Није на листи одобрених имена владе

ИСЛАНЂАНКА ТУЖИЛА ДРЖАВУ ЈЕР ЈОЈ ЗАБРАЊУЈЕ ДА КОРИСТИ ИМЕ КОЈЕ НА ЊИХОВОМ ЈЕЗИКУ ЗНАЧИ „ПОВЕТАРАЦ“

Блаер, у преводу поветарац (лево), са мајком

         ЈЕДНА 15-годишња девојка тужила је државу Исланд јер јој забрањује да користи име које јој је мајка дала. Разлог - име Блаер, што на исландском значи „поветарац“, не налази се на листи имена које је влада одобрила.

         Исланд има званична правила о томе какво име се може наденути детету. Већина људи не доводи у питање Регистар лицних имена у коме се налази 1.712 мушких и 1.853 женска имена која су у складу са исландском граматиком и за која званичници верују да ће штитити децу од малтретирања или срамоте.

         Родитељи могу или да изаберу име са листе или да се жале специјалном комитету који може да прихвати њихову жалбу или је одбије.

         У Блаерином случају њена мајка је сазнала да се име не налази на листи тек када ју је свештеник који је крстио девојчицу обавестио да је грешком дозволио да јој надене такво име.

         "Нисам имала појма да се име не налази на чувеној листи,“ рекла је АП-у Бјорк Еидсдотир и додала да је 1973. знала једног Блаера.

         Овога пута комитет је одбио име јер је мушког рода и поред тога што се тако зове и женсли лик у роману исландског писца и добитника Нобелове награде Халдора Лакснеса.

         На Исланду лична имена су много важнија од презимена и у именицима сви се заводе по имену, а нико по презимену. Примера ради, председник Олафур Рагнар Гримсон је заведен као Олафур.

         Блаер сада зову „стулка“ или „девојка“ на свим званичним документима што представља неисцрпан избор фрустрације при сваком одласку у банку, обнављању пасоша, обављању бирократских послова.

         Иако је закон последњих година постао нешто лабавији - дозвољено је име Елвис, и даље забрањује имена попут Каре, Каролине, Сесил или Кристе јер слово „ц“ не постоји у исландском алфабету.

         Званичници наводе да је сврха закона да спречи осрамоћивање деце.

         „Оно што је некоме лепо другоме је ужасно“, рекла је председница комитета Агуста Торбергсдотир и као пример навела „Сатанију“ која је проглашена неприхватљивом јер превише личи на „сатану“.

         Блаер је, међутим, одлучна да се бори све до Врховнох суда уколико ниже инстанце 25. јануара не промене одлуку комисије и дозволе јој да користи своје име.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари