Обраћање ДСС Уставном суду - хоће ли Србија добити „косовску битку” у Београду?

УСС ИМА ПРИЛИКУ ДА СЕ ПРОФЕСИОНАЛНО ИСПРСИ - КАО ПОВОДОМ УСТАВНОСТИ СТАТУТА ВОЈВОДИНЕ

         ДОГОДИЛО се коначно! Већина народа је чекала такав потез, а нико од владајућих политичара му се није обрадовао.

         Посланици ДСС, уз подршку четворице колега, поднели су предлог Уставном суду Србије да поништи уредбе Владе Србије донете ради реализације „бриселских договора” које је Борис Тадић - преко Борка Стефановића - направио са ЕУ и Приштином.

         Факти су питали: хоће ли се УСС професионално испрсити као поводом уставности Статута Војводине?

         Под којим - и чијим - ће притисцима бити наредних дана и недеља?

         Хоће ли Србија добити „косовску битку” у Београду?

 

Љубомир КЉАКИЋ, политиколог и публициста, писац књиге о „мекој империји” ЕУ

Бојим се да ће на одлуку битно утицати боравак Клинтонове и Ештонове у Београду

         ИНИЦИЈАТИВА је веома корисна за Србију, државу и истину у међународним односима, али и у унутрашњој политици.

         Иницијатива иде у прилог свима у земљи и иностранству који се залажу за владавину правде, права и међународних прописа - у стварима унутрашње и у стварима спољне политике.

         Предлог иде на штету свима онима који се залажу за арбитрарно примењивање прописа, права и закона. Свима који се залажу за двоструке стандарде, за насиље у међународним односима и кукавичко пристајање на то насиље.

         Овако ја мислим, али видећемо - да ли ће Уставни суд и да пресуди у складу са оним што је група посланика поднела суду. Морам да признам да сам скептичан у погледу брзине коју ће Уставни суд да продемонстрира.

         Тренутно стање ствари у овим питањима - а процењујем слушајући високе државне службенике - пре иду у прилог спорости коју очекујем, него брзини.

         У сваком случају, на одлуку ће битно да утиче доазак Хилари Клинтон и Катарине Ештон 31. октобра у Београд.

 

Горан ПЕТРОНИЈЕВИЋ, адвокат, потпредседник Покрета за Србију

Користиће српском народу, а влада Србије је - неважна

  • Ако Уставни суд буде радио без притисака - нема друге, мора да одлучи да је све противуставно. Ако одлука буде другачија, или суд буде оклевао у њеном доношењу, онда је то знак да и нова власт врши притисак на правосуђе

         ПОШТО сам учествовао у писању одређених иницијатива и предлога за оцену уставности појединих споразума и уредби Владе Србије, које су по мом мишљењу дубоко неуставне од прве до последње, са сигурношћу кажем да иницијатива треба да допринесе поштовању Устава и користиће српском народу, а Влада Србије је у увој причи потпуно неважна.

         Не постоји ниједна влада, макар их било 20 у једној години, чији би интерес требало да се доводи у корелацију са овим питањем које се тиче рада претходне владе.

         Овде су у питању национални интерес и државни интерес.

         Сви тзв споразуми су дубоко неуставни, а посебно су неуставне уредбе владе, јер влада уредбама не може да спроводи споразум за који се не зна ни да ли је унутрашњи правни или је међународни уговор. Ако је међународни, мора да се верификује у Скупштини па тек онда да се донесе закон о спровођењу тог уговора, па тек онда влада уредбама може да регулише поједина питања.

         Пошто је претходна влада донела уредбе, а ова влада не сме да их стави влан снаге - ту је једино могуће да одлучује Уставни суд.

         Ако Уставни суд буде радио без притисака - нема друге, мора да одлучи да је све противуставно. А одлука Уставног суда је изнад свих влада, изнад извршне власти, јер је то једна врста контроле спровођења законитости и уставности у држави.

         Мислим да је прошло време, или би бар требало да је прошло, кад су политичари могли да говоре: није Устав свето писмо, можемо да га кршимо...Кршење Устава је кривично дело! И то посебно тешко у овом случају када је реч о отцепљењу дела територије суверене државе.

         Уставни суд је претходно, кроз одлуке о судовима, судијама итд. прећутно признао да је био под притисцима. У тренутку када је дошла нова власт, рекли су: сад смо се ослободили притисака, сад ћемо моћи да одлучујемо. А Уставни суд нема друге могућности сем да уредбе прогласи неуставним, као што није имао другу могућност у случају Статута Војводине.

         Ако одлука буде другачија, или суд буде оклевао у њеном доношењу, онда је то знак да и нова власт врши притисак на правосуђе.

 

Марко ЈАКШИЋ, потпредседник Скупштине Заједнице општина КиМ

Уставни суд ће бити под великим притиском и изнутра и извана

  • Надам се да ће Уставни суд радити по правди, али ми Срби са Космета се плашимо да актуелна власт не изврши притисак на суд и да га зарад ЕУ онемогући да ради

         ВЛАДИНЕ уредбе су противуставне, а доношене су јер су људи из ЕУ смислили тај вешт начин да се заобиђе Устав - да нико не потпише ништа, јер би у супротном све морало да прође кроз Скупштину.

         Све што је договорено у Бриселу противуставно је и против наших интереса. Зато је 25 посланика поднело предлог ради заштите интереса Србије и да би се ствари вратиле у важеће законске токове, а то значи да уредбе аутоматски морају бити стављене ван снаге.

         То је једина одлука која ће показати да Србија поштује темељ своје државности, а то је Устав. Свако другачије решење је неуставно - јер не морате да будете правник да бисте схватили да не може да буде граница унутар једне државе!      

         Надам се да ће Уставни суд радити по правди, али ми Срби са Космета се плашимо да актуелна власт не изврши притисак на суд и да га зарад ЕУ онемогући да ради. То је нешто чега се најискреније плашимо, имајући у виду овако жестоко занимање садашње власти за ЕУ, без обзира што нема значајнијег челника ЕУ који нам није рекао да Србија може да уђе у Унију само ако да Косово и Метохију.

         Очекујемо велики притисак на Уставни суд, не само из унутрашњих редова - из наше власти, него и извана, јер имамо у виду велику заинтересованост земаља које су нас бомбардовале и касније направиле „незавсно Косово“. Надам се да им Уставни суд неће попустити.

         Иначе, ДСС је понудила посланицима из различитих политичких опција да потписом подрже предлог, али је добар број посланика одбио. Изненађујуће, углавном су са Косова и Метохије, а међу њима су Драгомир Карић и Горан Богдановић из ДС. А потписе су дали посланици из различитих политичких опција...

 

Матија БЕЋКОВИЋ, песник, академик САНУ

А видећемо да ли суда има...

         ОВО је у корист правде и суда, а видећемо да ли суда има.

         Да ли ће бити проблема?

         Па, проблем ће бити искључиво њихов!

 

 

         Диана Милошевић

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари