, то је ништа према трошковима спасавања“, указује Зин и подсећа да је на име помоћи и у виду отписа дуга Грчкој већ дато 460 милијарди еура.

           „Да је за Грчку направљен Маршалов план, у односу на БДП величине оног за Немачку, коштао би четири милијарде евра. Овако, Грчка је већ добила 116 Маршалових планова“.

           Зин је уверен да би тешкоће изазване изласком из евросистема и девалвацијом драхме трајале најдуже годину дана. „Али Грци би опет куповали свој властити парадајз и властито маслиново уље, туристи више не би путовали у Турску него у Грчку и пре свега, богати Грци из Швајцарске и од другде, враћали би се да јефтино купују у Грчкој и оснивају фирме“, подвлачи Ханс Вернер Зин.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари