Потребне државне гаранције за извозне послове

ЕКОНОМСКИ САВЕТ ДСС ТРАЖИ ЈЕФТИНИЈЕ КРЕДИТЕ

СА ДУЖИМ РОКОВИМА ОТПЛАТЕ ЗА ИЗВОЗНЕ ПОСЛОВЕ

  • Држава треба да формира фонд са много већим капиталом за државне гаранције за извозне послове, чиме би за 1-2 одсто смањила трошак извозника, али и знатно убрзала процедуру добијања гаранција, која је некад већи проблем од њених трошкова
  • Такође је потребно је оснивање Извозне банке каква постоји у свим развијеним земљама

        КАКО би пружила подршку домаћим извозницима, влада треба да им омогући јефтиније кредите са дужим роковима отплате и снижавање трошкова гаранција за извозне послове.

        Преко је потребна и промена географске структуре извоза, саоштио је Економски савет.

        Према подацима Републичког завода за статистику, за првих шест месеци ове године извезено је робе у вредности од 5377,1 милиона долара, што чини смањење од чак 7,1 одсто у односу на исти период претходне године, док дефицит износи 3981,7 милиона долара, што чини повећање од 5,2 одсто.

        ДСС сматра да је неопходно увести нове инструменте подршке попут субвенционисаних кредита за извознике, где би 50 одсто камата, које под комерцијалним условима плаћају предузећа банкама, преузела да плаћа држава из средстава Фонда за развој.

        Поред тога, држава треба да формира фонд са много већим капиталом за државне гаранције за извозне послове, чиме би за 1-2 одсто смањила трошак извозника, али и знатно убрзала процедуру добијања гаранција, која је некад већи проблем од њених трошкова. Такође, потребно је оснивање Извозне банке каква постоји у свим развијеним земљама. Њена улога би се односила на финансирање извоза, давање гаранција за извозне кредите и осигурање извозних послова - наводи се у саопштењу Савета и додаје да пажњу треба усмерити на производе виших фаза прераде и тежити да се на њима базира извозна оријентација.

        Извоз Србије је углавном усмерен на земље Европске Уније и земље ЦЕФТА, скоро 80 одсто. За разлику од тога, могућности извоза на тржишта која су у сталном расту као што су руско, кинеско и индијско нису довољно искоришћена, нити истражена.

        Са Руском Федерацијом, и поред Споразума о слободној трговини, који нашим предузећима даје изузетне конкурентске предности на том тржишту остварује се висок спољнотрговински дефицит, пре свега због увоза енергената. Зато је неопходно кренути у освајање нових тржишта и у исто време радити на повратку на стара - закључује се у саопштењу Савета.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари