ВЛАЈКИ: Запад би да Бошњацима обезбеди власт у БиХ преко принципа „један човек - један глас“

ПОТПРЕДСЕДНИК РС УПОЗОРИО ДА СЕ СПРЕМА ПРОМЕНА УСТАВА БИХ

СА ДЕМОНТАЖОМ ДЕЈТОНА И РС

Емил Влајки

  • Емил Влајки предложио декларацију о минималним и неопходним условима за очување и јачање садашње аутохтоности и државотворности Републике Српске унутар БиХ у којој се упозорава да сви српски политички субјекти морају безусловно инсистирати на паритету и консензусу, који су два основна принципа Дејтонског споразума
  • Влајки је у тексту декларације подвукао да је за заједнички живот у БиХ потребно да престане вређање српског народа, Републике Српске и Српске православне цркве и њихово етикетирање као геноцидних

        ПОТПРЕДСЕДНИК Републике Српске Емил Влајки упозорио је да ће нова власт на нивоу БиХ „ићи на измену Устава БиХ“.

         „То може ићи различитим путевима, не мора ићи нагло и у том смислу, али измена Устава БиХ ће бити коначан резултат“, рекао је Влајки новинарима у Бањалуци.

        Говорећи о данашњем састанку министара спољних послова ЕУ на којем ће бити говора о БиХ, имајући у виду британско-немачку иницијативу, Влајки је истакао да је та иницијатива суштински била америчка.

         „САД су се придружиле британско-немачкој иницијативи да се у БиХ створи једна функционална држава где ће по систему један човек један глас владати Бошњаци“, рекао је Влајки.

        Они ће настојати да преузму власт на нивоу БиХ, што „практично значи тотално рушење Дејтона или његов бајпас“.

        Влајки је зато предложио декларацију о минималним и неопходним условима за очување и јачање садашње аутохтоности и државотворности Републике Српске унутар БиХ.

        У предлогу декларације истиче се да ни један политички субјекат у Републици Српској, коме је стало до српског идентитета, неће пристати на било какво уставно преуређење које ће довести у питање територијални интегритет Републике Српске.

        У предлогу се наводи да ће сваки српски политички субјекат, који је свестан свега неправедног, па и злочиначког што је рађено према српском народу - демонизација, уцене и претње - безусловно инсистирати на паритету и консензусу, који су два основна принципа Дејтонског споразума.

         „Сваки српски политички субјекат неће ни на који начин дозволити прегласавање било ког конститутивног народа ни на једном нивоу власти, посебно не у Републици Српској ни на нивоу БиХ“, истиче се у овом документу.

        У предлогу декларације, који је прочитао Влајки на конференцији за новинаре у Бањалуци, наводи се да сваки политички субјекат неће дозволити никакве промене изборног система у БиХ које би у себи садржавале постулат „један човјек, један глас“.

        У документу се истиче да се неће дозволити да БиХ постане део било којег војног пакта, да ће се борити за самосталан избор својих политичких и економских партнера у свету, те враћање надлежности које су нелегално одузете Републици Српској.

         „Сви политички субјекти у Републици Српској морају бити свесни да грађанска еманципација, како на нивоу ентитета, тако и БиХ, као и заједнички суживот морају проћи фазу пуне националне еманципације сва три конститутивна народа у БиХ“, пише у предлогу декларације.

        Влајки је подвукао да је за заједнички живот у БиХ, која је међународно призната, потребно да се престане са вређањем српског народа, Републике Српске и Српске православне цркве и њиховим етикетирањем као геноцидних.

         „Потребно је да се престане наглашавати да судбина БиХ апсолутно зависи о једном једином најбројнијем народу, чиме се директно негира основа Дејтона - конститутивност народа, а да се на нивоу БиХ престане онемогућавати привредни развој ентитета“, појаснио је Влајки.

        Он је рекао да сви они који тврде да је стање у Републици Српској добро и стабилно несвесно доприносе урушавању Републике Српске која „грца“ у незапослености, сиромаштву, спољним и унутрашњим дуговима.

        Влајки сматра да је за опстанак Републике Српске неопходно ослобађање од колонијалне политике протектората БиХ, те очување и јачање садашње аутохтоности и државотворности Републике Српске.

         „Садашња ситуација у БиХ је таква да се српском народу жели одузети остатак изворних дејтонских надлежности, док Хрвати нису остварили ни минимум онога што им је Уставом загарантовано“, указао је Влајки.

        Он је додао да је предлог декларације упућен свим важнијим институцијама у БиХ, као и потписницима Дејтонског споразума.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари