ТАБАКОВИЋ: Где су девизе од српског неба?

ЗА ЊЕН ИЗБОР ЗА ГУВЕРНЕРА НБС ГЛАСАО 131 ПОСЛАНИК, А ПРОТИВ СУ БИЛА 34

        ПОТПРЕДСЕДНИЦА Српске напредне странке Јоргованка Табаковић - како се и очекивало - изабрана је за гувернера Народне банке Србије.

        За њен избор гласао је 131 посланик, а против су била 34.

        Табаковић је најавила да ће „замрзнути” своју функцију у странци, имајући у виду да је законом забрањено да функцију гувернера обавља страначка личност.

        Непосредно пре именовања, изјавила је да је потребно проверити дешавања у Агробанци, као и то где је новац који од прелета авиона прикупља Агенција за контролу летења.

        Табаковићева је новинарима у Скупштини Србије рекла да је потребна контрола финансијског сектора и да ту не мисли само на случај Агробанке.

        Да подсетимо: Народна банка Србије је крајем 2011. увела привремене мере у Агробанци која је имала губитак од 290 милиона евра, а 25. маја 2012. јој одузела дозволу за рад. Послове те банке преузела је Нова Агробанка за коју је држава обезбедила оснивачки улог од 100 милиона евра.

        Табаковићева је казала да Агенција за конторолу летења има монопол над државним небом.

        „Сав њен приход од прелета (авиона) који се мери у стотинама милиона евра није под контролом Министарства финансија. Где је новац? Проверићемо”, казала је Табаковићева.

        Она је, говорећи о девизним резервама, истакла да држава Србија пре свега треба да види где су њене девизне резерве, колико су на сигурном, колико се на њих плаћа камата.

        „Поред девизних резерви треба да видимо где су динарска средства свих оних који као државни органи и посредно и непосредно као државна предузећа, агенције, институције имају динаре и ко од тога новца има користи док се држава задужује под комерцијалним условима који су за њу оптерећујући”, казала је Табаковићева и као пример навела Агенцију за контролу летења.

        Према њеним речима, високе девизне резерве којима се хвалио бивши гувернер Радован Јелашић „нису девизне резерве Србије него су привремено депонована девизна средства банака, које су биле дужне да део својих средстава не пласирају него положе као депозит”.

        „Тог тренутка када су враћени кредити за које су те девизе биле депозит, тих девизних резерви више нема”, казала је она.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари