Дачић премијер – да ли би прихватио, какве су му шансе?

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, главни уредник НСПМ

Дачић има шансе, али вероватно неће постати премијер

* Лидер СПС вероватно мисли да би га то изложило притиску за који не сматра да му је у овом тренутку неопходан. Дакле: има шансе, али је вероватније да неће бити председник владе

         ДАЧИЋ има шансе да буде премијер, али мислим да то неће бити, јер ни он сам није 100 одсто сигуран да то жели. Када би страшно желео, нашао би начин.

         Он вероватно мисли да би га то изложило притиску за који не сматра да му је у овом тренутку неопходан. Дакле, има шансе, али је вероватније да неће бити председник владе.

         Динкића гура у владу јер му је он концептуално ближи, пошто заговара развојни концепт, а не штедњу и замрзавање. Такође, имаће проблем са бирачима ако буде сам са Чедом, па хоће да га разблажи УРС-ом.

         Такође, Дачић би могао да буде нека врста помиритеља између Тадића и Динкића.   

 

Милош КНЕЖЕВИЋ, главни уредник часописа национални интерес

СПС језичак, Дачић премијер

* Уколико Дачић постане премијер, Тадићева улога у коалицији коју предводи и у ДС биће озбиљно уздрмана. И није невероватно помислити да би његова улога као политичара била доведена у питање

         ТО пре свега зависи од Дачићевих односа са Тадићем.

         У коалицији са ДС, СПС има најснажнији коалициони потенцијал у свим смеровима: као странка језичка на ваги, она може да изнуђује бенефиције од ДС, стрнаке која је освојила више гласова, а с друге стране – може да је условљава односом према УРС и ЛДП.

         СПС је у бољој позицији од ове две мање странке. Остаје и четврта претња коју је СПС пласирао, а то је да у потпуности промени коалициони аранжман и да пређе у коалицију са напредњацима.

         Ако би, а за то постоји велика вероватноћа, Дачић постао премијер, онда бисмо за председника Републике имали реформисаног радикала, а за премијера реформисаног социјалисту.

         Реформисани су утолико што су пласирали свој проевропски став и, у најмању руку, кориговани став према Косову.

         Уколико Дачић постане премијер, Тадићева улога у коалицији коју предводи и у ДС биће озбиљно уздрмана. И није невероватно помислити да би његова улога као политичара била доведена у питање.

         Динкић је ближи интересима Дачићевих социјалиста. Јовновић је био у идеолошком и фактичком сукобу с појединим социјлистима, а имао је и врло важну улогу у хапшењу и изручивању Слободана Милошевића… Дакле, постоји и лични разлог што је Јовановић неприхватљив огромној већини реформисаних социјалиста који следе Дачића, али не заборављају Слободана Милошевића.

         Ако би Дачић дозволио да Тадић увуче и Јовановића у владу, замерио би се својим партијским сарадницима и чланству, што би пољуљало његову позицију.

         Дачић би прихватио да уђу и ЛДП и УРС јер би социјалисти имали 50 одсто већи утицај од онога који има реално припада. Могли би да комбинују са ривалством између Динкића и Јовановића, а са друге стране и Јовановића и Тадића, с обзиром да су и ЛДП и Г17 фракције ДС.

         Дакле, у тој четворној коалицији би биле три фракције ДС, са још јаком матичном странком, и социјалисти који нису из те `приче`. Основа те коалиције не би била толико програмска, колико би била техничка, а само један мали део би се тицао проевропске оријентације. А и она има немали број разлика и условности.

         Дачић је моментално најизгледнија `опција` за премијера јер је СПС језичак на ваги и зато што Тадић, све и да хоће, само са либералима и регионалистима не може да направи већину. Коалициони потенцијал Дачићеве партије је много већи и због тога је он у политичком смислу неопходан, а не због неке политичке симпатије између Тадића и Дачића. Дакле: због изнудице која је у томе што не могу да направе владу уколико не пођу један другом у сусрет.

 

Дејан Вук СТАНКОВИЋ, политички аналитичар:

Дачић може бити премијер и код ДС и код напредњака

* До пре недељу дана су ДС и СПС изгледали као најуверљиваија прича. Али, мислим да тој `причи` истиче време и да ће ускоро бити замењена

* СНС улази из даљине у комбинације око нове владе, али ми се чини да чека развој ситуације у преговорима ДС и СПС. А прича се да су напредњаци спремни да Дачићу дају место премијера

         ДАЧИЋ би могао да постане премијер ако на томе буде чврсто инсистирао код ДС или код СНС. Али, чини ми се да он у овом тренутку не зна тачно шта жели и да нема јасан план.

         Чини ми се да ниједна странка која учествује у преговорима, а све на неки начин учествују, није начисто са собом и својим коалиционим партнерима шта желе. Зато се још налазимо у зони неизвесности, са отвореним свим опцијама.

         Тако се у јавности искристалисала нека влада коју би чиниле ДС, СПС, УРС, плус или минус УРС. Мало се помаља и прича о влади око СНС у коју се убацује УРС или ДСС.

         Мени изгледа да све још отворено. Постоје неки набацани принципи за формирање владе, али је то још све само хипотетички.

         У јавност се пласирају различите сензационалистичке информације. До пре недељу дана је била прича о ДС и СПС, као најуверљиваија прича. Али, мислим да тој причи истиче време и да ће ускоро бити замењена.

         У ту причу је Дачић убацио УРС и ЛДП. Не верујем да се Тадићу то много допало, јер му је у овом тренутку тешко да прихвати сарадњу са Г17 плус, после свега што се дешавало и у кампањи и у претходној влади. Са друге стране, за СПС би било компликовано да сарађује са ЛДП због разлике у политичким ставовима и због неспремности СПС-ових бирча да прихвате коалицију са ЛДП.

         Напредњаци улазе из даљине у комбинације око нове владе, али ми се чини да они чекају развој ситуације у преговорима ДС и СПС.

         Прича  се да су напредњаци спремни да Дачићу дају место премијера.

         Али, још нигде нисам чуо да постоји опција да се прави коалиција ДС и СНС, са СПС као повезујућим фактором. Та коалиција је, узимајући у обзир политичке ставове ДС и СНС и ровове у којима су били током избора, теоријски могућа, али практично још не видим елементе у том правцу.

 

Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник недељника Печат

Формирање владе лагано прелази на терен СНС и СПС

* Функција премијера, ако је у понуди, нешто је што се тешко одбија. Неком политичару који има велике амбиције, врло би тешко било да објасни зашто није прихватио улогу премијера. То би значило да се не прихвата одговорности, да није спреман да је понесе. А Дачић је сам рекао да му се то нуди

         ЛАГАНО се прошло са терена владе ДС и СПС, на терен могуће владе СНС и СПС.

         Функција премијера, ако је у понуди, нешто је што се тешко одбија. Неком политичару који има велике амбиције, врло би тешко било да објасни зашто није прихватио улогу премијера. То би значило да се не прихвата одговорности, да није спреман да је понесе.

         Дачић је сам рекао да му се то нуди.

         Међутим, на нашој политичкој сцени реч ништа не вреди, то одавно знамо. А нисам баш уверен да се ради о стабилним карактерима.

         Када нема политичких убеђења а има слабости каракера и не важи реч, тешко је прогнозирати било шта. Да ли то значи да ће Дачић ипак пристати на премијерско место: не знам с којим образложењем би одбио.

         Има много оних којима не дају то место, а ако нудите премјерско место и оно при том има гарантовану већину - заиста је компликовано да политичар објасни неодговорност коју би показао одбијањем.

         Дачић је у преговоре о влади убацио УРС из тактичких разлога. Потпуно разумем да је тешко да се објасни зашто би СПС ушао у владу са ЛДП који има политички принципијелан и експлицитан став око Косова и Републике Српске. 

         Што се тиче велике коалиције ДС и СНС – она није на дневном реду, јер би у њеном случају ван владе остао само ДСС. А то би значило да је и 1945. опозиција у парламенту била бројнија!

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари