РЕШЕТЊИКОВ: Женева-2 биће тешка и неће донети брзе резултате

ПРОЦЕНА ДИРЕКТОРА РУСКОГ ИНСТИТУТА ЗА СТРАТЕШКА ИСТРАЖИВАЊА

У РАЗГОВОРУ ЗА АГЕНЦИЈУ ИТАР-ТАСС

Леонид Решетњиков

  • Опозиција, коју подржавају САД и многе западне земље, и даље инсистира на оставци председника Сирије Башара Асада. Русија предлаже да се постигне договор у оквиру постојеће реалности. Због тога је веома тешко одмах очекивати велике резултате
  • Борбе које се воде између различитих опозиционих формација потврђују да су оне подељене, можда још и више него раније. Дијалог одбијају екстремистичке и радикалне исламске снаге које желе да на територији Сирије формирају радикални калифат који треба да објави рат свим неверницима, пре свега Израелу. Уосталом, то су формације бандитског типа

          КОНФЕРЕНЦИЈА Женева-2, посвећена решавању ситуације у Сирији, почиње сутра, а треба да читавој међународној заједници да пружи наду да ће унутарсиријски конфликт бити решен на миран начин.

          Директор Руског института за стратешка истраживања Леонид Решетњиков у краћем разговору за агенцију ИТАР-ТАСС изнео је прогнозу могућег исхода конференције.

          Да ли од Женеве-2 треба очекивати продор у доношењу одлука?

          - Конференција ће бити тешка. Велики успех је и сама чињеница што ће се одржати. Ставови страна се веома разликују па ће зато бити веома тешко доћи до заједничког именитеља. Не искључујем да ће се конференција тешко одвијати зато што стране имају разлике у почетним ставовима. Јер, опозиција, коју подржавају САД и многе западне земље, и даље инсистира на оставци председника Сирије Башара Асада. Русија предлаже да се постигне договор у оквиру постојеће реалности. Због тога је веома тешко одмах очекивати велике резултате. Преговарачки процес ће почети, али ће трајати прилично дуго, уз добре шансе да се дође до компромиса.

          Да ли је у таквој ситуацији било потребно организовати овакву конференцију? Није ли било једноставније постићи споразум на билатералној основи?

          - На билатералној основи је све далеко теже. Кад се окупи неколико људи увек је могуће да се неко нечег досети и предложи неку компромисну варијанту. Тешко је било шта урадити у условима кад две стране имају тврдо дефинисане ставове. Зато смо предлагали да Иран као велика регионална сила учествује у раду конференције. Тим пре што је Техеран једна од водећих сила региона. Заложили смо се и за активно учешће Турске, не само зато што се она прилично енергично меша у унутрашње послове Сирије, већ и зато што је Турска снажна држава у региону. Осим тога, кад се све одиграва јавно, неким учесницима је далеко теже да поричу оно што су рекли или да заузимају сасвим негативан став. Овако, све се одвија пред очима светске јавности и средствима јавног информисања. Тајно је далеко теже доћи до компромиса.

          Да ли ће бити користи од конференције ако на њој не буде представника значајног дела сиријске опозиције?

          - Тренутно је веома тешко окупити читаву опозицију. Нејасно је и кога она представља. Борбе које се воде између различитих опозиционих формација говоре да је она као и раније, а можда још и више, подељена. Дијалог одбијају екстремистичке и радикалне исламске снаге које желе да на територији Сирије формирају радикални калифат који треба да објави рат свим неверницима, пре свега Израелу. Њих није могуће заједно окупити. То би значило пропаст конференције, пошто ови људи нису у стању да се договоре. Уосталом, то су формације бандитског типа

          Зато мислим да ће на конференцију доћи они који су заиста забринути за судбину сиријске државе и очување Сирије као самосталне земље. Са њима се може разговарати.

          Разговарала: Оксана Полишћук

          (ИТАР-ТАСС)

          Превео: Горан ШИМПРАГА

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари