Да ли је Дачић ближи формирању владе са ДС или са напредњацима?

Расту полако изгледи да у Србији `друга настане судија`

Потпредседник Социјалистичке партије Србије Бранко Ружић:

Најближи смо влади која ће радити у интересу Србије

        * Колико је у овом тренутку реално да владу формирају СПС и СНС, плус минимум још један партнер?

        - Динамика формирања Владе условљена је са више елемената. У овом тренутку је једино је сигурно - да постоји уставни оквир који прописује крајњи рок за састављање Владе. Свака влада се мора форимирати, бар што се нас социјалиста тиче, на једној програмској оријентацији и платформи.

        * Хоћете да кажете да је преурањено да се бавимо хипотезама, јер се влада не формира у медијима, већ за столом за којим се о влади реално разговара?

        - Ми смо практично одмах после 6. маја отворили разговор са нашим стратешким партнерима из Демократске странке. Ти разговори су тада покренути и мислим да се још ради на изналажењу програмске профилисаности будуће владе и дефинисању циљева на којима ће та будућа влада радити. А, да се у овом тренутку бавим хипотезама, то би било и преурањено и политички неодговорно.

        * Значи ли то да не можете да процените ни да ли је у овом тренутку СПС ближи коалицији са ДС него са СНС?

        - СПС је ближи коалицији, односно формирању владе која ће радити у интересу грађана Србије и за то да Србија сачува достојанство, која ће се изборити за социјалну правду и просперитетну државу. И, наравно да Србија буде држава која баштини европске вредности. Дакле: то је профил владе у којој ће СПС учествовати. Ко је склон да приступи једном таквом моделу, наравно да је добродошао за разговор.

        * Славица Ђукић Дејановић је данас саопштила да нема информације о томе да је Ивица Дачић током посете Русији разговарао о Влади, што би значило да нису Руси онај фактор на који су неки указивали као на `спољни притисак`?

        - Најважнији су притисци од стране оних који су носиоци суверенитета наше земље, а то су грађанке и грађани Србије. Мислим да у њиховом интересу сви политички одговорни људи треба да раде. Што се тиче нас у СПС, оријентисани смо према њима искључиво.

        * Да ли би ту платформу могла да оствари тзв. велика коалиција?

        - Управо вам дајем одговоре. Немојте ми ништа имплицирати...

        * А велика коалиција, да ли би...

        - На то сам већ одговорио!

 

Зоран СТОЈИЉКОВИЋ, професор Факултета политичких наука у Београду:

Засад је извеснија влада Тадић-Дачић

* Медијске спекулације да Дачић заокреће према напредњацима служе - да би новине од нечега живеле. Као и претпоставке да су Дачић и Вучић путовали у Русију, односно у Немачку, по мишљење и подстицај да направе овакву или онакву владу

        ДО краја недеље ће се знати. Направљен је маневар тиме што је Дачић био у Москви. Успорен је договор досадашњих коалиционих партнера, али је још изгледнија кохабитациона формула.

        Наравно, није искључена ни формула широке коалиције, али не одмах. Ако привредне и социјалне вести буду лоше, чак и да владајућа формула буде другачија, да СПС  не направи владу са ДС, не искључујем ни широку коалицију до краја године.

        Дакле: неку предност дајем влади  ДС и СПС. То је још формула број 1.

        Медијске спекулације да Дачић заокреће према напредњацима служе - да би новине од нечега живеле. Као и претпоставке да су Дачић и Вучић путовали у Русију, односно у Немачку, по мишљење и подстицај да направе овакву или онакву владу. Они су путовали јер је нормално да успостављају контакте.

        Србија ипак није таква банана-земља да би свака посета била у циљу да се постигне баш та и та формула. Нити су они баш толико заинтересовани за наше изборе, као судбоносне, па да они нешто желе да спрече као спољни играчи. Нити смо ми више толико осетљиви на ту врсту притиска.

        Тим пре што имамо ограничен избор. Овде је проевропска мејнстрим оријентација `ухватила` око 85 одсто посланичког састава, а у бирачком телу имамо око 40 одсто евроскептика. Јер, они су заступљени у парламенту само са 7 одсто гласова које има ДСС. Тако да смо у некој врсти ограниченог избора. Цинично звучи, али избор је ограничен.

        Прича са ДС и СПС је, дакле, извеснија. Они су ушли у раније коалиционе договоре и претходне формуле имају некакву обавезујућу снагу. И, само треба да дође до неког тешког неспоразума па да се та формула промени.

 

Др Драган ПЕТРОВИЋ, аналитичар, Институт за међународну политику и привреду:

СПС је све даље од владе са ДС

* Русија ничим неће сугерисати Дачићу да уђе у владу са ДС. Напротив, сигуран сам да ће му дати пријатељски савет у правцу прављења коалиције без поражене ДС у влади

        БИРАЧКО тело и чланство СПС су за владу своје партије са странком Вучића и Николића, а и са Коштуницом. Тај трилинг, уосталом, има већину, па макар то била влада коју би ДСС мањински подржао.

        Дакле: Дачићеви чланови бирачи пре би подржали владу СПС са напредњацима, него ли даДС и ЛДП, односно Преокретом. За то је преко 90 одсто Дачићевог чланства.

        Што време више одмиче, СПС је све даље од владе са ДС.

        После победе Томислава Николића, није лако не ићи у владу са странком чији је лидер председник државе, а која још има и  највећи број мандата у новом сазиву Скупштине.

        Било би праведно да добијемо да нова влада изрази очекивања већине која је гласала и за председника и за најбројнију странку и за програмске сличности. Па и за расположење бирача и чланства у самом СПС. Логично би било да у новој влади буду СНС и СПС, евентуално уз ДСС или њену мањинску подршку.

        А интерес страног фактора јесте да се у кратком року -до краја- све поводом КиМ реализује на српску штету. Онако како је то претходна влада радила.

        Влада ДС и СПС, уз директну или индиректну подршку ЛДП, одговарала би меричким интересима.

        Имао сам задовољство да будем на прослави Дана државности Русије. Имао сам прилике да видим људе који никада не долазе. Чеда Јовановић је дошао и невероватно се врзмао око Томислава Николића, који га је формално примио на минуту. Био је и Динкић, кога сам заиста први пут видео у руској амбасади. Дошао је и Шутановац, који је био и прошле године, па Вук Драшковић, који понекад дође. Дакле, дошли су људи који традиционално не долазе у руску амбасаду и не окрећу се на ту страну. То вероватно показује снагу руске политике.

        На пријему није било репрезентативних људи из СПС, што значи да је уз Дачића у Русију отишла вероватно најјача екипа. Уопште нисам могао да их видим на пријему.

        Све у свему, нема сумње да Русија игра важну улогу на нашим просторима. Прошлог четвртка се амбасаддор Конузин обратио јавности у двосатном наступању, заједно са Дражом Анђелковићем, на Коларцу, који је био препун. Тада смо могли да чујемо доста о руској политици. Између осталог, и то да она није империјална и да не врши притисак на земље у окружењу, већ да на пријатељски начин покушава да помогне, уколико то пријатељи затраже.

        Русија ничим неће сугерисати Дачићу да уђе у владу са ДС. Напротив, сигуран сам да ће му дати пријатељски савет у правцу прављења коалиције без поражене ДС у влади.

 

Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари