ТАДИЋ: Измислили сте изборну крађу! НИКОЛИЋ: Владате дуго за нормалну земљу!

Председнички кандидати ДС и СНС у тв-дуелу уочи другог круга гласања

* НИКОЛИЋ: Многи су ме питали зашто у други круг са таквим људима, зашто кад ће кроз 6 месеци огорчење грађана достићи такав ниво да ће власт да се распадне као кула од карата? Ја вам кажем да Србију не смем да оставим у рукама ових људи! Предуго је у слабим рукама! Предуго је Србија изложена насртајима са свих страна, а посебно групе која је окружила председника Републике и која неконтролисано влада, ради шта год хоће у Србији

* ТАДИЋ: Господине Николићу, ви апсолутно добро знате да је неистина све што сте рекли. Да је то истина, ви бисте давно покренули судски процес и истраге и давно бисте отишли, ако не верујете у наше судове, као што кажете, и наша тужилаштва, отишли бисте пред међународне судове. На пример: у Стразбур. Ви сте измислили крађу избора. Измислили сте је из тактичких разлога, да бисте  створили атмосферу пред други круг избора која би требало да преокрене ситуацију

* НИКОЛИЋ: Формирати владу са Чедомиром Јовановићем значи да ја морам, као грађанин Србије, да размишљам шта је то дато Чедомиру Јовановићу да одступи нод политике да независност Кососва и Метохије треба признати

* ТАДИЋ: уопште нисам чуо од почетка ове дебате да ли се ви и даље залажете за ЕУ или сте после разговора са Коштуницом променили своју политику према ЕУ зато што вам је он тражио да се усаглашавате у српском парламент. Ви сте, господине Николићу, предлагали још фебруара ове године, када је настала криза, да започнемо маневре на Косову, да зазвецкамо оружјем

* НИКОЛИЋ: Какве манвре сам ја заговарао у фебруару, о чему то причате?! Наследили сте резолуцију 1244. Зашто нисте тражили да се врати 1000 војника и полицајаца? О чему ви данас причате када причате о КиМ и шта да вам верујем вечерас кад сте лагали сваки пут на изборима?

* ТАДИЋ: У Косовској Митровици сте рекли да нећете прихватити преговоре које смо водили о Косову. У Хановеру су ми рекли саговорници-новинари да сте тамо рекли да ћете прихватити преговоре. Тако се не води политика земље, тако се шаље погрешна порука у свет

* НИКОЛИЋ: У фебруару смо имали 17 милијарди мање ПДВ него у јануару, у марту 11 милијарди него у фебруару! То је наша реалност са овом владом и председником владе којег сте ви предложили и кога бисте можда желели да предложите. То је реалност ваше економске политике, пустите шта је било у прошлости

         ФАКТИ преносе тв-дуел Бориса Тадића и Томислава Николића уочи другог круга председничких избора.

         1. Како видите Србију у будућности? На који начин мислите да је промените?

         НИКОЛИЋ: У недељу смо одржали опште изборе и знам да су многи од вас већ у понедељак разочарано и резигнирано, са мешавином осећања, пропратили ту ноћ, у којој је актуелна власт одлучила да задржи своје позиције, без обзира на изборне резултате.

         Сви знате сда смо прошли страшну кампању у којој су десетине милиона евра поторшене од стране ДС да би се облатио или да би се снизио рејтинг једног човека: Томослава Николића. Ви знате да су у тој служби били сви медији, тзв аналитичари, многи представници, чак и српског народа, многи ндиректори јавних предузећа. Много људи је било ангажовано у покушају да се постигне немогуће - да се заустави СНС на путу ка освајању највећег броја гласова.

         И то уз крађу коју не желе да истраже државни органи, а признају да и сами нису успели да пронађу више од 20 џакова гласачког материјала који недостаје у РИК. Многи су ме питали зашто у други круг са таквим људима, зашто кад ће кроз 6 месеци огорчење грађана достићи такав ниво да ће власт да се распадне као кула од карата?

         Ја вам кажем да Србију не смем да оставим у рукама ових људи!

         Предуго је у слабим рукама! Предуго је Србија изложена насртајима са свих страна, а посебно групе која је окружила председника Републике и која неконтролисано влада, ради шта год хоће у Србији.

         Великог кнеза Лазара, пред битку на Косову, упозорили су да је непријатељ огроман, да је његова снага страшна. А он је рекао: децо, није важна снага непријатеља који нас напада, важна је светиња коју бранимо. Ја желим да одбраним ову нашу српску светињу, зато што би 13 година владавине Бориса Тадића, а 16 његових сарадника, било предуго за иоле нормалну земљу. А како је тек предуго за Србију, у којој је Тадић, да би добио изборе, обећао 200 хиљада радних места, 1000 евра по глави становника од приватизације предузећа, обећао највеће плате у региону, од 700 евра, па данас имамо 320.

         Обећао је и пензије од којих ћете моћи да своју децу издржавате и своје унучиће. Дакле, држава не сме да остане у тим рукама. Зато вас молим, изађите! Не кажњавајте себе, ви нисте ни за шта криви! Ви сте учинили све што можете.

         Казните Бориса Тадића иДС, одуприте се, победите, зато што је ово јединствена прилика. СНС вас неће звати да победите на други начин.

         ТАДИЋ: Добро, пре свега, поштовани грађани, ово је један важан дан за Србију, јер се на неки начин одлучује о томе ко ће 20. маја добити поверење грађана и којим путем ће земља ићи даље. Ја сам се увек борио за политику, за борбу мишљења и борбу идеја, а не за борбу људи. Јер, борба људи је за гладијаторске арене, а не за једну цивилизовану дискусију у којој свакако нема места оптужбама које су потпуно неутемељене.

         Господине Николићу, ви апсолутно добро знате да је неистина све што сте рекли. Да је то истина, ви бисте давно покренули судски процес и истраге и давно бисте отишли, ако не верујете у наше судове, као што кажете, и наша тужилаштва, отишли бисте пред међународне судове. На пример: у Стразбур. Били сте тамо пуно пута и имали сте прилике свих ових година да доказујете ове страшно тешке речи и оптужбе које нису примерене оваквој дебати.

         Са друге стране, моје је мишљење да сте ви измислили крађу избора. Измислили сте је из тактичких разлога, да бисте  створили атмосферу пред други круг избора која би требало да преокрене ситуацију, која би требало да донесе једну потпуно нову динамику избора.

         Мислим да то није добро, да уружује слику Србије у свету, да квари једну слику о земљи, која је тек поправљена. А, много тога јесмо урадили у претходним годинама: Србија је данас поштована у свету, људи путују без виза, борили смо се са условима веома тешке кризе која је погодила као цунами читав свет. Трудимо се да поправимо ствари у људским животима, да обезбедимо запосленост.

         Тачно је, то потпуно прихватам, да имамо 200 000 људи незапослених више него што смо мислили да ћемо имати, али смо имали прошле изборе пре кризе, која је урушла еконмију много моћнијих држава које се сада љуљају на ивици банкротства. Међутим, Србија је за своју политику добила и међународне награде. Све међународне награде, и немачке, европске, светске, Савета Европе, зато што је Србија земља која спроводи мировну политику. Србија је земља која спроводи политику сарадње. Србија је поштована земља. Људи из Србије путују по свету, господине Николићу.

         У време када сте ви вршли власт - људи из Србије су се спашавали под бомбама, спашавали су се када је у питању њихов живот, спашавали су своје главе и људи из региона. То је суштинска и дијаметрална разлика између наших политика.

         Мислим да Србија мора да има  доследну политику која је предвидљива, у супротном, сви ће је третирати као једног непредвидљивог фактора, опет реметилачког фактора у региону.

         Србија је данас кључни фактор мира и стабилности. Уколико би се политика у Србији мењала сваки час, то би било веома опасно. Ви сте, господине Николићу, некада заступали политику која нас је удаљавала од ЕУ, водила према изолацији, пре неколико дана сте заступали политику која нас води према ЕУ, данас сте поново склопили савез са господином Коштуницом о заједничкој сарадњи и усаглашености  деловања у парламенту, а добро је познато да је он против вполитике учлањења Србије у ЕУ. Таква политика је, по мом мишљењу, веома опасна! Србија мора да зна којим путем иде и о томе се одлучује на овим изборима.

         НИКОЛИЋ: Па, ја сам заиста мислио да ћемо да говоримо макар о садашњости, а у великој мери о будућности. Господин Тадић живи у прошлости! Он се враћа у време када је правио лутке, а Србија ишла својим путем. Али, хтео бих да се захвалим господину Коштуници на подршци коју ми је дао за изборе у другом кругу и да подсетим господина Тадића да ће он склопити владу са Чедомиром Јовановићем који се залаже за независнот КиМ и који тврди да је Република Српска геноцидна творевина.

         О томе нисам хтео да причам. Желим да говорим о томе како ће у Србији да се живи боље, без обзира на то ко победи. Волео бих да укрстимо аргументе о томе шта ко од нас намерава да учини. Али, господин Тадић је, изгледа, закопан дубоко у прошлости. И, како је закопан, тако се неће ни откопати 20. маја, јер ово грађане Србије не интересује уопште.

         ТАДИЋ: Што се тиче владе која ће бити формирана, она ће бити формирана са свим странкама које прихвате плитику `и Европа и Косово`. Ја од те политике нећу одустати. За њу сам добио подршку и на прошлим изборима, на претпрошлим изборима, а сигуран сам да ће и на овим изборима већина грађана о тој политици дати своје позитивно мишљење.

         Наравно да нисам закопан у прошлости, јер је будућност основа мог политичког рада и мојих уверења. А, што се тога тиче шта сам радио у животу, радио занатске радове, као човек који је желео да живи самстално, одлазећи од куће, не желећи да будем на терет својих родитеља, не стидим се било ког посла. Ја сам производио дечје играчке, шио, носио џакове, продавао новине, радио као професор, радио у институту, радио као посланик, као министар. То су све послови који су ми дали једно значајно искуство и могу да разумем зато њуде који се баве и послом у занатству, и послом као радници и као људи који раде у науци, у образовању. То је једно важно искуство и за управљање земљом. Мислим да је оно корисно и да грађани знају да је тако.

         2. Која су партнерства у свету, а посебно у региону, кључна за Србију и шта ћете лично учинити да их даље развијете?

         ТАДИЋ: Спољна политика је један велики успех Србије претходних година. Ми смо данас земља која стварно има међународни углед. Ми смо земља која је, пре само неколико месеци, организовала самит са 106 државника несврстаних земаља. Тиме смо повратили наш утицај у међународној арени.

         Са друг стране, бранили смо Косово у УН на један начин који је дипломатски и који је подигао наш кредибилитет у свету, не водећи рат, не изазивајући кризу и не ризикујући људске животе. На крају, дефинисали смо наш пут, стратешки правац према ЕУ. То се десило 5. октобра 2000. године. Тај правац не треба да се мења.

         Свака промена тог правца била би веома опасна за будућност Србије и егзистенцију њених грађана. Јер, суштински ми смо везани, нашом економијом и привредом, за ЕУ. Међутим, то што смо земља која је усмерена према ЕУ, не значи да нисмо развили сарадњу са другим земљама.

         Ми смо пре пред потписивањем Споразума о стратешком партнерству са Русијом. Тај документ је припремљен у свим својим појединостима. Потписали смо, као једина земља региона, такав споразум са Кином. Огромна Кина, највећа земља света и Србија која није велика земља, потписали су такав споразум о стратешком партнерству. И, Србија је данас стратешки партнер Кине у овом региону.

         Потписали смо такав споразум са Шпанијом, Француском, Италијом и Турском. То су све земље са којима сарађујемо. Грађани Србије имају изузетну економску корист од свега тога. Са Кином градимо мостове, градимо електроенергетска постројења, разговарамо заједно о инвестицијама у телекомуникацијама и соларној енергији. Са Русијом смо договорили споразум о кредитирању изградње железнице и тај споразум сада иде, након изградње пројеката, на реализацију. Добили смо и веома значајну подршку буџету у години када је била најтежа криза.

         Паралелно са тиме, са Азербејџаном и са Турском, као што видите, градимо путеве. Почели смо да градимо, коначно, Коридор 11 и према Чачку. Ибарску магистралу пуштамо у заборав. Са Француском градимо метро. Ти наши стратешки односи су утемељени уствари у економији.

         Са Италијом имамо суштински значајне инвестиције: то су Фијат, ту сада долазе Данијели и многе друге компаније које свакога дана куцају на врата Србије.

         Дозволите ми да кажем да ћемо ми 2015. године председавати ОЕБСом. Да Србија нема међународни кредибилитет, никада не би обезбедила такво председавање. То је скупина земаља које се баве безбедношћу од Ванкувера до Владивостока.

         Вук Јеремић је један од најозбиљнијих кандидата за председавајућег Генералне скупштине УН. Дакле, деценијама се није десило да Србија има један овакав утицај у спољној политици. А, што је најбоље, сав тај утицај је на корист грађана Србије јер је обезбеђен трансфер технологије, трансфер инвестиција, многе стипендије смо обезбедили за младе људе из покрета несврстаних.

         У будућности ће ти људи водити државе, као што су некада наши стипендисти, били у Београду на факултету, па данас воде државе. Са њима, уосталом, разговарамо о инвестицијама и у њиховим земљама данас. У сваком случају, ми водимо једну предвидљиву политику, миротворну и стабилну политику у домену спољне политике.

         НИКОЛИЋ: Спољна политика Србије зависи од њене економске снаге. Све зависи од економске снаге о којој Тадић избегава да говори, већ говори о својим путовањима и посетама престоницама, што спада у домен послова председника Републике, али што није донело да се смањи број од 850 000 запослених ни за један, већ је повећало број незапослених за 200 000, па ме интересује - чему су користила та путовања?

         Да ли смо ми заиста учврстили свој спољнопочитички положај ако се чак и земље региона понекад изругују над оним што радимо или како ми своје интересе штитимо?

         Ја Србију видим потпуно другачије од господина Тадића. ЕУ је приоритет и о томе ћемо говорити у посебној теми. Али, сарадња са целим светом. Ја вама говорим дуго година да Србија има двоја врата, на Истоку и на Западу, да треба сарађивати са Истоком, Западом, севером, југом.

         Ви сте осам дугих година бежали од сарадње са Руском Федерацијом, као да није ни постојала. Так кад вам је затребала за изборе 2008, кад сте били исто овако утгрожени, можда мало слабије пошто тад нисам победио, као и на овим изборима, обратили сте се Руској Федерацији, склопили енергетски споразум, трчали тамо да бисте показали како је Русија велика, како је наш пријатељ.

         Ми имамо велике пријатеље и мање пријатеље. Ми непријатеље у свету немамо. Ми имамо велики проблем који сте сами направили, у вези КиМ, али то ће бити ваљда посебна тема па ћемо о томе да говоримо. Тај проблем је наше понашање и на Генералној скупштини и пред Међународним судом правде.

         Ми имамо тај проблем да понекад, та велика Русја која нас штити, заједно са другим сталним чланицама СБ УН у одбрани КиМ, не зна шта ми то уствари хоћемо. Тако да, понекад, наши пријатељи много боље заступају нашу спољну политику него што то чинимо ми.

         Немамо ниједну амбасаду у свету која ради. Ми имамо шатл дипломатију у којој сте ви, господине председниче, бивши председниче, у Уставом дозвољеним мандатима потпуно преузели улогу  наших дипломатских представника. Онај ваш помоћник, Вук Јеремић, за кога кажете да ће да председава нечему 2015, како можете да кежете да ће неко да председава у име Србије, када ће Србија тада имати сасвим другог министра спољних послова и тај ће бити из оне групација која је окупљена око СНС?

         Много тога се десило у региону. Ми у региону имамо много пријатеља. Али, имамо неке које издвајамо, а неке са којима не желимо да сарађујемо. Зашто смо истеривали амбасадоре неких земаља које су признале независност КиМ, а неке нисмо истерали? Затим смо гледали персонално, па враћали неке амбасадоре, али само да дође неки ндруги. Ми лутамо у спољној политици и то ће нама да се освети једног дана.

         ТАДИЋ: О томе ко ће бити председавајући Генералне скупштине ЕУ одлучују институције УН. Вук Јеремић је кандидован као појединац, а добио је моју подршку као председника Републике док сам био председник Републике. Верујем и да ћу након ових озбора бити председник Републике. Толико господине Николићу треба да знате о међународним односима, о процедурама како се бира у УН и ЕУ и другим мултилатералним институцијама.

         Што се тиче наше сарадње са Русијом, подсетићу вас да сам ја започео сарадњу у домену гасне, енергетске индустрије са Владимиром Владимировичем Путином у време када је ваша саветница за спољну политику, тадашња Лабусова саветница, напала ту политику тражећи да се то уопште не догоди, сматрајући да је то јако лоше и тражећи да Србија иде у правцу Набука.

         Господине Николићу, мени уопште није јасно шта је ваша спољна, енеретска и економска политика. Ви имате контрадикторну политику и у својим редовима и било би добро да грађани Србије сазнају шта је стварна истина, како не бисте мењали своју политику сваки час. Што се тиче наших предузећа и мојих путовања, како кажете, па разговарао сам са председником Фијата, Бенетона и Боша и они су сви у Србији данас.

         НИКОЛИЋ: Понављам да је господин Јеремић кандидат само због тога што је министар спољних послова, а не зато што сте га ви подржали. Они људи које ви подржавате више нигде не могу да буду изабрани, не могу да буду представници. Ви сте једноставно човек који, Богу хвала, одлази са функције на којој се налазио дуго година.

         То што не можете да схватите нешто, то може да значи да вам се дешавају неке промене и да више нисте у стању да расуђујете као што сте расуђивали на почетку своја два мандата. Ја вам препоручујем да о томе добро размислите.

         А СНС има споразум о политичкој сарадњи са Јединственом Русијом, партијом коју предводи Владимир Владимирович Путин. Како то да ви тако добре односе нисте успели да остварите да ДС сарађује са Јединственом Русијом? Ваша странка нема сарадника у Руској Федерацији, пошто је од Руске Федерације, понављам, бежала као ђаво од крста.

         3. Какве изазове очекујете по питању КиМ и како на њих мислите да реагујете?

         НИКОЛИЋ: Косово и Метохија је саставни део Србије и желим то да поновим још једанпут због Бориса Тадића који то није можда прочитао добро у преамбули Устава и у уставним одредбама: Косово и Метохија је саставни део Србије.

         И, добро је што то није био предмет предизборне кампање. Можда га није требало кандидовати ни данас за тему. Око тога ћу, за разлику од Бориса Тадића, постићи консензус у Србији. Већ годину и више, ја позивам председника ДС, који обавља функцију, али лоше обавља фубнкцију председника Републике, да око тога постигнемо консензус. Да Србија буде јача када преговара о Косову и Метохији, да и ми који смо, сада се већ види, најјача политичка странка, преузмемо део одговорности за КиМ.

         Желим да о томе разговарамо сви заједно и нећу пропустити прилику да позовем председника ДС, кад формирамо владу, да о томе разговарамо. Зато што је КиМ територија која припада Србији и док постојимо ваљда сви ми и док дишемо, биће територија Републике Србије.

         Подсећам вас, формирати владу са Чедомиром Јовановићем значи да ја морам, као грађанин Србије, да размишљам шта је то дато Чедомиру Јовановићу да одступи нод политике да независност Кососва и Метохије треба признати.

         Подсећам вас, у време када је Тадић био председник Србије проглашена је независност КиМ. Подсећам вас да је Борис Тадић написао предлог којим смо тражили од Међународног суда правде да се изјасни о одлуци да КиМ буде независно, предлог који је био сумњив у самом зачетку и који је омогућио судијама Међународног суда правде да се изјасне о папиру, а не да ли је у складу са међународним правом да територија КиМ буде независна.

         Причали су о томе да ли су погазили међународно право неки грађани КиМ који су прогласили независност. Али, без обзира на све, на лутања да ли треба да се преговара или не, кажем да треба да се преговара, без обзира на то каква решење за КиМ, од господина Тадића никада нисам чуо шта то тај чиновник министарства који у моје име тобож целу ноћ размишља шта на КиМ, па ујутро донесе одлуку, и зато се господин Тадић крије иза њега.

         Неће да сам иступи и да каже: ја сам те одлуке донео, ја сам рекао да се подигну барикаде, ја сам рекао да жандармерија нападне барикаде, ја преговарам о судбини КиМ. Дакле, то је такав проблем да заслужује да се председник Републике њиме бави јавно, не тајно са својим чиновницима. Не једна политичка странка, не један човек!

         Видео сам то у време Слободана Милошевића, није изашло на добро. Неће изаћи на добро ни у време много слабијег председника него што је Слободан Милошевић!

         ТАДИЋ: Политка према КиМ директно је везана за политику према ЕУ. Моја политика и политика која је добила већинску подршку грађана на прошлим и претпрошлим изборима `и Европа и Косово и Метохија` неће се мењати. И, сви који буду ушли у сарадњу са мном мораће да прихвате такву политику. Уосталом, о томе сам се одмах и договорио са Ивицом Дачићем претходних дана и ту нема никаквих проблема.

         Што се тче става господина Николића да сам ја тај који је допринео независности Косова сматрам да је то једна од наскараднијих оптужби  које сам до сада чуо, обзиром да је господин Николић био потпредседник владе Југославије и Србије у време када је Србије изгубила суверенитет над Косовом зато што смо ми просто истерани оружаним путем, када су у питању наше институције.

         Преузео сам управљање Председништом Србије у тренутку када нисмо имали ни једног војника и ни једног полицајца на КиМ, ни једну институцију. И све време сам се борио за очување тих институција. А, за разлику од господина Николића, ја сам предложио план у четир тачке, за који никада Србија није добила такву подршку међународне заједнице у последњих двадесет година.

         Тај план подразумева да нема поделе Косова, нема признања независности Косова. Ја признање независности Косова никада нећу подржати нити ћу га икада признати. А, што се мене тиче, бориђу се за овај план и добио сам међународне саговорнике.

         Пре свега, тај план подразумева заштиту наших људи који живе у јужним енклавама који су најугроженији, наше имовине и наших грађана на КиМ, посебан статус за нашу цркву. Имамо неколико међународних уговора у ком правцу можемо да идемо, и потпуно посебан статус за север, јер Ахтисаријев план предвиђа мања права него што Срби на северу КиМ имају.

         Сачували смо и Резолуцију 1244 која је једина основа одбране нашег интегритета на КиМ упркос претњама и уценама да се тога одрекнемо. Многи су се радовали пред децембарске дане да нећемо добити статус кандидата због тога, али смо успели да опстанемо. И око представљања Косова, техничког дијалога који је једна страна медаље и који треба наставити, преговоре треба наставити, али ја хоћу свеобухватно решење. Зато сам изашао са планом.

         Господине Николићу, сви грађани Србије знају да ви немате план за Косово а и сећају се да сте говорили да проблем Косова треба решити протеривањем Албанаца иза Проклетија. Тога такође има у докумантацији и нећете се ваљда љутити уколико вас подсетим на ту чињеницу.

         Од тог става до данашњег става ви сте веома много и веома озбиљно променили у вашем мишљењу. Оно што не видим у вашем излагању је - где је ту ЕУ, где је ту и ЕУ и Косово. Ја до сада уствари уопште нисам чуо од почетка ове дебате да ли се ви и даље залажете за ЕУ или сте после разговора са Коштуницом променили своју политику према ЕУ зато што вам је он тражио да се усаглашавате у српском парламенту.

         Ви сте, господине Николићу, предлагали још фебруара ове године, када је настала криза, да започнемо маневре на Косову, да зазвецкамо оружјем. Ја сам упозоравао да Србија мора водити мировну политику у том тренутку и тада смо добили нову димензију кредибилитета у међународној јавности. Ми дакле, питање на КиМ бранимо искључиво и само мировним преговорима, дипломатским средствима и ни једним другим средстима. То је једини начин да сачувамо животе људи и да сачувамо наше Косово и Метохију са свим међународним партнерима у СБ УН.

         НИКОЛИЋ: Као што сте лажно обећали 200 000 новозапослених, 1000 евра сваком грађанину, као што сте лажно обећали да ћемо имати највише плате у региону и да ће пензионери моћи да живе од својих пензија, тако и сада износите неистине господине Тадићу, али то вам је манир. Прво, требало је да вас упознају да сте потписали да ћемо о ЕУ разговарати негде у другој некој тачки, ви сте то пренебрегли. Друго, какве манвре сам ја заговарао у фебруару, о чему то причате?! Треће, наследили сте резолуцију 1244. Зашто нисте тражили да се врати 1000 војника и полицајаца?

         Пре 4 године, када сам то рекао, рекли сте да лажем, да то не пише у резолуцији. Потом је ваш заменик председника Владе пре годину дана тражио да вратимо 1000 полицајаца. Тамо пише да се врате цариници и граничари српски и да чувамо културну баштину, па чак и да чистимо минска поља. Зашто се нисте залагали да се оствари  Резолуција 1244? О чему ви данас причате када причате о КиМ и шта да вам верујем вечерас кад сте лагали сваки пут на изборима?

         ТАДИЋ: Господине Николићу, такав увредљиви тон није примерен грађанима Србије. Ову дебату слушају и деца из школе. И, када људи у јавној дебати употребљавају реч лаж, то је јако ружно и непристојно и било би веома добро да сачувамо манир који је примерен демократској држави.

         Што се тиче Резолуције 1244 и повратка наших војника и наших цивилних, пардон, цивила на КиМ, ја сам као министар одбране то тражио од команданта Кфора који је једини био надлежан у тој резолуцији да одобри такво врађање. Добио сам негативан одговор, за вашу информацију. А што се тиче тога да нисте рекли да треба можда размислити о покретању маневара на КиМ, ја сам био у парламенту и слушао сам вас у парламенту када се то говорило. Господине Николићу, с друге стране нисте оповргли ово што сам рекао - да сте предлагали да се Албанци протерају иза Проклетија у оним годинама.

         У Косовској Митровици сте рекли да нећете прихватити преговоре које смо водили о Косову. У Хановеру су ми рекли моји саговорници новинари да сте тамо рекли да ћете прихватити преговоре. Тако се не води политика земље, тако се шаље погрешна порука у свет.

         4. Највећи проблем Србије по мишљењу грађана је велика незапосленост која је последица дуговечних економских проблема. Какво решење мислите да понудите?

         ТАДИЋ: Људи у Србији живе веома тешко и то је највећи проблем са којим се Србија данас суочава. Ја доживљам збиља веома тешке тренутке разговарајући са грађанима свих ових година, обилазим Србију, разговарам са људима. Највећи проблем који је задесио Србију и не само Србију, јесте велика незапосленост. 24% одсто грађана је незапослено. Имамо нових 200 000 људи који су остали без посла.

         Отворили смо скоро 200 000 радних места, али 400 000 грађана је изгубило посао јер су престале поруџбине из света, јер је читав свет доживео економску кризу. Трагична чињеница Европе и много моћнијих држава није заобишла Србију.

         Морамо учинити све да подигнемо наше ресурсе и капацитете за отварање нових радних места. То је најважније питање за Србију и за њену будућност. То је питање које не желим да расправљам само са Николићем него са свим актерима у српској политици и економији.

         Много смо урадили да заштитимо поједина радна места. Држава је стала иза многих предузећа као што су Ресавица, рудокопи, ПКБ, железара у Смедереву. Чували смо хиљаде радних места трагајући за страним партнерима. За неке од њих као што је Застава у Крагујевцу пронашли смо партнера као што је Фијат и то је модел којим ћемо се владати и у будућности.

         Морамо да скинемо баријере када су у питању наши предузетници. И сам сам био, као што каже господин Николић, предузетник и знам колико је тешко запослити једног запосленог. Али, без великих инестиција није могуће решити тај проблем. Зато је спољна политика Србије политика повезивања, мира, трагања и преговора, шанси за ЕУ.

         И преговори за чланство у ЕУ су суштински важни за довођење нових инвеститора. Довели смо Бош, Сименс, Фијат, Панасоник, Јуру, Фалке, ових дана смо довели и великог произвођача скијашке опреме Игуану, доводимо и нове произвођаче као што је Данијели који ће највероватније најмање 1,2 милијарде евра производити у Србији само за извоз.

         То је модел који једини даје решење и како можемо запослити много људи. 60 000 је запослено кроз стране инвесиције, али томе треба додати инвестиције у области инфраструктуре. Ми смо изградили скоро 190 километара аутопутева у последње 4 године. Много више него у последњих 20 година, током којих практично није био изграђен ниједан километар аутопута.

         Изградили смо мостове и ту обезбедили 50 000 радних места, као и у изградњи станова у високоградњи. То су модели којима се све земље данас боре за нова радна места. Али, подсећам вас да најмоћније економије света, као што је Шпанија, имају већу незапосленост него што има Србија. Грчка има дуплирану незапосленост, Пољска има 15% незапослених.

         Боримо се са овим проблемом, али нимо изгубили ни један једини потенцијал развоја. Посебно је важно да смо инвестирали много у науку и образовање који су важне компоненте економског развоја. Нећемо престати да се бавимо ни социјалном политиком, али најважнија компонента социјалне политике је развој.

         НИКОЛИЋ: Поштовани грађани, жао ми је што ово није главна тема дебате јер из ње проистичу одговори на сва питања која грађани Србије себи постављају. Жао ми је што је ДС одбила да то буде главна тема кампање, пошто смо је ми наметнули као главну тему кампање свесни тога да без опоравка економије даље не можемо.

         Жао ми је што је подла кампања блаћења и изигравања била основ кампање ДС, али хтео сам да чујем одговоре на питање: да ли ДС заиста жели да спречи мито, корупцију и криминал, да ли жели да донесе нови закон о јавним набавкама који је два пута одбијала, а за који ЕУ каже да бисмо уштедели годишње око 600 милиона евра. Да ли ДС жели да мито и корупцију од најнижих чиновника до министара спречи тако што ћемо отворити канцеларију за брзе одговоре, па преко те канцеларије улити сигурност инвеститорима да могу слободно да улажу у нашу земљу и да инвестирају, не под условима под којима им се део улагања већ одвоји да се намире они који питају: а где сам ту ја, него под условима да запошљавамо раднике.

         Жао ми је што о томе не можемо потпуно отворено да разговарамо, јер је ова наша земља чак и на Балкану последња и по просеку плата и по пензијама, и што 25 % незапослености немате нигде на Балкану, иако су све друге државе такође у кризи.

         Жао ми је што основне теме не можемо да расправимо у жељи да се у Србији живи боље, па макар и да паднете са власти, какав је то разлог? Можда бисте се за 4 године поново вратили, за следећи мандат. То запошљавање се није показало са толиким бројем, како ви кажете, инвестиција великих фабрика. То се не одрази на запошљавање.

         У вези Фијата, знате, ја сам географски везан за Фијат, сваког викенда пролазим поред оне касарне коју сте им дали да раде резервне делове. Морам да вас упознам са чињеницом да је Србила уложила мнилијарду евра у Фијат, да Фијат дугује још око 30 милиона евра, да је Фијат ослобођен плаћања бруто плата, већ искључиво даје нето плате, да су му енергенти дупло јефтинији него за грађане, да има тајних делова уговора које никада нисте показали грађанима.

         Поставља се питање да ли ће та инвестиција оправдати улагање које је Србија у њу дала? Да ли је било можда боље да ту драгоцену милијарду евра уложимо у много профитабилније инвестиције. Али, свеједно, то што сте ви урадили у економији, то треба што пре заборавити. Потпуно нова економија је потребна Србији, економија опоравка, а не економија издисаја.

         ТАДИЋ: Господине Николићу, ако живите у Крагујевцу, требало би да знате да је милијарду евра укупна инвестиција у Фијат, да је већински партнер Фијат, да је он више инвестирао него Србија. То је прва неистина коју сте рекли.

         Друга је да Србија има најмање плате у региону, то није истина. Није истина и да Србија има највећи проценат незапослености, већи проценат имају БиХ и Македонија, то се лако може проверити чак и из дневних новина.

         Било би јако лоше ако бисмо наставили да злоупотребљавамо људску несрећу у овој дебати. Ја то уствари не радим. Свуда у свету људи имају велики проблем. Демонстрације и немири су у читавој Европи. То наши грађани веома добро виде. Оно што смо ми обезбедили су сигурне плате и пензије. Оне јесу мале и недовољне али су редовне.

         У време када сте ви били потпредседник владе, 36 месеци су касниле пензије, када су у питању плате, незапосленост је исто била изузетно велика. Они који су имали радно место они су га добијали од штампаног новца. Подстицај да се људи пензионишу је произвео огромно оптерећење на наш буџет данас. То су последице политке деведесетих, али се боримо.

         НИКОЛИЋ: Морам да одговорим овом човеку који долази из прошлости да би можда могао тамо и да се врати. Говоримо о томе како ће сутра деца када устану и пођу у школу, шта ће родитељи да им дају да понесу у школу. Да ли ће имати новаца за превоз, за доручак, да ли ће имати топлу одећу, некако је изненада захладнело.

         Он прича о ономе што се дешавало пре 20 година, пошто је то једини начин да скрене тему. Али, ја вам сада кажем: у фебруару смо имали 17 милијарди мање ПДВ него у јануару, у марту 11 милијарди него у фебруару! То је наша реалност са овом владом и председником владе којег сте ви предложили и кога бисте можда желели да предложите. То је реалност ваше економске политике, пустите шта је било у прошлости. То је радио Ивица Дачић, ваш коалициони партнер. Нећу да га браним. Нека дође овде па нека се брани. Ја вам кажем, погрешно је да не бринете о будућности, већ живите у прошлости.

 

Одговори Тадића и Николића на други сет од четири питања

НИКОЛИЋ: Казните Тадића за лошу политику!

ТАДИЋ: Ступар је изнео опрему из Азотаре!

* НИКОЛИЋ: Србија мора да се промени, немојте да будете таоци Тадића и његових тајкуна! Казните Тадића за лажна обећања и лошу политику, за криминал! Од четворо људи - данас троје живи лошије, него пре четири године! Знам да нисте задовољни резултатима избора, делимично због крађе, а деллимично из других разлога

* ТАДИЋ: Николић је раније говорио да Србија треба да буде црна рупа на тепиху ЕУ. Свет неће да сарађује са политиком која се мења и са човеком који често мења мишљења

* НИКОЛИЋ: Из ваше странке бежали су поштени људи као ђаво од крста. И Цвијан и Кнежевић су побегли из тог разлога. А проблем Азотаре постоји откако је СПС преузео Азотару. Изгледа да су вас лагали ови из СПС, дугови су – откад су је они преузели - нарасли на више од 300 милиона евра

* ТАДИЋ: Душан Ступар је ухапшен зато што је изнео опрему из Азотаре. А скоро све спорне приватизације обављене су у време владе Војислава Коштунице. Горан Кнежевић, наш ранији члан, оптужен је за корупцију. Многи моји сарадници су сада код вас, то је занимљиво...

         5. Развој институција, борба против организованог криминала и корупције

         НИКОЛИЋ: Корупција смета опозицији, а власти не смета, јер да смета - она би се с њом обрачунала. Србија је корумпирана, јер не можете бити истоворемено успешан председник странке и поштен председник Србије, кад сте на обе функције. Корупцијом је прожета Србија, не можете се запослити ни у једној институцији ако нисте члан неке од владајућих партија. Зато осам година говорим да испитате приватизације, а то тражи и ЕУ. Кога сте ухапсили од великих криминалаца, коју сте аферу решили?

         Ви сте се представљали као игуман, а ко је око вас? Како може онај који је довео до овог нивоа корупције да је сузбије? Ваши министри постају најбогатији људи. Управља се медијима из вашег кабинета, баве се приватизацијом...

         ТАДИЋ: Немате Николићу дело иза вас. Господин Ступар је ухапшен, који вам је издао простор, не кажем да је ваш спонзор, а сарадници Веље Илића, вашег коалиционог партнера  су ухапшени. Богољуб Карић је ваш сарадник. Рекли сте раније да је криминалац, а сада ви мењате мишљење о њему.

         Да ли са тим својим коалиционим партнерима мислите да се борите против корупције и криминала?

         Нека се провери моја имовина. Нисте гласали за Агенцију против корупције, а говорите да бисте се изборили против корупције. Ја верујем институцијама. У борби против криминала смо постигли највеће резултате у региону. Ви нас нападате да се не боримо против криминала. Што нисте отворили у Земуну и на Вождовцу канцеларије за брзе одговоре?

         НИКОЛИЋ: Ви не знате закон! Општине су под ингеренцијом Града па питајте Ђиласа. Ступар нам је само издао просторије, не оптужујте га док траје истрага. СНС редовно плаћа закуп пословног простора, а власник је у затвору да не би у затвор отишли неки из СПС. Иза Велимира Илића не стоји ниједна истрага, а Карић је оптужен у време када је сарађивао са ДС.

         ТАДИЋ: Душан Ступар је ухапшен зато што је изнео опрему из Азотаре. А скоро све спорне приватизације обављене су у време владе Војислава Коштунице. Горан Кнежевић, наш ранији члан, оптужен је за корупцију. Многи моји сарадници су сада код вас, то је занимљиво...

 

         6. Одбрана и безбедност

         ТАДИЋ: Највећи проблем света је тероризам. Проблем важан за нас је Косово и тероризам са Косова, религијски тероризам. Ми сарађујемо око борбе против тероризма са свим важним земљама света. Имамо 37.000 припадника оружаних снага, други смо по снази у региону, после Румуније. Сачували смо и 36.000 радних места у војној индустрији. Наследили смо војску без станова, а обезбедили смо 6.500 станова за војна лица која имају сигурне пензије. Водићу мировну политику и бићемо гарант сигурности и мира у региону, поносан сам на то. Имамо добру сарадњу са другим оружаним снагама. Мајке могу да спавају мирно, професионализација војске траје.

         НИКОЛИЋ: Србија је сигурнија откад је комадант оружаних снага Славица Ђукић Дејановић.

         Из ваше странке бежали су поштени људи као ђаво од крста. И Цвијан и Кнежевић су побегли из тог разлога. А проблем Азотаре постоји откако је СПС преузео Азотару. Изгледа да су вас лагали ови из СПС, дугови су – откад су је они преузели - нарасли на више од 300 милиона евра.

         Само јака економија је гарант безбедности, а не само војска. Ми имамо све мање младих људи, а велики број њих бежи из земље. Зашто се људи из Војск убијајуе, скачу кроз прозоре, зашто се жале војни инвалиди мени?

         ТАДИЋ: Проблем ратних ветерана је решавање проблема из ваших дана, бринемо ми о ветеранима, скоро сам се видео с њима... А господин Цвијан је исељен из Председништва зато што није урадио послове које је требало око реформе судства.

 

         7. Социјална политика, образовање и млади

         НИКОЛИЋ: Тадић је председник осам година, има контролу над владом. Он је председник Владе, уствари. Народ једва преживљава, имамо катастрофално стање на селу. Тадић је сада у кампањи коначно сазнао како настаје теле, како настају краве, како настају свиње... Младих на селу нема, село пропада. Млади не могу да се школују, стари не могу да се лече, 60 одсто становништва издржавају стари, тачније пензионери.

         Са оваквом владом нема напретка! Колико имамо младих брачних парова? Имамо седам сахрана на један нови брак!

         ТАДИЋ: Образовање и инвистиције у науку су кључне. Уложили смо 400 милиона евра у науку. Млади ће моћи да се врате из иностранства, а ови овде да остану. Потребна је реформа образовања, стално то радимо, треба да се продуби тај процес. Обезбедили смо 6.500 стипендија за младе, обезбедили смо и 5.000 станова за младе научнике, тога није било у прошлости. Зато је Миодраг Стојковић са нама и овде лечи стерилитет. Морамо наставити бригу за труднице. Нећемо водити политику да терамо младе да иду из земље.

         НИКОЛИЋ: Опет апелујем да се Тадић врати из прошлости. Многи људи једва преживљавају, народне кухиње су место састајања некад угледних људи. Није Стојковић са вама из ДС, он лечи у Србији.

         ТАДИЋ: Председник Републике много ради, не ужива. Стојковића не својатам, али дели визију развоја Србије са нама. Ви сте последњи човек који може да говори о политици према младима. Ја сам са младим људима радио. Они које сам сретао у иностранству - 90-тих су побегли из земље.

 

         8. Европске интеграције

         ТАДИЋ: Изборили смо се за статус кандидата. И пре четири године ми је Николић претио ако потпишемо споразум о стабилизацији. ЕУ је будућност Србије, тамо ће се живети боље него игде у наредних 30-40 година. Не би инвестиције стигле у Србију да не иде наша земља ка ЕУ.

         Датум за почетак преговора биће тачка одакле нема повратка назад. Ви сте данас - потписом споразума са Коштуницом - опет променили политику према ЕУ! Потписали сте споразум са странком која је против уласка у ЕУ!

         Николић је раније говорио да Србија треба да буде црна рупа на тепиху ЕУ. Свет неће да сарађује са политиком која се мења и са човеком који често мења мишљења. Мењате мишљење често, недоследни сте...

         НИКОЛИЋ: Опет прошлост, тугујете за својим мандатима. Ви не говорите истину!

         Шта сте обећали грађанима: јесте ли обећали да ћемо 2009. у ЕУ, јесте ли обећали 400.000 радних места, 1.000 евра сваком грађанину?

         Припадао сам странци која је била против ЕУ. Затражио сам да та странка гласа за ССП, избачен сам због тога. Из СРС су пљували моју породицу, ви сте ми јавили да ми је живот угрожен. Сетили сте се да нисам био заговорник уласка у ЕУ, али ја нисам за ЕУ ако морамо да предамо Косово. Питају вас из ЕУ - како се врши реформа правосуђа, па су вам јавили да су медији неслободни, па траже истрагу око лоших приватизација...

         ТАДИЋ: Опет неистине! Сви се сећају како сте претили око Споразума за стабилизацију. У ЕУ морамо да идемо, сарадња са хашким трибуналом је то ометала.

         НИКОЛИЋ: Вас боли договор између мене и Коштунице. А нисмо разговорали о формирању Владе. Ви сте разговорали са Чедом Јовановићем о формирању владе, са човеком који је за независно Косово, који тражи да Србија призна независност Косова и Метохије и тврди да је Република Српска – чији председник Милорад Додик вас подржава - геноцидна творевина. Вас боли што смо постали најјача политичка партија.

 

         Завршне речи

         НИКОЛИЋ: Вечерас нас је гледала цела Србија. Сви ви знате шта је истина. Давао је лажна обећања, обећања која нису искрена и поштена, као што нису била и раније.

         ТАДИЋ: Ово су важни дани. Србија жели да од 20. маја крене напред – то је празник демократије. Треба да обезбедимо сигурност. Нећу говорити лоше о кандидату. Око тога којим путем даље -сарађиваћу са онима који деле наша уверења, а то су - нове инвестиције, развој друштва, сарадња са другима.Спреман сам да у развој и у будућност Србије уложим све своје међународне контакте. Сигуран сам да тако можемо постићи оно што је неслућено у овом тренутку.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари