ПУТИН: Нећемо допустити притиске ни на Русију ни на наше савезнике

ШЕФ РУСКЕ ДРЖАВЕ НАСТУПИО ПРЕД КОЛЕГИЈУМОМ ФЕДЕРАЛНЕ СЛУЖБЕ БЕЗБЕДНОСТИ

  • Потребно је створити јединствени систем откривања, обавештавања и спречавања компјутерских напада на информативне ресурсе Русије - указао је Владимир Путин
  • Он се посебно осврнуо на активности невладиних организација које се финансирају из иностранства, нагласивши да то значи да се њима отуда и управља, при том је упозорио: „Нико нема монопол да говори у име читавог народа, а посебно не структуре које се финансирају из иностранства“
  • Шеф руске државе је упозорио да ће у покушајима блокирања интеграционих токова на постсовјетском простору бити коришћени најразличитији механизми притисака и такозвана мека сила
  • Недопустиви су свако директно или индиректно мешање у наше унутрашње послове, било која форма притисака на Русију, на наше савезнике и партнере - подвукао је руски лидер 
  • Колегијум ФСБ је заседао иза затворених врата. Новинари су ипак успели да чују почетак излагања шефа Федералне службе безбедности Александра Бортњикова: „Појачани су геополитички притисци САД на Русију. Американци Русију и даље доживљавају као једног од противника. САД посебну пажњу посвећују милитаризацији космоса и инсталирању свог нуклеарног потенцијала“

        РУСКИ председник Владимир Путин наложио је Колегијуму Федералне службе безбедности да се у земљи формира јединствени систем прарирања електронским нападима и претњама.

       Иступивши на Колегијуму ФСБ, руски лидер је похвалио службу државне безбедности за успешан рад и позвао је да настави борбу против тероризма и екстремизма, да брани економске интересе земље, као и да пресеца покушаје спољног мешања у унутрашње послове Русије. Путин је истовремено ставио акценат  на информативну и електронску безбедност.

       У великој сивој конференцијској сали - у седишту ФСБ на Лубјанки - окупили су се сви кључни људи руске специјалне службе.

       „Није дозвољено коришћење телефона“ - неколико пута су сарадници прес-службе ФСБ скретали пажњу новинарима. Па настављали: „А и да хоћете, нећете моћи - укључени су ометачи.

       У присуству министра одбране, државног тужиоца, шефова МУП и Криминалистичке полиције, секретара националног Савета за безбедност и шефа председничке администрације, Путин је поделио задатке једном од најтајнијих ресора у земљи.

       „Желим одмах да високо оценим рад припадника централног апарата, територијалних органа и специјалних јединица“ - похвалио је руски председник припаднике државне безбедности, напоменувши да је само у прошлој години обављено више од 60 специјалних операција у којима су извршиоци терористичких напада заслужено кажњени.

       Међутим, цифре разоткривених злочина говоре о тешкој ситуацији.

       „И данашњи терористички акт то најбоље потврђује“ - констатовао је Путин.

       Експлозија на контролном пункту саобраћајне полиције у Дагестану убила је четири полицајца, док су петорица рањена.

       Путин је наредио да се до најситнијих детаља припреме превентивне заштитне мере, да се обезбеди антитерористичка заштита јавних објеката, инфраструктурних и транспортних, као и да се у наредним годинама обезбеде објекти у којима ће се одржавати манифестације.

       Важно је, указао је шеф руске државе, да се не дозволи увлачење омладине у илегалне и екстремистичке организације. Треба блокирати покушаје екстремистичких структура да за своје пропагандистичке циљеве користе интернет и друштвене мреже.

       Уставно право грађана на слободу речи неприкосновено је и неотуђиво, али нико нема право да сеје мржњу, руши друштво и земљу претећи животима, благостању и миронм животу милиона грађана - нагласио је Путин, додавши да се у Русији формира снажно, радноспособно и зрело грађанско друштво.

       Путин се посебно осврнуо на активности невладиних организација које се финансирају из иностранства, што значи да се њима отуда и управља.

       „Нико нема монопол да говори у име читавог народа, а посебно не структуре које се финансирају из иностранства“ - истакао је Путин.

       „Недопустиви су свако директно или индиректно мешање у наше унутрашње послове, било која форма притисака на Русију, на наше савезнике и партнере“ - подвукао је руски лидер.  

       Шеф руске државе је упозорио да ће у покушајима замрзавања интеграционих послова на постсовјетском простору бити коришћени најразличитији механизми притисака као и примена такозване меке силе.

       Путин је подсетио на недавне нервозне и раздражљиве изјаве „многих страних функционера поводом интеграционих процеса“. Мислио је, нема сумње, на Хилари Клинтон, али јој није изговорио име.

       „Отписаћемо реторику тих политичара на рачун њихове емотивности“ - рекао је Путин уз осмех.

       Он је затражио од елите државне безбедности и контраобавештајне службе да буде заштићено право Русије на даље зближавање са бившим совјетским републикама.

       „Молим вас да радите у тесном контакту са колегама у Белорусији и Казахстану. Тесна интеграција - објективни је и светски процес и никакве повике и опомене неће га зауставити“ - нагласио је Путин.

       ФСБ је прошле године разоткрила 181 агента страних обавештајних служби. При чему је њих 12 - ухваћено на делу.

       „Објекти шпијунаже“ су најновија достигнућа Русије, планови развоја оружаних снага и војно-индустријски комплекс.

       „Потребно је створити јединствени систем откривања, обавештавања и спречавања компјутерских напада на информативне ресурсе Русије. Овај задатак је потребно решити максимално оперативно и у кратком року“ - наредио је врховни командант.

       Путин од ФСБ очекује активна дејства у одбрани економских интереса земље.

       Колегијум ФСБ је заседао иза затворених врата. Новинари су ипак успели да чују почетак излагања шефа Федералне службе безбедности Александра Бортњикова:

       - Појачани су геополитички притисци САД на Русију. Американци Русију и даље доживљавају као једног од противника. САД посебну пажњу посвећују милитаризацији космоса и инсталирању свог нуклеарног потенцијала.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари