НИКОЛИЋ: Ујединићу све политичке снаге око заједничке политике према КиМ

ИНАУГУРАЦИЈА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ ПОЧЕЛА ИНТОНИРАЊЕМ

ХИМНЕ СРБИЈЕ „БОЖЕ ПРАВДЕ“ И ХИМНЕ ЕУ „ОДА РАДОСТИ“

  • Од лидера из региона присуствовали председник Црне Горе Филип Вујановић и председник РС Милорад Додик, док су међу представницима дипломатског кора били амбасадори Русије и Немачке Александар Конузин и Волфрам Мас
  • НИКОЛИЋ: Европски пут Србије је пут будућности и економског просперитета и помоћи ћу да тај пут буде настављен. У интересу државе ћу сарађивати са свима у свету, а у региону ћу водити политику мира, стабилности и сарадње
  • НИКОЛИЋ: Нисам чуо да је Косово и Метохија услов за даљи напредак Србије ка ЕУ. Да сам чуо - ја бих вам рекао
  • ФИЛЕ: ЕУ ће вас подржавати и биће ваш највећи савезник. Стајаћемо раме уз раме са вама и грађанима Србије. На инаугурацију сам дошао да искажем приврженост Србији, њеном народу и њеним напорима да модернизује земљу, као и европским интеграцијама. Можете да рачунате на моју личну подршку, као и на подршку ЕУ
  • ФИЛЕ: Ако постоји амбиција да Србије до краја године отвори преговоре о чланству у ЕУ - не можемо губити ни сата ни дана
  • На питање - да ли би један од услова за даљи напредак Србије ка ЕУ могао да буде укидање „паралелних институција“ -  Филе је кратко одговорио: Ако погледате пет питања, видећете да се нека од њих односе на паралелне институције. То је најкраћи одговор

           У ЗГРАДИ Председништва Србије инаугурисан је председник државе Томислав Николић који је обећао да ће помоћи да Србија настави пут ка ЕУ.

           Инаугурацији на Андрићевом венцу, која је почела интонирањем химне Србије „Боже правде“ и химне ЕУ „Ода радости“, присуствовао је велики број званица, међу којима је био и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе.

           У Председништво Србије на Андрићевом венцу Томислав Николић са породицом, је пристигао око 16.30 сати.

           Председник је дочекивао и поздрављао се са гостима до 17.40 сати.

           Међу званицама из земље били су и премијер Мирко Цветковић, вицепремијер Ивица Дачић и министар спољних послова Вук Јеремић, као и министар државне управе Милан Марковић.

           На церемонију су дошли и представници политичких странака укључујући лидера ДС Бориса Тадића, као и председнике ЛДП, ДС С, УРС и ЈС Чедомира Јовановића, Војислава Коштуницу, Млађана Динкића и Драгана Марковића Палму.

           Од лидера из региона инаугурацији су присуствовали председник Црне Горе Филип Вујановић и председник РС Милорад Додик, док су међу представницима дипломатског кора амбасадори Русије и Немачке Александар Конузин и Волфрам Мас.

           Инаугурацији су присуствовали и патријарх српски Иринеј, надбискуп Станислав Хочевар као и представници других верских заједница и конфесија.

           Председник Србије рекао је да је европски пут Србије пут будућности и економског просперитета и да ће помоћи да тај пут буде настављен, да ће у интересу државе сарађивати са свима у свету, а да ће у региону водити политику мира, стабилности и сарадње.

           Николић је нагласио да, када је у питању политика према региону, неће дозволити да различити погледи на поједине догађаје из прошлости угрозе заједничку будућност и да сматра да све разлике и проблеми треба да буду решавани мирним и демократским средствима, дијалогом пре свега.

           Николић је свечано обећао да ће штитити Устав Србије, поштовати и чувати територијални интегритет државе и да ће покушати да обједини све политичке снаге у земљи како би се утврдила и спроводила заједничка политика према Косову и Метохији.

           Европски комесар за проширење Штефан Филе – коме је реч дао сам Николић - поручио је да ће ЕУ бити највећи савезник Србије на њеном путу ка пуноправном чланству у тој организацији.

           „ЕУ ће вас подржавати и биће ваш највећи савезник. Стајаћемо раме уз раме са вама и грађанима Србије“, рекао је Филе и објаснио да је на инаугурацију дошао да искаже приврженост Србији, њеном народу и њеним напорима да модернизује земљу, као и европским интеграцијама.

           Филе је напоменуо да ЕУ жели да Србија напредује на путу ка пуноправном чланству и да са нестрпљењем очекује продубљивање односа Србије и ЕУ и тесну сарађњу са председником и другим институцијама на том послу.

           „Можете да рачунате на моју личну подршку, као и на подршку ЕУ“, истакао је комесар.

           Филе је уочи инаугурације - после сусрета са Николићем, поводом чије је инаугурације одшао у Београд - изјавио да је за Србију на њеном даљем путу ка ЕУ кључни приоритет да постигне видљив и одржив напредак у односима са Косовом.

           „Будући да је Србије сада кандидат за ЕУ треба да транспарентно и јасно ставимо до знања шта се од ње очекује“, рекао је Филе,

           Филе је казао да постоји амбиција да Србија отпочне преговоре са ЕУ до краја године, али да због тога „не можемо губити ни часа ни дана“ и поновио да што пре треба формирати нову владу.

           Он је подсетио да је Савет ЕУ јасно указао на пет конкретних тачака које Србија треба да испуни и да „нико не може да има тумачење које је другачије“.

           Према његовим речима, друга ствар је очекивање да се настави реформиски процес и да се позитивно одговори на започете реформе.

           „Потребно је уложити нове напоре да би се обезбедила потпуна реформа правосуђа, наставак борбе проптив корупције, развој институције омбудсмана и пословно окружење“, рекао је Филе.

           Он је истакао да ЕУ очекује од Србије да игра важну улогу у регионалној сарадњи и да предводи процес помирења у региону.

           Комесар за проширење ЕУ је навео да је дошао на инаугурацији и да да подршку Србији да остане на путу ка ЕУ, јер како је нагласио, имамо заједнички сан да видимо Србију у Европи.

           Николић је, поздрављајући Филеа као „осведоченог пријатеља Србије“, рекао да је комесар за проширење човек који је указивао пажњу и СНС, док је та странка била у опозицији и додао да „никада није био ни на једној политичкој страни, није се мешао у то ко ће бити у Влади Србије“.

           Он је нагласио Филеову посвећеност циљу Србије да постане чланица ЕУ.

           Николић је рекао да је са Филеом разговарао о путу којим се Србија кретала до статуса кандидата, као и ономе шта је све доводило до застоја, али и до убрзавања процеса, преговорима Београда и Приштине, као и предстојећој посети Бриселу.

           На питање - да ли је у разговорима било речи о томе да је Косово и Метохија услов за даљи напредак Србије ка ЕУ - Николић је рекао да није чуо тај услов од Филеа и додао „да сам чуо, ја бих вам рекао“.

           „Говорили смо о процесу преговора Београда и Приштине, који треба да нас доведу у ситуацију да тај проблем решимо, рекао је Николић и нагласио да „преговорима треба решити питања на начин прихватљив за стране које преговарају“.

           Николић је напоменуо да са Филеом није разговарао о статусу, већ да се обезбеде свим грађанима на Косову и Метохији најпре мир и безбедност у садашњој ситуацији, потом еконосмки опоравак и просперитет, а „да истовремено преговорима решимо то питање на начин који би био прихватљив за стране које преговарају“.

           Филе је, говорећи о преговорима Београда и Приштине, рекао да са једне стране постоји оно што чланице ЕУ очекују од Србије, и да су ти захтеви јасно дефинисани и да не постоје „никакви курири који ће доносити тајно условљавање Србији"

           Он је додао да, међутим, постоји простор за флексибилност и да ће то зависити и од Београда и Приштине, као и да треба размотрити да ли долази до јачања у дијалогу и „да ли ће нам политичка димензија (преговора) помоћи“.

           Филе је истакао да очекује да ће висока предстаница Кетрин Ештон о том питању разговарати са Николићем.

           „На њој је и на председнику, али и на Приштини да се сагласе о овим питањима“, казао је Филе.

           Комесар за проширење је такође, навео да је са Николићем разговарао и о помирењу у региону, али да „није дошо да анализира ову или ону реч која је изговорена“, већ је дошао да председнику и влади каже да су јачење регионалне сарадње и помирења важна питања.

           На питање о предстојећој посети Бриселу, Николић је рекао да је са Филеом дотакао све теме о којима ће бити речи.

           „Немам никаквих тајни пред вама, а мислим ни да ЕУ нема тајни пред Србијом. Србија треба да буде у ЕУ и то сматра већина грађана у Србији, а ЕУ да у Србији има поузданог партера у овом региону који коначно треба да буде миран и стабилан“, рекао је Николић.

           Он је додао да ће у Бриселу бити речи о обавезама, али и о правима Србије.

           Упитан о шансама Србије да до краја године отвори преговоре о чланству у ЕУ, Филе је рекао да, ако таква амбиција постоји „не можемо губити ни сата ни дана, радећи на том послу који подразумева реформу“.

           Подсетивши да је у тој одлуци важну реч имају и парламенти држава чланица ЕУ, Филе је напоменуо да из тог разлога постоји временски оквир.

           „Ако узмете у обзир да постоји ограничен временски оквир, што пре влада буде формирана, то ће пре почети да ради на овим питањима и да доприноси да овај циљ постане реалнији“, поруцио је Филе.

           На питање да ли би један од услова за даљи напредак Србије ка ЕУ могао да буде укидање „паралелних институција“, Филе је кратко одговорио:

           „Ако погледате пет питања, видећете да се нека од њих односе на паралелне институције. То је најкраћи одговор“, закључио је Филе.

ДОДИК: Кључни односи са Србијом, Русијом и Израелом

           Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да на инаугурацију председника Србије Томислава Николића долази са очекивањима да ће РС и Србија наставити да сарађују на најбољи могући начин и да своје односе још више оплемењују и јачају.

           „Шта је уобичајеније него да присуствујем инаугурацији Николића уважавајући народну изборну вољу Србије. Она се определила за Николића и ми то поштујемо и поздрављамо зато што су то били фер и поштени избори“, рекао је Додик новинарима пред улазак у зграду Председништва.

           Додик је навео да за јачање односа између Србије и Републике Српске постоји реална основа.

           На питање новинара за коментар о односима РС и Русије, Додик је казао да су они веома добри, да те земље имају веома изражену политичку и економску сарадњу и изразио жаљење што због инаугурације Николића неће моћи да присустује пријему руског амбасадора у Сарајеву.

           „У сваком случају, данас је од кључне важности, поред добрих односа са Србијом, резвијање добрих односа са Русијом и очувати и додатно развијати добре односе са Израелом“, навео је Додик.

Филе разговарао и са Тадићем и Вучићем

           Европски комесар за проширење Штефан Филе срео се у Београду и са Борисом Тадићем.

           Разговор је потрајао више од сат времена, али ни Филе ни Тадић нису давали изјаве.

           Лидер СНС Александар Вучић предочио је Филеу да је Србији потребна влада која може да донесе промене, а да би „понављање истог“ значило корак уназад.

           Сусрету је присуствовао и шеф Канцеларије ЕУ Венсан Дежер, а Вучић је изразио наду да ће Србија умети да истраје на европском путу и да ће истовремено успети да сачува своје виталне националне интересе, саопштила је СНС.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари