Повратак Косова и Метохије тражи српско јединство

Србија у свету  

СВЕ ЋЕ СЕ ТЕСТИРАТИ НА ЗАСЕДАЊУ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ КОЈЕ ПОЧИЊЕ 2. ФЕБРУАРА

* Тек ће се видети у шта ће се развити америчко инсистирање да Курти и његови послушници обавезно остваре пројекат Заједнице српских општина (ЗСО), потпсан пре десетак година

* Важно је заустављање упливавања украјинског рата у наше просторе, али је  незамењив – почетак повратка Косова и Метохије у српску земљу

_____________________________________________________   

          Пише: Раде БРАЈОВИЋ

          УЖАСНА косметска криза, опет је, последњих недеља, уз опаки рат у Украјини, постала централна преокупација балканског и знатно ширег,  централноевропског региона, којим сваким даном, добија најшире светске димезије!

          Вероватно из страха да се украјински рат, можда и нагло прелије на српску покрајину Косово и Метохију и све околне државе, сви околни посматрачи, наравно и учесници ове кризе, сада опет покушавају да, макар, одшкрину неке нове путеве почетка решавања већ општепретеће вишедеценијске кризе...

          Узнемирење у околиним балканским државама, чак и оним које су ненаклонене Србији, посебно Хрватској, уверљиво сугерише општу жељу да почне да се  окончава косметска криза. То потврђују неке садашње важне изјаве хрватских лидера у корист Србије, али и политички потези западних силника који су и изазвали косметску кризу отимањем Косова и Метохије и његовим  уручивањем албанским терористима – после страшних бомбардерских злочина НАТО авијације која је порушила све што је могла, а убила две и по хиљаде српских грађана и готово стотину дечице!

          Због свега што су учинили, срамоте над срамотама, наши грађани са пуно неповерења оцењују и садашње политичке потезе западних сила који би, макар декларатвно, најављвали решавање косметске кризе.

          Једна таква околност је сада у току, можда са изгледима да реално нешто корисно покрене. Надање траје већ десетак дана, а први ће се у добро дело, ако га буде, уверити наш министар спољних послова, који сада борави у Вашингтону – да би, ваљда, успео…

          Добра најава је, у ствари, наметнута пре десетак дана, када се председник Вучић срео са ЕУ петорком која му је презентирала план за решење кризе у једанаест тачака, а он је представио само прву - о учлањењу (независног) Косова у УН. Вучић је сместа одбио такву пројекцију, а осталих десет тачака плана биће изложени анализи посланика у Народној скупштини, 2. фебтуара…

         Оптимизам у очекивања уноси америчко јавно залагање - да Курти и његови послушници обавезно остваре пројекат Заједнице српских општина (ЗСО), потпсан пре десетак година, који је перманентно важан српски политички аргумент.

          Ако, збиља, САД обезбеде остваривање тог пројекта, оптимизам се не би сакривао, јер - да поменемо само један детаљ – на  Космету би наши – тамо где су већина, пре свега у четири северне косметске општине – собом руководили… 

          Да би се такво нешто остварило, потребно је и на седници Народне скупштине, 2. фебруара, јединство српских странака. Какво до сада нисмо доживели!

          Ако буде тако, перспектива решавања косметске кризе неће бити – илузорна.

          Да, неће бити као досад…

          Ако и буде како прижељкује српска убедљива грађанска већина, уз њу и страначка опозициона, све ће бити боље – пре свега, заустављање упливавања украјинског рата у наше просторе, наравно и оно незамењиво – почетак повратка Косова и Метохије – у српску земљу.

           У руке Србима!

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари