Дачићева влада положила заклетву: 142 посланика „за“, 72 била против

СКУПШТИНА СРБИЈЕ ПОСЛЕ ЦЕЛОНОЋНЕ БУРНЕ РАСПРАВЕ ИЗАБРАЛА НОВУ ВЛАДУ

        ПРВО гласање које показује и тренутни однос снага у Народној скупштини Србије: 142 посланика „за“, а 72 против нове Владе. Владе премијера Ивице Дачића са четири потпредседника и 19 чланова - најмања после 1990. године.

        Гласало се јавном прозивком, а избору су присуствовали представници дипломатског кора и верских заједница, међу којима су, између осталих, били патријарх Иринеј и муфтија Мухамед Јусуфспахић.

        Избору владе претходила је маратонска и повремено бучна и жучна расправа о експозеу, која је потрајала пуних 10 сати.

        Страначки костур владе чине - СНС, СПС-ПУПС-ЈС, УРС, СДПС и СДА. Премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић није из најјаче владине странке, зато је схватљиво што лидер највеће (СНС) Александар Вучић - као потпредседник за одбрану, безбедност и борбу против корупције и криминала - може имати готово копремијерску власт уколико постане и секретар савета за националну безбедност.

        Потпредседник за ЕУ интеграције је Сузана Грубјешић (УРС), а потпредседник и министар рада и социјалне политике Јован Кркобабић (ПУПС). Место потпредседника и министра спољне и унутрашње трговине, за телекомуникације и информационо друштво припало Расиму Љајићу (СДПС).

        Министри из СНС постали су: Никола Селаковић (Министарство правде), Зорана Михајловић (Министарство енергетике развоја и заштите животне средине), Милан Бачевић (Министарство рударства, природних ресурса и просторног планирања), Горан Кнежевић (Министарство пољопривреде) и Братислав Петковић (Министарство културе и информисања).

        СНС је два ресора препустила нестраначким личностима и то - Министарство спољних послова каријерном дипломати и бившем амбасадору на Кипру и у Јапану Ивану Мркићу, и Министарство спорта - шахисткињи Алиси Марић.

        Министри су и лидер СДПС Расим Љајић, као и лидер коалиционе НС Велимир Илић, који ће водити Министарство за грађевину и урбанизам.

        Коалицији око СПС припали су још: Министарство здравља које ће водити Славица Ђукић Дејановић, Министарство саобраћаја које ће водити Милутин Мркоњић и Министарство просвете, науке и технолошког развоја на чијем је челу Жарко Обрадовић.

        Министар финансија и привреде биће лидер УРС Млађан Динкић, а УРС је добио и ресор регионалног развоја, државне управе и локалне самоуправе који води Верица Калановић.

        Још један члан владе је лидер СДА Сулејман Угљанин као министар без портфеља задужен за Канцеларију за одрживи развој.

        Грубјешић и Угљанин су два члана владе који немају посебне ресоре.

        Дачићев кабинет ће имати 17 министарстава, као и четири канцеларије: за Косово и Меотхију, људска и мањинска права, цркве и верске заједнице и дијаспору.

        Дачићев кабинет је положио свечану заклетву уз интонирање химне Србије.

        Текст заклетве гласи: „Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари