„НОСТРАДАМУС ОД МАТЕМАТИКЕ“: Америка око 2020. пред колапсом

РУС ПЕТАР ТУРЧИН ЕМИГРИРАО У САД И НА УНИВЕРЗИТЕТУ У КОНЕКИКАТУ ПРЕДАЈЕ НОВУ НАУКУ - МАТЕМАТИЧКУ ИСТОРИЈУ

Петар Турчин

  • Наредна деценија биће у САД обележена посебно тешком економском кризом која може да доведе до краха државних финансија и да буде иницијална каписла најозбиљније политичке кризе још од времена Грађанског рата
  • Математичко моделирање показује да колапс треба да се деси око 2020. године
  • Није искључено ни револуција. Нагли пораст бесмислених масовних убистава - спољни је индикатор растућег притиска неповољне социјалне средине на људску психу
  • У САД се формира такозвана „грба младости“ јер ће се до 2020. године  број младих повећати за 20-25  милиона. У Русији је потпуно обратно - удео младих у укупном стновништву ће опасти за два пута. А револуције изводе млади

         БИВШЕГ држављанина Русије Петра Турчина многи - не без разлога - зову „Нострадамусом од математике“.

         Он је 1977. године из СССР емигрирао у САД након што је дипломирао на биолошком факултету МГУ (Московског државног универзитета). Сада је професор Универзитета у Конекикату и тамо се бави новом науком - математичком историјом. Или клиодинамиком (по музи историје  - Клио).

         „Математика омогућује да се открију закономерности у огромној разноврсности историјских процеса разних друштава“ - објашњава Петар Валентинович Турчин.

         „Периодима нестабилности увек претходи брз раст становништва. Тако је у ХIII веку у Западонј Европи. после раста броја становника, наступила „постсредњевековна криза“ у којој су били: Стогодишњи ратови у Немачкој, Рат ружа у Енглеској и Хуситски ратови у Чешкој. Раст становништва у XVI веку претходио је „кризи у ХVII века“: религијски ратови и Фронда у Француској, Тридесетогодишњи рату у Немачкој и енглеска револуција.

         Да ли постоји неки главни закон прогнозирања будућности света?

         - Данас је најнапреднија структурно-демографска теорија (СДТ). Она представља друштво у виду динамичког система који се састоји од три основна подсистема: државе, народа и елите. Зато сам одлучио да ову теорију применим у анализи будућности САД.

         И до чега сте дошли?

         - Економска неједнакост у САД се циклично мењала. До 1830. године била је на крајње ниском нивоу - највећа имовина је изностила свега неколико милиона долара. Неједнакост је достигла највећи ниво почетком ХХ века кад су се први пут појавила гигантска богатства у милијардама долара (тада је просечна плата била до 800 долара).

         После 1920. године неједнакост се почела смањивати. Али, почев од 1970. године, све је ушло у нови циклус. Расла је конкуренција за „елитне позиције“ у власти и економији. Што је данас, две генерације после, довело до хиперпродукције елите.

         Први њен знак била је инфлација диплома. Други - раст школарина на универзитетима. После 1980. године на приватним колеџима цена студирања је порасла два пута.

         Какo они преживљавају у таквој тескоби?

         - Образују се непријатељске елитистичке групе. Оне почињу да конкуришу једне другима за све мањи колач, тј. за државне јасле разних врста. Раскол елита праћен је тиме што се формира незадовољни део елите - контраелита која је у неком моменту спремна да примени силу да би одбранила своје интересе. То и доводи до револуција и грађанских ратова.

         Поред елита постоји и обичан народ. Шта се са њим дешава?

         - У класичној теорији СДТ, демографски раст води у инфлацију. То постепено гута куповну моћ пореза које држава убире. Она покушава да компензује опасну тенденцију повећавајући порезе. Међутим, суочава се са супротстављањем народа и елита.

         Са друге стране, пораст становништва захтева веће трошкове за армију, полицију и бирократски апарат. Осим тога, због хиперпродукције елита формира се велики слој претендената за елиту који се нада да ће сачувати свој социјални статус на рачун каријере у државној служби. Тај међуслој врши гигантски притисак на државу која ствара све више радних места и нове државне агенције. Све те процесе видимо сада у САД.

         Пад животног стандарда за најсиромашније слојеве траје већ више од три деценије. Вредност статусних показатеља, као што су високо образовање и сопствена кућа, расту далеко брже од званичне инфлације. Или - што је још важније - од породичних прихода. Прелазак од породице са једним хранитељем на породицу где раде оба родитеља већ је практично завршен. На тај начин је овај ресурс повећања породичних прихода исцрпљен. 

         Зашто Американци оволико пуцају?

         - Дакле, економска ситуација, која се за Американце погоршава, помаже да разумемо, на први поглед загонетни тренд у динамици масовних убистава. У последњих 40 година интензитет таквих инцидената је порастао неколико пута. Пораст бесмислених масовних убистава - спољни је индикатор растућег притиска неповољне социјалне средине на људску психу.

         Шта САД може донети стање којим оперишете у својој једначини?

         - Опадајући животни стандард, протести у народу, раскол елита - такве су основне претпоставке акутне политичке кризе. У најчешћем сценарију, улогу окидача одиграће финансијски крах државе и њен губитак контроле над органима реда - армијом и полицијом. Финансијска политика коју САД воде од 1980. године чини такав исход потпуно реалним.

         Брине безбрижност са којом се крпе буџетске рупе које износе билионе наштампаних долара. Историја и здрав смисао говоре: то не може бесконачно да траје.

         Каква је ваша прогноза?

         - Наредна деценија биће обележена посебно тешком економском кризом. Она може да доведе до краха државних финансија САД и да буде иницијална каписла најозбиљније политичке кризе у САД још од времена Грађанског рата.

         Математичко моделирање показује да колапс треба да се деси око 2020. године.

         Да ли се може догодити револуција?

         - Није искључено.

         А шта очекује Русију?

         - Немам истраживања за Русију. Међутим, без обзира на неке паралелне процесе, постоји једна велика разлика. У САД се формира такозвана „грба младости“ јер ће се до 2020. године  број младих повећати за 20-25  милиона. А у Русији је потпуно обратно - удео младих у укупном стновништву ће опасти за два пута. А револуције изводе млади.

         Превод Горан ШИМПРАГА

         („Комсомолска правда“)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари