ДИНКИЋ: Рецесија није проглашена, а Србија имала пад БДП у два квартала

ОБЕЋАО: НЕЋЕ БИТИ СМАЊЕЊА ПЛАТА И ПЕНЗИЈА,

НИТИ ОТПУШТАЊА У ЈАВНИМ СЛУЖБАМА ДОК ТРАЈЕ КРИЗА

  • Дефицит консолидованог рачуна државе је изнад седам одсто БДП, док је државни буџет у дефициту од 6,4 одсто БДП што је далеко више од договореног са Међународним монетарним фондом
  • Ова година је већ изгубљена у смислу смањења буџетског дефицита, али ће у наредној години бити смањен за око 100 милијарди динара
  • Планирано је укидање око 256 парафискалних намета. На тај начин ће законски бити онемогућено да било ко у земљи осим Министарства финансија уводи било какве порезе-накнаде, и то ће престати од октобра, рекао је Динкић

        „СТАЊЕ у јавним финансијама је много теже него што сам очекивао када сам преузимао посао министра финансија и привреде, али то не значи да, са својим тимом, нећу дати све од себе да то стање поправимо“, изјавио је министар финансија и привреде Млађан Динкић на брифингу за новинаре који прате економска кретања у земљи.

        Динкић је рекао да у Србији није званично објављена рецесија, али да подаци званичне статистике показују да је Србија имала пад бруто домаћег производа у два узастопна квартала и то: пад БДП у првом кварталу од 1,3 одсто, а у другом 0,6 одсто.

        Он је изјавио је данас да су у току припреме за ребаланс буџета и истовремено доношење буџета за 2013. годину.

        „Дефицит консолидованог рачуна државе је изнад седам одсто БДП, док је државни буџет у дефициту од 6,4 одсто БДП што је далеко више од договореног са Међународним монетарним фондом“, казао је он и прецизирао да је са ММФ било договорено да дефицит буџета на крају 2012. буде 4,25 одсто БДП.

        „Ова година је већ изгубљена у смислу смањења буџетског дефицита, али ће у наредној години он бити смањен за око 100 милијарди динара, најавио је Динкић.

        Он је рекао да су у току припреме за доношење сета мера, како на расходној, тако и на приходној страни буџета, које ће бити преточене у 17 закона и додао да ће ти законски предлози бити у Скупштини Србије у септембру, а највећи део мера ступиће на снагу у октобру.

        Министар финансија и привреде је указао да се ефекти тих мера не могу осетити у овој, већ тек почетком наредне године.

        Наглашавајући да је планирано да се не доносе једностране мере повећања само неких пореских намета, већ и да се смање расходи, Динкић је прецизирао да је планирано укидање око 256 парафискалних намета.

        „На тај начин ће законски бити онемогућено да било ко у земљи осим Министарства финансија уводи било какве порезе и накнаде, и то ће престати од октобра“, рекао је Динкић.

        Он је рекао да је у току уговарање средстава за Србију у укупном износу од око две милијарди евра и најавио скори долазак делегације Међународног монетарног фонда, са којом ће се преговарати о потпуно новом аранжману.

        „На путу смо да уговоримо ликвидна средства која ће обезбедити редовну исплату плата и пензија“, рекао је Динкић и додао да је реч о средствима из иностраних извора.

        „Те две милијарде евра мањим делом су везане за тржиште капитала, односно мањи део ће бити задуживање државе издавањем хартија од вредности”, рекао је Динкић и најавио да остаје план да се емитују еврообвезнице у овој години.

        „Неће бити смањења плата и пензија, које ће бити усклађиване са ситуацијом у привреди и неће бити отпуштања у јавним службама док траје криза”, поновио је Динкић и додао да ће се о томе више знати после разговора са представницима синдиката.

        Он је рекао да је упутио позив ММФ-у да дође у Србију и из претходних разговора са њима постало је очигледно да претходни замрзнути аранжман из предострожности нема више ефекта за земљу, тако да ће се ићи на потпуно нов аранжман са Фондом.

        Одговарајући на питања новинара у вези са јучерашњом одлуком америчке агенције за кредитне рејтинге „Стандард и Пурс“ да снизи дугорочни кредитни рејтинг Србије за један степен, са ББ на „ББ-“, са негативном прогнозом, Динкић је рекао да ће побољшање рејтинга наше земље зависити од испуњења плана за смањење буџетског дефицита и од успешности опоравка привреде и изласка из рецесије.

        Када је реч о пензијама, Динкић је најавио да ће оне пратити раст плата и додао да ће прва рата 13. пензије бити исплаћена између 17. и 19. септембра.

        Он је рекао да од Народне банке Србије очекује координисану политику са Министарством финансија, са циљем да се очува макроекономска стабилност.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари