Шта Србија добија одласком Шутановца, ко ће бити нови министар одбране?

ЗАСАД СЕ ПОМИЊУ САМО ВУЧИЋ, ГЕНЕРАЛ СТОЈАНОВИЋ И ПЕЛЕВИЋ

 

Божидар ДЕЛИЋ, генерал у пензији

Шутановцу би и затвор могао да се осмехне

  • Шутановац је на захтев НАТО уништио нашу Војску!  Нови министар би могао да буде генерал Момир Стојановић, бивши директор ВБА. Он је дуго времена био у Војсци, а пензионисан је недавно, па би могао да предузме низ мера да се стање у ВС поправи. Али, те мере треба да иду у потпуно другом смеру од Шутановчевог правца
  • Шутановац може да се врати послу који је радио пре него је постао министар – а то је да буде обезбеђење у кафићима. А и то под претпоставком да не оде у затвор, што може да му се деси с обзиром на то шта је урадио систему одбране, и на разне махинације. Ако буду желели, брзо би могао да му се осмехне затвор   

         АКО место министра припадне СНС, постоји квалитетан кандидат – генерал Момир Стојановић, бивши директор ВБА. Он је дуго времена био у Војсци, а пензионисан је недавно, па би могао да предузме низ мера да се стање у ВС поправи. Али, те мере треба да иду у потпуно другом смеру од Шутановчевог правца.

         Шутановац је на захтев НАТО уништио нашу Војску!

         Овакву Војску какву имамо данас, могао би да води било ко, али ако се жели да ВС стварно направи повратак и да буде Војска по мери Србије – то могу само људи који добро познају систем. Из те тамо коалиције, то је само генерал Стојановић.

         Помиње се и Прелевић, али то би било решење као и ови досадашњи министри – човек који никад није био у том систему. Али, кажем, какав нам је систем, свако може да га води.

         Шутановац може да се врати послу који је радио пре него је постао министар – а то је да буде обезбеђење у кафићима. А и то под претпоставком да не оде у затвор, што може да му се деси с обзиром на то шта је урадио систему одбране, и на разне махинације. Ако буду желели, брзо би могао да му се осмехне затвор.   

 

Зоран ДРАГИШИЋ, професор на Факултету безбедности БУ

Имаћемо ипотпуно нов састав Савета за националну безбедност

  • Надам се да унутрашња аутономија Војске неће бити дирана. За сваку државу и сваку власт је опасно да дира у ту унутрашњу аутономију
  • Са Русијом смо са њом и до сада сарађивали, куповали наоружање и војну опрему из Русије, као што то чини и много држава из ЕУ. А у смислу војно-политичких савеза не постоји никакав војно-политички савез на чијем челу је Русија. Тако да Србија може или да буде у НАТО или да не буде

         НЕКА имена нових наследника се помињу. Битно је да имамо новог председника и да добијемо новог министра одбране, односно – биће то потпуно нов састав Савета за националну безбедност.

         Какав курс буде заузела Влада у области националне безбедности, такве промене ће се и дешавати.  

         Када је реч о персоналним решењима - Србија има онолико генерала колико има. Ниједна власт, ако је иоле озбиљна, не може да измисли нове генерале и нове официре.

         Надам се да унутрашња аутономија Војске неће бити дирана, јер сматрам да то не сме да се деси. Војска је институција која извршава наређења извршне власти, али има унутрашња правила која су део професионалне аутономије војске. За сваку државу и сваку власт је опасно да дира у ту унутрашњу аутономију.

         Што се тиче политике коју је Војска пратила: претходна влада је водила неку несувислу политику војне неутралности према НАТО интеграцијама. Та политика је била само декларативна. А она пре ње је тек била апсолутно дезоријентисана према евроатлантским интеграцијама. Влада која се формира може или да заузме курс према тим интеграцијама или да настави са дезоријентацијом: а она се до сада огледала у томе да само тврдимо како нећемо у НАТО, а то само по себи не значи ништа. Србија је чланица програма Партнерство за мир и промене у Војсци су се спроводиле тако да се обезбеди интерна операбилност са другим чланицама НАТО и партнерским земљама.

         Са Русијом смо са њом и до сада сарађивали, куповали наоружање и војну опрему из Русије, као што то чини и много држава из ЕУ. А у смислу војно-политичких савеза не постоји никакав војно-политички савез на чијем челу је Русија. Тако да Србија може или да буде у НАТО или да не буде.

 

Владан ЖИВУЛОВИЋ, председник Атлантског савета

ДС у опозицији, Шутановац у приватном бизнису

  • И ја са нестрпљењем очекујем име кандидата за министра одбране, јер ће од тога зависити у ком правцу ће ићи Војска Србије

         КО год био министар одбране, правиће неке промене.

         Проблем је што не видим никога из СПС или СНС да је довољно близак Војсци да би могао да се укључи у `причу` са неким предзнањем. Додуше, ни Шутановац није много знао о томе када се прихватио Министарства одбране.

         И ја са нестрпљењем очекујем име кандидата, јер ће од тога зависити у ком правцу ће ићи ВС. Са друге стране, моји подаци из Брисела кажу да су Николић и СНС врло блиски идеји европских интеграција. Зато не мислим да ће бити неких драстичних војних промена, нити у спољнополитичком приступу.

         Што се тиче будућег радног места Шутановца, све зависи од тога у којој је причи ДС. Ако ДС неопозиво иде опозицију, Шутановца понајпре видим у неком приватном бизнису.   

 

Александар РАДИЋ, војни аналитичар

Министар одбране биће - Вучић

  • Сад се повећава шанса да се наставе преговори са Русијом о куповини руских борбених система и везивању обавезама на дужи рок
  • Не очекујем да ће се десити неке велике промене зато што Шутановац одлази, већ само кадровске. Али, биће занимљиве те кадровске промене

         СЛЕДЕЋИ министар одбране је Александар Вучић и од њега зависи шта ће да се дешава. Систем не би требало да се мења само зато што је дошло до промене у кадру, Војска мора да настави да се бави својим послом.

         Реформе у Војсци су биле у складу са савременим стандардима и нису биле изведене по узору и ради везивања за НАТО.

         Србија је према НАТО неутрална, све док законодавна власт не одлучи другачије. Реорганизација Војске је техничко-стручно питање. НАТО има нека добра решења, многа су код нас примењена превише једнострано, јер НАТО нема јединствена решења. Али, чињеница је да реорганизацију, по неким истим начелима, сада спроводи руска војска, конкретно: начине руковођења у ситему командовања.

         Говоримо о струци и што је уско у војном домену.

         Војска ничим није доведена у ситуацију, зато што ју је ДС имао у рукама, да има другачију позицију према НАТО од државе. Она је настојала да усвоји нека решења, као што то раде све земље Европе, и са чланицама НАТО је развијала везе на билатералном нивоу. Али, да ли ћемо бити у НАТО, то ће одлучити политичари, а не Војска.

         Не очекујем да ће се десити неке велике промене зато што Шутановац одлази, већ само кадровске. У Србији, свако ко долази на власт, жели да остави свој печат. Напредњаци нису имали базу унутар Војске, већ су кадровску слику ВС чинили кадрови које можемо да третирамо као ДС-ове. А те групе често нису биле хармоничне: да не заборавимо да је Шутановац морао да уклони Здравка Поноша са места начелника Генералштаба и његов тим људи са којима је сарађивао.

         Дакле, биће занимљиве те кадровске промене. Такође ћемо видети како ће да се реши проблем исплате плата и повећања војног стандарда, пошто земља нема пара.

         Сад се повећава шанса да се наставе преговори са Русијом о куповини руских борбених система и везивању обавезама на дужи рок.

 

Радован РАДИНОВИЋ, генерал у пензији

Шутановац сигурно иде у НАТО

  • Очекујем да ћемо остати на курсу војне неутралности

         ПРОМЕНЕ министра не значе и промене у Војсци, а колико знам - до сада нико није имао никаквих озбиљних примедби на функционисање Војске и не очекујем никакве промене.

         Очекујем да ћемо остати на курсу војне неутралности. Све  док важи скупштинска декларација.

         А ко ће бити на челу Миистарстава одбране, то не могу да проценим, јер у овој земљи може свако све, а одлазећи министар Шутановац ће отићи сигурно у неку од служби НАТО.

 

         Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари