Вучић: У Приштини чекају „узајамно признање“, али то тако не функционише

ФАКТИ У ЦЕЛИНИ ПРЕНОСЕ РЕЧЕНО ПОСЛЕ РАЗГОВОРА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ГЕНСЕКА НАТО

* Јенс СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО наставља да помно прати ситуацију на терену. Наша мировна мисија Кфор остаје фокусирана на свој мандат у оквиру УН. Уколико би стабилност била угрожена, Кфор је спреман да интервенише и предузеће било које мере које су неопходне

* Александар ВУЧИЋ: Имаћемо сутра тешке разговоре, готово ни у чему нисмо сагласни, али оно што је позиција Србије је да ће се држати међународног јавног права, резолуције УН, Повеље УН, Бриселског споразума, свега онога што је потписано

* СТОЛТЕНБЕРГ: Улога НАТО се заснива на мандату УН и ми то врло озбиљно схватамо, што значи да је наша одговорност да будемо неутрални. Не да будемо део сукоба

* ВУЧИЋ (поводом питања „да ли вас је агресивно понашање Куртија и Квинте натерало да размишљате о понуђеној руској бази на југу Србије?“): Србији нису потребне било чије стране војне базе. Србија је војно неутрална земља, жели да чува мир и да сама обезбеђује своје небо, земљу, народ и тако ће се понашати и у будућности

* СТОЛТЕНБЕРГ: Касније ћу се срести са Куртијем и чути процену. Моја порука је иста: све мора бити учињено да се спречи ескалација

* ВУЧИЋ: Има нова генерација клинаца, младића на северу Косова и на целом Косову који неће да трпе. То нема везе ни са мном ни са Јенсом или било ким. Ми смо остарили. Једноставно, неће да трпе терор. Они не доживљавају Косово као независну државу, како је доживљавају 22 од 27 земаља ЕУ. Доживљавају Косово као део Србије у складу са Резолуцијом 1244 и међународним јавним правом

___________________________________________________________

       ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић разговарао је у Бриселу са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбером.

       Јенс СТОЛТЕНБЕРГ: Користим ову прилику да седнем и да разговарам са вама о изазовима које смо видели протеклих недеља. Почетком овог месеца смо говорили о тензијама на северу Косова и ценим прилику што се лично данас састајемо да наставимо наше разговоре. Касније данас ћу се срести и са руководством Косова.

       Да би се ситуација на терену побољшала, потребна је одговорност свих страна, и Беогарада и Приштине, да се избегне ескалација. Позивам све стране да покажу уздржаност и изнегну насиље.

       НАТО наставља да помно прати ситуацију на терену. Наша мировна мисија Кфор остаје фокусирана на свој мандат у оквиру УН. Уколико би стабилност била угрожена, Кфор је спреман да интервенише и предузеће било које мере које су неопходне да би се обезбедила сигурна и безбедна околина и слобода кретања свих људи Косова.

       Конструктиван дијалог је једини начин да се реше разлике у региону и дијалог под окриљем ЕУ између Београда и Приштине јесте платформа да се нађе решење које поштује права свих заједница.

       Поздрављам следећу рунду дијалога која ће се одржати сутра. Охрабрујем све стране да се ангажују у доброј вери, да покажу флексибилност и да буду конструктивне.

       Такође смо продискутовали бруталан рат Русије против Украјине. Важно је да међународна заједница буде уједињена у противљењу наиспровоцираној агресији Русије и да се овај рат заврши. Напади на нуклеарну електрану представљају озбиљну претњу по безбедност постројења. То подиже ризике од нуклеарних несрећа и угорожава становништво Украјине, суседних земања и међународне заједнице. Нужно је да се Агенцији за атомску енергију омогући инспекција.

       Председниче Вучићу, драги Александре, сјајно је што вас видимо овде. НАТО цени дуготрајно партнерство које имамо са Србијом. Ми ћемо наставити да радимо са вашом земљом како бисмо унапредили наш циљ мира и безбедности на Западном Балкану.

       Александар ВУЧИЋ: Драги Јенс, хвала што сте ме примили у Бриселу. Ако ми дозволите, ја бих говорио на српском језику, а онда бих нека питања одговорио на енглеском.

       Хоћу да се захвалим Јенсу Столтенбергу што је хтео да саслуша позицију Србије. То није први пут. Говорили смо о ономе што се збивало. Не морамо увек све ствари да видимо истим очима, али оно што је за нас важно, то је улога Кфора коју ми поштујемо, улога НАТО на Косову коју поштујемо.

       Начелник Генералштаба је по мом наређењу ступио у контакт са командантом Кфора критичне вечери око 21ч. Мислимо да је то значајно утицало на смиривање тензија и на ублажавање кризе на северу КиМ. Ми ћемо наставити да поштујемо мандат Кфора у складу са међународним правним нормама које су прокламовале УН и верујем да ћемо увек наићи на разумевање и жељу како г. Столтенберга тако и целог Кфора и НАТО да се обезбеде мир и стабилност.

       Рекао сам да су за Србију мир и стабилност од пресудног значаја. Ја не волим да пребацујем кривицу на било кога другог нити да се служим тим детињастим причама.

       Имаћемо сутра тешке разговоре, готово ни у чему нисмо сагласни, али оно што је позиција Србије је да ће се држати међународног јавног права, резолуције УН, Повеље УН, Бриселског споразума, свега онога што је потписано.

       А што се тиче наших билатералних односа, још једном сам истакао генералном секретару Столтенбергу да је Србија војно неутрална земља, да ће остати војно неутрална и да се ни на који начин у том блоковском смислу ћене опредељивати .

       Имамо своју историју која није лак и није једноставна. Али желимо учвршћивање даље сарадње и са Кфором и са НАТО и желимо да избегнемо сваку врсту могућности да дође до ескалације или сукоба.

       Ми смо се понашали веома одговорно и мислимо да нисмо направили никакву врсту ни провокације ни инцидента, али ја разумем да смо ми сви заједно са Балкана дојадили и досадили свима у Бриселу и на сваком другом месту и да им је тешко да слушају наше јадиковке и жалопојке и критике на рачун других.

       За људе у Србији и наш народ на КиМ је важно да смо ми нашу позицију објаснили. Ја сам доставио листу упада специјалних приштинских јединица на север, које су морале за то да имају дозволу и сагласност четири градоначелника, а никада нису и НАТО-а, а никада нису.

       Доставио сам списак свих инцидената и напада на српско становништво , који су учестали на целој територији КиМ. Наше је да говоримо о својој позицији, али да истовремено сачувамо мир и стабилност.

       Питања:

       РТС: Албански медији су наводили да је српска војска прешла административну линију. Има ли НАТО доказ за те тврдње?

       Столтенберг: Улога НАТО се заснива на мандату УН и ми то врло озбиљно схватамо, што значи да је наша одговорност да будемо неутрални. Не да будемо део сукоба. Већ да будемо неутрални чинилац који обезбеђује безбедност и кретање свих заједница укључујући и Србе. Стога смо веома пажљиви када радимо било шта што нас меша у конфликт.

       Ми подржавамо политички дијалог под окриљем ЕУ и ово је подржано војним присуством Кфора на Косову. То је моја главна порука. Ми нећемо бити умешани. Ми ћемо бити неутрални чинилац. И, спроводићемо наше присуство тамо у складу са мандатом УН.

       * Да ли вас је агресивно понашање Куртија и Квинте натерало да размишљате о понуђеној руској бази на југу Србије?

       Вучић:  Јенс је делимично одговорио на прво питање. Наравно да српска војска и српска полиција ни једнога тренутка није прешла административну линију. Лагали су за то као за све друго. Као што лажу већ 180 дана да ћемо да нападнемо некога у региону, али нико није ни једном рекао – извините због свих тих лажи, јер се то није догодило. Неће се ни догодити. Захвалан сам НАТО-у што са таквим неистинама није излазио, за разлику од неких других.

       Србији нису потребне било чије стране војне базе. Србија је војно неутрална земља, жели да чува мир и да сама обезбеђује своје небо, земљу, народ и тако ће се понашати и у будућности.

       Блумберг: Да ли можете бити конкретни да би Кфор био спреман да интервенише ако би била угрожена безбедност, када би се то догодило и како би изгледало?

       Столтенберг: Ми на Косову имамо значајну мисију од 4000 војника. То присуство помаже да се смање тензије и спречи ескалација и било која врста сукоба. Под два, командант Кфора је у блиском контакту са надлежним органима, у Београду са начелником српског Генералштаба. Али, такође и са надлежним органима у Приштини. Ови отворени канали комуникације јесу начин да се спрече неки неспоразуми и да се дела онда када имамо ситуације попут оних које смо видели крајем јула. Ту је био директан контакт између Србије и Кфора да се смање тензије. Наравно, уколико је потребно, ми ћемо да покренемо јединице и наше снаге и да повећамо присуство. Ми смо већ повећали присуство на северу и урадићемо то још у већој мери, али делаћемо када је потребно и на сразмеран начин јер је наш главни циљ да се смање тензије и да се обезбеди безбедност и слобода кретања за све заједнице укључујући и Србе на Косову.

       * Да и сте добили од генералног секретара уверавања, и каква, да ће Кфор заиста на терену зауставити насилни упад од стране Приштине?

       Вучић: Не знам шта бих вам одговорио. Просто, ја мислим да је важнији Јенсов одговор на ово питање, само што ми сви другачије гледамо на то, другачији је поглед земаља Квинте и наше на целу ситуацију на Косову. Они ће читати да је насиље у барикадама, а да није насиље у спровођењу, систематском спровођењу  и правног и суштинског насиља над Србима. Тако да, питање је ко ће на који начин на то да гледа.

       Оно што ми имамо потписано после Бриселског споразума, то је да специјалне јединице имају врло ограничену могућност уласка на север. Они то увек правдају борбом против организованог криминала, јер сваки Србин који им се супротставља на било ком месту им је криминалац. Квинта ће увек то да подржи, увек ће да имају леђа. И, ми се налазимо у врло тешкој позицији по том питању. За нас је то луз-луз ситуација (губимо-губимо). Али, кад сте сатерани у ћошак и немате где, то сам рекао и Столтенбергу и другима, немојте да очекујете од Срба да уживају и да говоре како им је много лепо. Има нова генерација клинаца, младића на северу Косова и на целом Косову који неће то да трпе.

       То нема везе ни са мном ни са Јенсом или било ким. Ми смо остарили. Једноставно, неће да трпе терор. Они не доживљавају Косово као независну државу, како је доживљавају 22 од 27 земаља ЕУ. Доживљавају Косово као део Србије у складу са Резолуцијом 1244 и међународним јавним правом.

       Много ту проблема има. Оно што је за нас важно је да уз помоћ Кфора сачувамо мир и стабилност , анадам се да ће бити довољно памети да компромисним решењима доћемо до неког договора.

       * Резолуција 1244 вам даје мандат да чувате стабилност на Косову, како сада, после свих упада, како можете да гарантује да неће бити насиља против Срба на северу и како можете да реагујете? Колико брзо можете да обезбедите безбедност на северу Косова?

       Столтенберг: НАТО је спреман да дела и Кфор је спреман да интервенише и у краћем року. Имамо снаге и биће распоређене где је потребно. Имамо редовне патроле, укључујући на северу. Посетио сам Кфор пре неколико месеци и обавештен сам о могућности да делају, али то ће бити сразмерно и одражавати потребе и изазове са којима се усочавамо. Али, сама чињеница да имамо скоро 4000 војника показује нашу јасну посвећеност да се ситуација решава.

       Мисија Кфор на Косову је највећа НАТО мисија ван НАТО. На самиту у Мадруду смо поновили посвећеност мисији Кфора. Кфор блиско сарађује са другим чиниоцима укључујући Еулекс. НАТО није онај који први реагује, али када ствари постану заиста тешке и опасне, онда се ми распоређујемо и деламо као што је било крајем јула.

       Политика: Какав је ниво ризика за ескалацију у региону?

       Столтенберг: Увек постоји ризик и зато је важно да имамо састанке као данас и сутра. Поздрављамо што је Вучић дошао у Нато и што ће учествовати у дијалогу сутра. Касније данас ћу се срести са Куртијем и чути процену. Моја порука је иста: све мора бити учињено да се спречи ескалација. НАТО јасно каже да ћемо делати кад је потрребно, најбоље је да се спречи потреба за појачаним присуством.

       * Курти је рекао да постоји ризик од руске умешаности, што би повећало  шансе за сукобом. Како одговарате на његову забринутост?

       Вучић: Не верујем да има праве забринутости са приштинске стране. Ради се о политичкој реторици. Лако је да неког нападате. Мени је лако да побијем тврдње о жељама Србије да изврши инвазију на неки ентитет или земље региона. То се није десило, што значи да су они лагали око тога. Питао сам НАТО да сагледа пажљиво ситуацију и да нам каже када и где су Срби прешли, како би ми рекли, административну линију, а они државну границу између држава. Оно што је нама потребно јесте рационалан приступ, разговори, компромисно решење, а не нечије жеље да нађе решење у коме би уцењивао Србију или јој издао наредбу како да се понаша.

       Они кажу – чекамо узајамно признање. А ако се то не деси, онда ће то бити кривица Србије. Нашли смо кривца и то је то. Али, то тако не функционише. Зато морамо наћи прави компромис. Никада нећемо чути `извините` за фанриковане вести поводом наше земље.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари