БОНДАРЕВ: Република Српска може одиграти улогу српског Пијемонта

НАУЧНИ САРАДНИК РИСИ УПОЗОРАВА ДА ЗАПАД ТЕК СПРЕМА УДАР

НА СРПСКУ И ДЕЈТОНСКУ БИХ

Никита Бондарев

  • Када прођу све планиране конференције и манифестације поводом 100/годишњице Првог светског рата - до којих је и Западу стало - тада ће моћи да почне озбиљније растурање БиХ као државе. Мислим да се крупни догађаји могу очекивати крајем лета и почетком јесени
  • Он наглашава да сами Срби називају Републику Српску „бастионом српства“, што она у великој мери и јесте и рекло би се да је кабинет председника Републике Милорада Додика доследан и истински родољубив
  • „Косово неће моћи да се преда тихо и без дизања прашине докле год је у Републици Српској на власти националистички настројени Додик. Можда у самој Србији медији и политичке снаге и неће дићи свој глас, али ће се зато побунити Република Српска
  • У таквој ситуацији Додик може постати перјаница свесрпског протеста против предаје Косова. У ситуацији када у Србији нема тако крупних политичких снага, Република Српска може одиграти улогу српског Пијемонта, оценио је Бондарев

         НАУЧНИ сарадник Центра за евроатлантска истраживања Руског института за стратешка истраживања Никита Бондарев рекао је да је први задатак протеста у Федерацији БиХ дестабилизација ситуације у Републици Српској, а други преиспитивање „дејтонских“ и „вашингтонских“ принципа на којима БиХ почива као држава.

         „Главни циљ је да се Република Српска растури или уништи, али с обзиром да то није једноставно треба довести и председника Републике Српске Милорада Додика и Републику Српску у такву ситуацију да им Србија и Косово буду последња брига, односно у ситуацију када ће бити толико заузети локалним проблемима да једноставно неће имати снаге за удубљивање у проблеме целокупног српског народа“, истиче Бондарев који је доктор историјских наука.

         Крајњи циљ Запада је, каже он, да реши проблем двојног, ако не и тројног статуса БиХ, јер у њеном садашњем облику она не може бити примљена ни у једну међународну организацију, ни у Европску унију, нити у NATO.

         Када је реч о узроцима свих ових догађаја, Бондарев сматра да се у БиХ истовремено одвијају два процеса, који се делимично подударају и тако се ствара моћан кумулативни ефекат.

         „То је, са једне стране, заинтересованост Запада и пре свега САД да се коначно реши питање Босне. БиХ је специфична држава. Чине је две половине које су само формално делови једне државе, али практично немају никаквих додира... И иначе БиХ у садашњем облику није много ефикасна као државна творевина. Очигледно је да ту нешто треба предузети, поготово што Република Српска иритира Запад као државни ентитет који постоји сам за себе и на чију спољну и унутрашњу политику западне земље и САД имају минималан утицај“, истиче Бондарев.

         Он наглашава да сами Срби називају Републику Српску „бастионом српства“, што она у великој мери и јесте и рекло би се да је кабинет председника Републике Милорада Додика доследан и истински родољубив.

         „Косово неће моћи да се преда тихо и без дизања прашине докле год је у Републици Српској на власти националистички настројени Додик. Можда у самој Србији медији и политичке снаге и неће дићи свој глас, али ће се зато побунити Република Српска. У таквој ситуацији Додик може постати перјаница свесрпског протеста против предаје Косова. У ситуацији када у Србији нема тако крупних политичких снага, Република Српска може одиграти улогу 'српског Пијемонта'„, оцењује Бондарев.

         Он наглашава да се локални интереси једним делом поклапају са западном тенденцијом да се БиХ укине у њеном садашњем облику, док су другим делом супротни тој тенденцији, преноси „Руска реч“.

         „У садашњој ситуацији одбацивање национализма у Босни значи заправо одбацивање српског и хрватског идентитета. Другим речима, у Босни нема Срба и Хрвата, постоје само Босанци православне, католичке и муслиманске вере. Коме таква борба против национализма иде у прилог? Пре свега босанским муслиманима. Ту се појављује тај кумулативни ефекат“, истиче он.

         Он упозорава да је Запад заинтересован за ликвидацију Републике Српске и то се одлично надовезује на јачање национализма бх. муслимана и њихову жељу да потисну Хрвате из Федерације, оставивши само неки неопходан минимум који ће моћи да се користи као параван за прикривање националистичког карактера муслиманског дела БиХ.

         На питање какав је став Русије према овом конфликту, Бондарев истиче да је он јасан и једноставан - БиХ треба да постоји управо у овом облику у коме постоји и било какви покушаји преиспитивања принципа на којима почива БиХ неизбежно ће изазвати нови талас насиља и ескалацију конфликтне ситуације, што се управо и дешава.

         Што се тиче Републике Српске, каже он, досадашњи развој односа био је логичан.

         „Руске корпорације које су присутне на тржишту БиХ базиране су у Бањалуци. Нама је згодно да инвестирамо свој капитал у Босну управо преко Бањалуке. Друга је ствар што су се непосредно пре ових догађаја у медијима појавиле информације да руске корпорације намеравају да пренесу седиште из Бањалуке у Сарајево. Сада су се вероватно угризле за језик. Требало је да се доследније држе Републике Српске“, истиче Бондарев.

         Он наводи да су садашњи догађаји у БиХ добра лекција представницима крупног руског бизниса који имају своје интересе у тој земљи.

         „Треба се држати Републике Српске, јер је тамо ситуација стабилнија и боље се контролише. Са Републиком Српском је све прилично јасно“, каже Бондарев.

         Када је реч о прогнози у вези са даљим развоја ситуације, Бондарев сматра да до лета неће бити озбиљних измена у статусу и државном устројству БиХ, али ће конфликти и протести у муслиманско-хрватском делу ескалирати.

         „У Босни је планиран цео низ међународних активности поводом годишњице почетка Првог светског рата. Биће велика конференција у Сарајеву, у којој ће учествовати сав крем светске науке. Њен циљ и смисао се такође у извесној мери подудара са протестима, у том смислу што треба осудити национализам, и то пре свега српски, и приказати националисте као главне виновнике рата, што је веома далеко од реалности“, наводи Бондарев.

         До конференције, каже он, неће бити суштинских промена, али ће конфликт, ипак, ескалирати.

         „А када прођу све планиране конференције и манифестације до којих је и Западу стало, тада може да почне озбиљније растурање БиХ као државе. Мислим да се крупни догађаји могу очекивати крајем лета и почетком јесени“, сматра Бондарев.

         Једино што у целој овој ситуацији засада охрабрује, истиче Бондарев, јесте чињеница да се сви поменути процеси још не тичу директно Републике Српске, у коју засада нису успешно имплементирани грчевити покушаји муслимана да претворе Босну у етнички хомогену државу, као ни западна тактика растурања БиХ.

         „Надам се да ће се Република Српска и убудуће успешно бранити од спреге“, рекао је Бондарев.

         (Срна)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари