Црна Гора протерује седам свештеника СПЦ са породицама

ЕВО ЈЕ ДРЖАВА КОЈА ИЗ БРИСЕЛА

ЧЕКА ДАТУМ ЗА ПРИДРУЖИВАЊЕ ЕУ

Манастир Света Тројица, Пљевља

  • МУП Црне Горе одбио захтев за привремени боравак прот­ојер­е­јима Огњену Перко­ви­ћу, Ни­к­оли Олићу, Милан у Сто­ји­­љ­к­овићу, Саши Јањ­ићу, Да­рку Јов­ићу, Бор­ив­оју Пан­тићу и арх­им­­а­нд­риту Лео­ни­ду. Упркос томе што по најмање десет година живе са породицама у граду на Брезници
  • У пљеваљској општини, која по територијалној подели Српске православне цркве, припада  Епархији милешевској, тренутно борави шест свештеника и нешто више монаха и монахиња, али нико од њих нема држављанство Црне Горе - сви су држављани Републике Српске и Републике Србије
  • Уколико се спроведе у дело одлука црногорских власти, а правни заступних свештеника адвокат Јосиф Мићковић тврди да је неправедна, у пљеваљском крају  неће бити служби у храмовима, а верујући народ  први пут у историји неће имати свештенство
     

        МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Црне Горе одбило је захтев за добијање дозволе о привременом боравку у Пљевљима седморици свештених лица Српске православне цркве. Они, њихове породице, али и још неколико монаха и монахиња биће протерани из Црне Горе.

        МУП је одбио захтев за привремени боравак прот­ојер­е­јима Огњену Перко­ви­ћу, Ни­к­оли Олићу, Милан у Сто­ји­­љ­к­овићу, Саши Јањ­ићу, Да­рку Јов­ићу, Бор­ив­оју Пан­тићу и арх­им­­а­нд­риту Лео­ни­ду.

        Њихов захтев је одбијен уз образложење да нису доставили ваљане доказе о постoјању поменуте цркве у пљеваљском крају. У образложењу, достављеном пљеваљском свештенству и монаштву, наводи се да је захтев о привременом боравку морао бити одбијен јер није испоштован Закон о верским заједницама, који је донесен 1977. године и предвиђа да оснивач неке верске заједнице достави податке, најкасније петнаест дана од времена оснивања.

        – Како  подносилац захтева и у накнадно  омогућеном року није доставио исправу којом би пријављивање верске заједнице, њеног органа или организације сходно Закону о правима положају верских заједница доказао, нити је исту по службеној дужности успeо прибавити, то подносилац захтева није могао доказати оправданост захтева за привремени боравак – наводи се у достављеном решењу које је потписао начелник Подручне јединице Пљевља Миомир Боровић.

        Свештеници  против овог решења могу упутити жалбу  Министарству унутрашњих послова у року од осам дана.

        У пљеваљској општини, која по територијалној подељености Српске православне цркве припада  Епархији милешевској, тренутно борави шест свештеника и нешто више монаха и монахиња, али нико од њих нема држављанство Црне Горе, и сви су држављани Републике Српске и Републике Србије. Ови свештеници најмање по десет година живе са својим породицама у граду на Брезници. Уколико се спроведе у дело одлука црногорских власти, за коју правни заступних свештеника адвокат Јосиф Мићковић тврди да је неправедна, у пљеваљском крају  неће бити служби у храмовима а верујући народ  први пут у историји неће имати свештенство.

        – Очигледно  је да се погрешно тумаче  и примењују прописи члана  2. Закона о правном положају  верских заједница. Може се извести закључак да се ови   прописи односе само на новоосноване верске заједнице, које су грађани имали намеру оснивати након ступања на снагу овог закона, тј. од 1977. године. Наравно, те одредбе се не могу односити на верске заједнице које су биле основане пре доношења поменутог закона, посебно не на оне које су основане вековима пре, као што је случај са Српском православном црквом – казао је Мићковић у изјави за Дан.

        Он је појаснио да је закон јасан и да предвиђа да оснивачи у року од петнаест дана пријаве верску заједницу. Тврди да се тај закон не може односити на новоосноване заједнице или на заједнице чији се рад опет обнавља, па према томе и очекује да МУП Црне Горе прихвати жалбу свештеника на издато решење.

        Министарство унутрашњих послова, односно министар Иван Брајовић, нема ваљане доказе за тврдњу да Српска православна црква не постоји у Пљевљима, као ни основа да од свештеника тражи да они то доказују.

        Остаје  да се види да ли ће свештеници у данима пред Божић морати да напусте Пљевља или ће Министарство унутрашњих послова уважити жалбу коју је адвокат Мићковић упутио.

Непожељан и старешина Манастира Света Тројица

        У непосредној близини града налази се манастир Света Тројица, чији је старешина такође добио одбијеницу за привремени боравак. Ризница овoг храма по драгоцености докумената и црквених предмета трећа је у Српској православној цркви.  Поред овог манастира, који је на темељима ране средњовековне светиње обновљен у петнаестом веку и у коме су се донедавно чували рука и штап Светога Саве,  налази се на десетине цркава и манастира, црквишта и других материјалних доказа који сведоче о постојању и животу Српске православне цркве на простору Пљеваља.

(Дан, Подгорица) 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари