У Ирану Афлеков филм „Арго“ доживљен као пропаганда CIA

ДОБИТНИК ОСКАРА НА МЕТИ ТЕХЕРАНА - ЗБОГ „ИЗОБЛИЧАВАЊА ИСТОРИЈСКЕ ИСТИНЕ“

  • Додела награде филму „Арго“ је политичка одлука, филм изопачује реалне догађаје, а по квалитету је више него осредњи - изјавио је за московски дневни лист „Известија“ ирански глумац и режисер Абас Нозари. Да, неколико Американаца из опкољене амбасаде заиста се сакрило у резиденцији канадског амбасадора 1979. године, али се на томе завршава свака сличност са догађајима који су се реално десили 
  • Никога нису кришом пратили на аеродром и обмањивали обезбеђење. Никоме не би ни пало напамет да пуца по авиону пуном путника, како је то испричано у завршном делу филма. Американци су једноставно направили антиирански филм и представили нашу земљу као станиште зла - тврди Нозари

        ФИЛМ Бена Афлека „Операција Арго“, добитника „Оскара“,  иранске власти су назвале „антииранском пропагандом CIA“ и оптужиле ауторе због намерног извртања чињеница.

       - Филм сугерише утисак да је Техеран 1979. г., одмах после револуције, био препун насиља, али у реалности то није било тако - сматра члан техеранског градског савета Масумек Ебтекар, који је у то време био један од студената који су блокирали америчку амбасаду.

       - По речима министра културе Ирана, Мухамеда Хосејна, са уметничког становишта филм „Арго“ мало шта значи, а кандидован је за „Оскара само захваљујући прегласној реклами и великим улагањима (коштао је 44,5 милиона долара).

       Неки ирански медији алудирају да је филм добио награду само због тога што се супруга америчког председника, Мишел Обама преко видео - чета прикључила глумцу Џеку Николсону који је саопштавао номинацију „Најбољи филм“.

       - Додела награде филму „Арго“ је политичка одлука, филм изопачује реалне догађаје, а по квалитету је више него осредњи, - изјавио је за московски дневни лист „Известија“ ирански глумац и режисер Абас Нозари. Да, неколико Американаца из опкољене амбасаде заиста се сакрило у резиденцији канадског амбасадора 1979. године, али се на томе завршава сличност са догађајима који су се реално десили. 

       По речима Нозарија, није било никаквог специјалног агента који је долазио у Техеран да би помогао дипломатама. Њиховом изласку из земље помагао је тадашњи министар иностраних послова Ирана.

       - Никога нису кришом пратили на аеродром и обмањивали обезбеђење - негодује саговорник „Известија“. Никоме не би ни пало напамет да пуца по авиону пуном путника, како је то испричано у завршном делу филма. Американци су једноставно направили антиирански филм и представили нашу земљу као станиште зла. У то време Иран је био подељен на радикале и демократе. И, ако су се ови први према Американцима оштро односили, други су настојали да не иду у крајност. Управо су демократе помагале излазак дипломата из земље.

       У вези са наградом филму „Арго“, Иранци нису заборавили Холивуду и друге филмове који су својевремено изазвали незадовољство у Исламској Републици. Поред осталих у дистрибуцији се нашао и „300“, где су, по мишљењу иранске стране, сувише негативно приказани Персијанци.

       Међутим, многи у Ирану показују интересовање за филм. На техеранским пијацама могу се купити илегалне копије за долар и тражене су.

       Односи Исламске Републике са „Оскаром“ формирају се са променљивим успехом.  Подсетимо да је прошле године ирански продуцент Агар Фархади добио у Лос Анђелесу златну статуу за филм „Развод Надера и Симин“ (Separation), који је проглашен за најбољи страни филм. Ипак, Техеран је бојкотовао данашњу свечаност због скандалозних филмова о пророку Мухамеду који су се расули преко интернета. Иран сматра да су управо САД биле главни инспиратор њиховог снимања и дистрибуирања.

       Филм „Операција Арго“ снимио је Бен Афлек о догађајима који су се десили за време иранске револуције 1979. г., када је агент Тони Мендес под маском сниматељске групе вратио у земљу америчке таоце који су се били сакрили у амбасади Канаде.

       На 85. церемонији доделе награда Америчке филмске академије одржаној 24. фебруара у Лос Анђелесу, филм „Операција Арго“ проглашен је за најбољи филм године.

       Екипи филма награду је уручила прва дама САД, Мишел Обама.

       Превод Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари