Куда ће полетети две Шутановчеве ескадриле - према НАТО или Русији?

МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ ЋЕ 2012. ПОЗВАТИ

СТРАНЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ ДА ДАЈУ ПОНУДЕ

  • Србији потребно између 12 и 16 нових борбених авиона како би обезбедила своје небо. Милијарда евра била би довољна
  • Српске борбене снаге тренутно укључују три авиона типа МИГ-29 и десетак застарелих авиона МИГ 21 који ће окончати службу до краја 2012. године
  • Високи званичници одбране рекли су да земља разматра куповину руског "Сухоја" Су-30, америчких Ф16 и Ф18, француског "рафала", шведског "ЈАС грипена", кинеског "ЈФ-17" или авион међународне производње "еврофајтер"

         Ваздухопловство Србије жели да купи између 12 и 16 авиона по цени од око милијарду евра, рекао је српски званичник из области одбране Ројтерсу.

         "За набавку две ескадриле, система наоружања, делове и обуку биће потребно додатно позајмљивање, као и одобрење парламента", рекао је неименовани званичник, преноси британска агенција.

         Он је додао да је Србији потребно између 12 и 16 нових авиона како би обезбедила своје небо. Милијарда евра била би довољна.

         Војни буџет Србије чини око два одсто друштвеног бруто производа или око 1,15 милијарди евра 2011, и очекује се да ће слично бити и у буџету за наредну годину.

         Извор не наводи како ће Србија обезбедити позајмицу и остати испод границе јавног дуга од 45 одсто друштвеног бруто производа и у склопу фискалних прописа који чине део стенд-бај аранжмана од милијарду евра са Међународним монетарним фондом (ММФ).

         Војна авијација Србије има проблем застарелости и недостатак летелица већ више од две деценије.

         Српске борбене снаге тренутно укључују три авиона типа МИГ-29 и десетак застарелих авиона МИГ 21 који ће окончати службу до краја 2012. године.

         Високи званичници одбране рекли су да земља разматра куповину руског "Сухоја" Су-30, америчких Ф16 и Ф18, француског "рафала", шведског "ЈАС грипена", кинеског "ЈФ-17" или авион међународне производње "еврофајтер".

         Београд треба да одлучи да ли ће купити авионе од земаља НАТО или савезника као што су Русија и Кина.

         У интервјуу за лист "Одбрана" командант авиоснага Србије генерал Ранко Живак рекао је да ће Министарство одбране позвати стране произвођаче наредне године да изнесу понуде.

       Он је додао да ће Министарство финализовати планове куповине овог месеца.

(Срна)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари